Kabiny prysznicowe: czysta przyjemność

Szybki prysznic z rana, relaksujący tusz przed snem, a do tego oszczędności w opłatach za wodę - nie ma się co dziwić, że coraz więcej osób docenia zalety kabiny prysznicowej. Nie bez znaczenia jest też ich efektowny wygląd i przystępne ceny.

Jaki rodzaj kabiny wybrać?

Do niewielkiej łazienki najlepsza będzie kabina:

. Narożna. Zamontowana przy dwóch sąsiednich ścianach, może mieć kształt ćwiartki koła, kwadratu, prostokąta albo innych wielokątów.

. Wnękowa. Tak naprawdę trzeba kupić jedynie drzwi i zamontować je we wnęce. Aby powstała wnęka na prysznic, można po prostu dobudować ściankę.

W przestronnej łazience zmieści się kabina:

. Przyścienna. Jedną jej ścianę zastępuje ściana łazienki (i właśnie na niej montuje się baterię). Ma kształt półkola, prostokąta lub innego wielokąta.

. wolno stojąca. Duża kabina, sprzedawana najczęściej w kom-plecie z baterią i brodzikiem, może stanąć w dowolnym miejscu w łazience. Montując ją, trzeba wykonać osobną odnogę instalacji doprowadzającej i odprowadzającej wodę.

. Walk-in. Kabina bez drzwi, skonstruowana tak, by woda nie pryskała na zewnątrz (np. w kształcie ślimaka).

Z jakich materiałów i za ile?

Najmniej zapłacimy za kabiny z tworzywa sztucznego (polistyrenu lub akrylu) - w sklepach znajdziemy modele w bardzo przystępnych cenach, bo już od 300 zł. Większym wydatkiem są kabiny ze szkła hartowanego o grubości od 3 do 8 mm; najtańsze z nich kosztują około 1000 zł, a najdroższe - nawet 10 000 zł. Zarówno wykonane z tworzywa, jak i ze szkła mogą być całkowicie przeźroczyste albo też przydymione, kolorowe, ozdobione nadrukiem lub fakturą: oszronionego szkła, kory, siatki, kratki itp.

Ścianki i drzwi kabiny są zwykle połączone profilami. Do wyboru mamy profile z aluminium albo metalu lub tworzywa sztucznego pomalowanego na dowolny kolor bądź metalicznie chromowanego. Te, które łączą drzwi ze ścianką lub dwa skrzydła drzwi, mają wbudowane magnesy. Producenci oferują również kabiny bezprofilowe łączone listwami uszczelniającymi lub ozdobnymi chromowanymi okuciami.

Jaka wielkość?

Kabina powinna zapewniać pełną swobodę ruchu podczas brania natrysku; najlepszy będzie model o wymiarach od 90 x 90 cm i wysokości od 180 do 200 cm. Takie kabiny montuje się głównie na niskich brodzikach lub na podłodze. Jeśli jednak brodzik jest wysoki, np. 50-centymetrowy, wybierzmy niższą kabinę (na rynku są dostępne modele 160-170 cm).

Rodzaje drzwi

. Skrzydłowe (uchylne). Otwierają się najczęściej na zewnątrz kabiny. Są wygodne, umożliwiają swobodne wchodzenie i wychodzenie, ale wymagają sporo przestrzeni wokół.

. Suwane. Przesuwają się wzdłuż ścian kabiny po prowadnicach lub rolkach; nie potrzebują dodatkowej przestrzeni, dlatego idealnie nadają się do niewielkich łazienek. Prowadnice najczęściej są wykonane z tego samego materiału co profile łączące ścianki, czyli z tworzywa sztucznego lub aluminium (jest trwalsze).

. Harmonijkowe. Składają się jak harmonijka, łatwo się je otwiera, a po otwarciu nie zabierają dużo miejsca.

. Wahadłowe. Podobne do skrzydłowych, ale potrzebują mniej przestrzeni - część drzwi otwiera się bowiem na zewnątrz, a część do wewnątrz. Minusem jest nieco węższe wejście pod prysznic.

Zawsze błyszcząca

. Po każdej kąpieli kabinę trzeba wycierać do sucha. Co jakiś czas warto zastosować specjalne środki do czyszczenia kabin prysznicowych, a zacieki i osady usunąć, stosując odkamieniacz. Można też użyć roztworu octu. Do mycia szklanych powierzchni z zewnątrz nadaje się płyn do szyb i luster.

. Bardzo praktyczne są kabiny ze szkła pokrytego specjalną powłoką zapobiegającą powstawaniu zacieków. Niektóre modele mają taką powłokę w standardzie, w większości trzeba za nią dopłacić (nawet kilkaset złotych). Ścianki kabiny można samemu zabezpieczyć impregnatem lub odżywką do szkła, które tak jak powłoka chronią przed nawarstwianiem się zabrudzeń.

. Warte polecenia są kabiny z wyjmowanymi drzwiami (wtedy łatwiej je porządnie umyć) i płaskimi zawiasami - bez trudno dostępnych zakamarków, w których może się osadzać kamień.

Prysznic bez brodzika? W podłodze takiej kabiny montuje się odpływ liniowy lub punktowy (są łatwe do czyszczenia - mają ruchomy syfon, z którego bez problemu usuwa się zanieczyszczenia). Co ważne, odpływy te można instalować również w remontowanych łazienkach, bo nie wymagają podwyższania podłogi. Kabina bez brodzika wygląda elegancko, ułatwia też wchodzenie pod prysznic osobom starszym i niepełnosprawnym.

Kupując kabinę z brodzikiem, pamiętajmy, by oba urządzenia pochodziły od tego samego producenta i były idealnie dopasowane wielkością i kształtem. Taki zestaw będzie na pewno szczelny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.