Okap nad wyspą kuchenną

Okap nad wyspą kuchenną stwarza więcej problemów wykonawczych w porównaniu z takim, który znajduje się na ścianie w pobliżu przewodu wentylacyjnego. Jego montaż ułatwi wykonanie sufitu podwieszanego.

Jest kilka typów okapów: kominowe, szafkowe, wyspowe oraz uniwersalne . To, który z nich zastosujemy, zależy przede wszystkim od wystroju wnętrza. Wybierając okap , trzeba wziąć pod uwagę jego wydajność w trybie otwartym i zamkniętym oraz powierzchnię kuchni.

W domach najczęściej montowane są okapy w trybie otwartym. Nadmiar wilgoci i zapachu usuwają one za pomocą przewodów wentylacyjnych na zewnątrz domu.

Przewody wentylacyjne

Każdy okap powinien być podłączony do kanału wentylacyjnego znajdującego się w kominie za pomocą przewodów wentylacyjnych. Muszą być one jak najkrótsze i bez zbędnych kształtek, aby nie powodować strat ciśnienia przepływającego powietrza. Zapewnimy sobie dzięki temu optymalny ciąg w przewodach.

Materiał. Kanały wentylacyjne można wykonać z blachy stalowej ocynkowanej, kwasoodpornej lub aluminiowej, a także z PVC bądź pianki puliuretanowej. Przewody mogą być gładkie i sztywne, skręcane spiralnie lub elastyczne. Gdy wykonane są ze sztywnych elementów, koniecznie trzeba zamontować krótki, elastyczny odcinek podłączony bezpośrednio do okapu. Wygłuszy to wibracje powstające podczas jego pracy.

Montaż. Kanały mocuje się do sufitu za pomocą obejm z gumową wkładką. Kanał wywiewny, do którego podłączony jest okap-wyspa znajdujący się zazwyczaj na środku kuchni, najlepiej zakryć sufitem podwieszanym. Montując okap kuchenny, trzeba również pamiętać o pozostawieniu dostępu do ciągów wentylacyjnych w kominie. Pod żadnym pozorem nie należy ich zasłaniać ani też zabudowywać.

Najlepiej, jeśli okap jest podłączony do osobnego kanału wentylacyjnego. Gdy dostępny jest tylko jeden kanał, należy pamiętać, aby kratka wentylacyjna znalazła się pod miejscem podłączenia kanału z przewodem wentylacyjnym.

Uwaga! Nie zaleca się również zwężania średnicy kanałów wentylacyjnych, ponieważ zmniejsza to wydajność urządzenia.

Sprawna wentylacja

Okap pracujący w trybie otwartym usuwa zużyte powietrze na zewnątrz. Jeśli nie dostarczymy do kuchni odpowiedniej ilości powietrza, może dojść do jego zasysania z kanałów wentylacyjnych, na przykład z łazienki.

W kuchni, poza okapem, czyli mechanicznym wyciągiem powietrza, powinna znajdować się także kratka wentylacyjna. Gdy jej nie ma, warto uchylać okna, kiedy urządzenie jest włączone.

Nie jest zalecane wpinanie okapu do instalacji wentylacji mechanicznej, ponieważ po dłuższej eksploatacji może się okazać, że konieczne będzie czyszczenie kanałów, a w najgorszym razie centrali wentylacyjnej - mimo stosowanych filtrów przeciwtłuszczowych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.