Nowoczesne tapety

Nadchodzi czas, kiedy tapeta będzie podstawowym materiałem do dekoracji ścian w pomieszczeniach.

Na targach HEIMTEXTIL 2008, które odbyły się w dniach 9-12 stycznia br. we Frankfurcie n/Menem, zaprezentowano wiele nowości np. tapety do dekoracji podłóg przy użyciu dwuskładnikowych żywic utwardzających. Z dużym impetem wchodzi na rynek tapeta typu FLOCK (efekt zamszu). Coraz szersze zastosowanie w produkcji tapet znajduje flizelina jako podkład tapety, co spowodowane jest zmniejszoną podażą papieru i ciągłym wzrostem cen papieru. Bogactwo we wzornictwie sprawia, że tapeta stała się materiałem do tworzenia dowolnych, często zaskakujących zestawień wzorniczych i kolorystycznych w projektowanych wnętrzach. Ponieważ do projektowania wzorów tapet zatrudnia się coraz częściej wybitnych artystów tworzących tzw. kolekcje autorskie, dlatego kupujący je klienci coraz częściej zmuszeni są zatrudniać zawodowych projektantów do dekoracji wnętrz swoich mieszkań. Mijają czasy, kiedy tapeta we wnętrzu stanowiła tło dla ruchomego wyposażenia pomieszczenia. Obecnie tapeta staje się niejednokrotnie dziełem sztuki której fragmenty oprawia się w ramy zamiast olejnego obrazu.

Jak dobierać tapety do wnętrza

Kolory intensywne, ciemniejsze dodają wnętrzu przytulnego ciepła, ale sprawiają iż pomieszczenie robi wrażenie mniejszego.

Kolory jasne dają wrażenie przestrzeni. Sprawiają, iż pomieszczenie wydaje się przestronniejsze i większe niż w rzeczywistości.

W pomieszczeniach ponad 2,7 m wysokości, warto górną krawędź tapety przykleić ok. 20 cm poniżej sufitu, co dodatkowo wizualnie skróci ściany.

Pamiętajmy, iż w dużych, widnych i przestronnych wnętrzach dobrze wyglądają większe wzory o zdecydowanych kolorach.

Na poddaszu zrezygnujmy z wyraźnego wzoru, gdyż skośne ściany uniemożliwią dopasowanie deseni w narożnikach, co wprowadzi optyczny bałagan.

Druk nie zawsze jest w rolkach jednakowy, może różnić się odcieniem, głębokością faktury itp. Dlatego ważne jest, aby przy zakupie zwrócić uwagę na nr seryjny. Identyczny nr zapewnia idealną zgodność.