Metamorfoza ogrodowej nawierzchni

Wiosna to czas, kiedy natura powoli zaczyna ożywać. Wybudzony po zimowym letargu ogród przypomina o swoim istnieniu, zachęcając pierwszą zielenią do spędzania w nim wolnego czasu. To również pora odpowiednia na gruntowne porządki i zmiany, które przygotują przydomowe otoczenie na słoneczne miesiące.

Ogród po gruntownej zmianie

Tak jak w przypadku aranżacji wnętrza domu nawet najbardziej perfekcyjny wystrój potrzebuje zmiany, tak również ogrodowa przestrzeń wymaga czasami gruntownego przeobrażenia. Wytyczenie nowego biegu ścieżek, budowa dekoracyjnych skalniaków i rabat, zróżnicowanie ukształtowania terenu, nowe gatunki roślin potrafią ożywić przestrzeń i sprawić, że nie tylko otoczenie, ale i dom zmienią się nie do poznania. Ogrodową metamorfozę dosłownie i w przenośni dobrze jest zacząć od podstaw. Przemyślana aranżacja nawierzchni stanowić będzie bowiem uniwersalne płótno, na którym powstaną barwne obrazy. W tej roli świetnie sprawdzają się kostki brukowe. Ich bogata kolorystyka i zróżnicowane formy pozwalają na dowolne kształtowanie przestrzeni oraz dopasowanie stylu do upodobań domowników. Jeśli w ogrodzie mają dominować tradycyjne rozwiązania i proste ścieżki dobrze jest wykorzystać elementy imitujące naturalny kamień, jak bazalt ( Polbruk Albena ), czy granit ( Polbruk Napoli w wersji płukanej). Swoją strukturą i kolorystyką nadadzą otoczeniu odrobinę szlachetności oraz klasycznego piękna, a dodając do nich nowoczesne akcesoria w postaci mebli lub donic w łatwy sposób można diametralnie zmienić styl ogrodowej kompozycji. W przypadku, kiedy utwardzona nawierzchnia ma odgrywać na posesji główną rolę, musi mieć ona nieco bardziej ozdobny charakter. W tym celu wykorzystać można trapezowe kostki brukowe o niewielkich rozmiarach, jak Polbruk Avanti czy Polbruk Paksos . Dzięki ich specjalnym kształtom możliwe jest bowiem budowanie kół i łuków oraz fantazyjnie profilowanych ścieżek. Dodatkowo, można połączyć ze sobą elementy o różnych kolorach, co jeszcze bardziej wyeksponuje ułożony wzór i podkreśli dekoracyjny wygląd nawierzchni.

Miejsce letnich spotkań

Ogród to niezwykłe miejsce, które przyciąga i zachęca do pozostania w nim na dłuższą chwilę. By jednak było to możliwe dobrze jest przygotować do tego specjalny obszar. Może być to przydomowy taras, otwarte patio lub zadaszona altana, które będą gromadzić domowników i latem rozbrzmiewać radosnym śmiechem. Komfortowe użytkowanie zapewni utwardzona i równa nawierzchnia, pozwalająca ustawić tam ogrodowe meble i grilla.

W przypadku wyboru materiału należy jednak pamiętać, że są to miejsca narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych przez cały rok - latem na prażące słońce, zimą na śnieg i mróz. Na takie warunki przygotowane są betonowe płyty tarasowe np. Polbruk Teriso , które dzięki odpowiednim parametrom (niska nasiąkliwość, odporność na rozmrażanie i zamrażanie), a także dużym rozmiarom stworzą nie tylko solidną podstawę, ale również przyciągający wzrok i kuszący śródziemnomorskimi klimatami najważniejszy punkt w ogrodzie. Budując taras dobrze jest też wziąć pod uwagę fakt, że stanowi on nierozerwalny fragment całego ogrodu i powinien komponować się z nawierzchnią w pozostałej części posesji. Można więc wykorzystać płyty o neutralnej kolorystyce (Polbruk Teriso sahara i pastele) lub dla ułatwienia wyłożyć powierzchnię tą samą kostką brukową co alejki i podjazd. W tym wypadku odpowiednie będą duże i geometryczne elementy np. Polbruk City (16x12; 16x25; 16x16; 25x25 cm), Polbruk Ideo (19x16; 24x16; 29x16; 38x20; 20x12; 25x20; 26x12; 32x20 cm) lub nieco bardziej egzotyczne jak Polbruk Petra (36,4 x 26,8 cm). Te ostatnie dzięki zróżnicowanym fugom wewnętrznym imitują prawdziwy, łupany kamień, a wyłożony taras przypomina dzięki temu wyjątkowe, wschodnie aranżacje.

Każdy z nas potrzebuje czasami jakieś zmiany, która wprowadzi do naszego otoczenia powiew świeżości. Wystarczy tylko podjąć decyzję i przeprowadzić przemianę również w ogrodzie. Zmieniając trasy ścieżek i przygotowując ulubione miejsce rodzinnych spotkań w postaci słonecznego tarasu można stworzyć atrakcyjne tło stanowiące podstawę przyszłych kompozycji.

Więcej informacji:

Więcej o: