Toaleta, która myje suszy i masuje

Brzmi dziwnie, ale jest to możliwe dzięki deskom sedesowym z funkcją bidetu

Deski sedesowe z funkcją bidetu, to jeszcze mało popularne u nas rozwiązanie, ale cenne - zwłaszcza, jeśli w naszej łazience brakuje miejsca na bidet, a nie chcemy z niego rezygnować. Co więcej, można je zamontować nawet w małej łazience - choćby w wynajmowanym mieszkaniu, a później zdemontować i zabrać do własnego.

Jak to działa?

Najtańsze i najprostsze są deski do w.c. wyposażone w baterię mieszaczową (cała bateria wraz z nieruchomą wylewką schowana jest w konstrukcji deski) i pokrętło do ustawiania temperatury i natężenia strumienia.

Są też inne, elektroniczne (wyposażone w podgrzewacz wody), w których po naciśnięciu odpowiedniego przycisku wysuwa się dysza, z której wypływa delikatny strumień ciepłej wody. Deski te mogą mieć również inne funkcje, których zakres różni się zależnie od wersji urządzenia.

W prostszych modelach można regulować temperaturę wody, natężenie strumienia, a nawet stopień wysunięcia dyszy.

Bardziej rozbudowane mogą dodatkowo:

- suszyć strumieniem ciepłego powietrza po zakończeniu mycia;

- pochłaniać zapachy - urządzenie do oczyszczania powietrza wyposażone w filtr z węgla aktywnego uaktywnia się w momencie obciążenia deski;

- masować strumieniem wody - oprócz standardowego strumienia dostępny jest wówczas masaż pulsujący albo natrysk oscylacyjny, które zwiększają efektywność mycia.

Dobrze też, gdy umożliwiają czyszczenie dyszy, zapewniają samoczynne i ciche opadanie deski i klapy oraz mają fotokomórkę zabezpieczająca przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia.

Sterowanie

Panel sterowania może być zintegrowany z deską lub może mieć formę pilota. W bardziej rozbudowanych urządzeniach umożliwia regulowanie nie tylko intensywności i temperatury wody, ale również osuszającego powietrza, a nawet pozwala zaprogramować ulubione funkcje dla 4 osób.

Podłączenia

Do desek z baterią mieszaczową trzeba doprowadzić zimną i ciepłą wodę. Te wyposażone w podgrzewacz wody, powietrza i inne dodatkowe urządzenia trzeba podłączyć do podejścia zimnej wody oraz do gniazdka elektrycznego. Jeśli nie przewidziano wcześniej odrębnego podejścia wody, to można - za pomocą trójnika - podłączyć ją do zasilania spłuczki w.c.

Gniazdo elektryczne powinno być umieszczone w miejscu nie narażonym na zalanie wodą, co najmniej 0,5 m ponad powierzchnią podłogi (wybierając na nie miejsce należy pamiętać, że kabel przyłączeniowy ma zwykle 1,2 m długości). Powinno być bryzgoszczelne (czyli mieć klapkę) i musi mieć bolec ochronny.

W sklepach pojawiają się też stelaże podtynkowe do w.c. z dodatkowym podejściem zimnej wody oraz z odpowiednim gniazdkiem elektrycznym.

Zanim kupisz deskę

Upewnij się, do jakiej muszli ustępowej pasuje - zarówno pod względem konstrukcji (stojącej lub wiszącej) jak i kształtu wynikającego z serii ceramiki.

Deski z baterią mieszaczową kosztują ponad 900 zł, deski z podgrzewaczem wody - od 3900 do 9 000 zł brutto. Może wydaje się to dużo, ale zważywszy cenę 1 m kwadratowego powierzchni mieszkalnej (przeciętnie 6-8 tys. zł, a często jeszcze więcej), samego bidetu (co najmniej 200-500 zł), baterii bidetowej (zwykle od 200 zł), stelaża podtynkowego, płytek ceramicznych, robocizny itd. to okazuje się, że nawet te najdroższe deski nie są już tak drogie.

Producentami desek z funkcją bidetu są między innymi firmy: GEBERIT i ROCA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.