Wanna narożna - jak wybrać? Jaka będzie najlepsza?

Wśród nas są zwolennicy zarówno wanien, jak i pryszniców. Wanna daje w łazience poczucie komfortu i możliwość zażywania kąpieli, kabina możliwość szybkiego prysznicu i zajmuje mniej miejsca. Dziś pod lupę bierzemy wannę narożną, na którą mogą sobie pozwolić nawet posiadacze małych łazienek. Jak wybrać wannę narożną? Jaka będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Wanna - jakie modele są dostępne?

Nadal największą popularnością cieszą się prysznice, jednak i wanny zyskują coraz więcej zwolenników. W sklepach znajdziemy wanny wykonane z akrylu, żeliwne, stalowe oraz marmurowe. Najważniejszym aspektem podczas wyboru wanny jest wygodne siedzisko oraz zagłówek. Wybierać możemy je w kształcie prostokąta, owalna, okrągłe oraz narożne.

Wanny narożne
Wanny narożne Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty inspiracje

Wanna montowana jest na specjalnych nóżkach. Akrylowe modele najczęściej mają w zestawie obudowę. Niektóre modele wanien żeliwnych, stalowych czy marmurowych prezentują się tak stylowo, że nie potrzebują żadnej obudowy, często mają finezyjne, zdobione nóżki, które szkoda zakrywać.

Urządzając łazienkę nie możemy kierować się jedynie estetyką. Najważniejszy jest tutaj nasz komfort i funkcjonalność pomieszczenia. Szczególnie w kwestii wyboru armatury łazienkowej: wanny, umywalki powinniśmy wziąć pod uwagę naszą wygodę.

Armatura do łazienki - jaką wybrać? Dowiedz się więcej >>

Wanna - wymiary

Wymiary wanny powinny być ściśle powiązane z przestrzenią, jaką dysponujemy w łazience. Wanna nie może być ani za duża, ani za mała. Z całą pewnością nie powinna utrudniać poruszania się po łazience i dostępu do pozostałych szafek czy schowków w pomieszczeniu. Zapewnijmy sobie swobodę ruchów. Optymalna przestrzeń po wyjściu z wanny powinna wynosić około 55 cm pomiędzy dłuższym bokiem wanny, a ścianą, jeśli chcemy mieć swobodę ruchów powinno być to około 100 cm.

Wanna narożna doskonale sprawdzi się w małej łazience
Wanna narożna doskonale sprawdzi się w małej łazience Fot. Homebook, materiały partnera, Projekty Wnętrz LAURA KOZAK

Wanna narożna czy prostokątna?

Najczęściej kupowane są wanny prostokątne o wymiarach 100-200 cm długości oraz 70-100 cm szerokości. Wszystko zależy od metrażu naszej łazienki. Ścianki wanny mogą być proste lub nachylone, wyprofilowane w miejscach przeznaczonych na głowę oraz łokcie, a zwężane w miejscu przeznaczonym na stopy. Wanny o długości poniżej 140 cm mają siedzisko, czego nie spotkamy w dłuższych modelach wanien.  Prostokątna wanna sprawdzi się zarówno w małych, jak i większych łazienkach, z tym, że w małym pomieszczeniu lepiej ustawić ją pod ścianą, w większym, model na przykład, na ładnych nóżkach śmiało może stanąć na środku łazienki.

Wanna narożna to ulubieniec małych łazienek. Sprytne wyprofilowanie, zaskakujące załamania pozwalają na ustawienie w kącie łazienki. W sklepach znajdziemy modele symetryczne, gdzie boki są równej długości lub modele asymetryczne, o bokach różnej długości. Wanna narożna zwykle ma długość 75-175 cm. Niektórzy uważają, że wanny narożne są mniej wygodne od wanien o klasycznych kształtach – to mit! Wystarczy dobrać wannę o odpowiednich kształtach, wyprofilowaniu i rozmiarze, a zapewnimy sobie wysoki poziom komfortu. Dużo zależy również od głębokości i kąta nachylenia ścianek, dlatego przed zakupem najlepiej wypróbować wannę „na sucho”.

Łazienka w stylu nowoczesnym z wanną
Łazienka w stylu nowoczesnym z wanną Fot. Homebook, materiały partnera, projekt: marengo-architektura

Wanna narożna z parawanem

Wanna z parawanem to najlepsza alternatywa dla osób wahających się między zakupem wanny, a prysznicem lub dla osób, które mają jedną, niedużą łazienką, a chcieliby mieć obie te opcje. Takie połączenie jest funkcjonalne i praktyczne. Parawan montujemy na jednym z boków wanny, musi on idealnie przylegać do krawędzi wanny, dzięki czemu możemy wziąć prysznic, nie chlapiąc podłogi w łazience. To wielofunkcyjne rozwiązanie zyskuje coraz większe grono zwolenników.

W ofercie sklepów z wyposażeniem znajdziemy różne modele parawanów montowanych do wanny.

Wyróżniamy:

  • wahadłowe – otwierane jak drzwi
  • przesuwane – można je przesunąć zakładając na siebie, ponieważ mają 2-3 skrzydła
  • harmonijkowe – rozsuwamy w razie chęci wzięcia prysznicu, składamy, kiedy go nie używamy

Znajdziemy parawany wykonane ze szkła oraz z plastiku. W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się modele przezroczyste, dzięki którym optycznie powiększymy wnętrze. Polecamy gładkie powierzchnie, dzięki czemu smugi z mydła będą mniej widoczne.

Wanna narożna z hydromasażem

Ceny wanien z hydromasażem nie porażają już tak bardzo jak kilka lat temu, dlatego coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Najtańszy model to wydatek około 1000 złotych. Wybierając model dla siebie warto kupić nieco droższy, by uniknąć problemów z pompą i zapychającymi się dyszami, modele z wyższą ceną, około 2-3 tysiące złotych będą także lepszej jakości i zdecydowanie mniej awaryjne.

Najczęściej wybierane wanny z hydromasażem to modele narożne, które doskonale wpasowują się do narożników ścian i są dość spore. Dają możliwość zamontowania półki oraz mają wygodne siedzisko.

Większość wanien narożnych ma wymiary: 150x150 cm, 150x100 cm, 140x80 cm, 140x140 cm. Wanny narożne występują w wymiarach od 140 cm długości, do nawet 200 cm. Z kolei ich szerokość mieści się w przedziale 70-160 cm.

Wanna narożna z prysznicem

Wanna narożna z prysznicem
Wanna narożna z prysznicem Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty inspiracje

W wannie narożnej mamy także możliwość wydzielenia miejsca na prysznic. W jaki sposób? W jednym z rogów montujemy drzwi, takie jak w prysznicu, z obudową, identyczną, jak w klasycznym prysznicu, dzięki czemu do wanny wchodzimy przez drzwi.

Zaletą wanno-prysznica jest możliwość używania i prysznica i wanny, w zależności od tego, na co mamy ochotę. Takie rozwiązanie pozwala także zaoszczędzić miejsce w łazience i nie trzeba kupować i wanny i prysznica, jeśli mamy w domu tylko jedną łazienkę. Drzwi będące integralnym elementem wanno-prysznica ułatwiają proste i bezpieczne użytkowanie z urządzenia wszystkim osobom, które mają, trudności z poruszaniem się o swych siłach, np. osobom starszym lub małym dzieciom.

Więcej o: