Kliwie - Pięknie kwitnące rośliny doniczkowe. Jak uprawiać kliwie?

Uprawę storczyków opanowałeś do perfekcji, a kolekcja Falenopsisów nie cieszy tak jak kiedyś. Marzy Ci się roślina doniczkowa piękna lecz nie kłopotliwa? Mamy dla Ciebie propozycję! Kliwie i krasnokwiaty mają nie tylko piękne kwiaty, ale i ciekawe liście, które wyglądają jak zielone języki.

Kliwie i krasnokwiaty

Pochodzące z Afryki Południowej dorodne kliwie i krasnokwiaty dawniej stały na parapecie w niemal każdym domu. Dzisiaj należą do rzadkości. Kwitnące okazy trudno kupić: zwykle trzeba zaczynać uprawę od sadzonki z 2-3 parami liści. Wyrastają one naprzeciwlegle i są zielone przez cały rok. Z czasem rośliny tworzą gęste kępy. Nie rozsadzajmy ich jednak zbyt często, gdyż korzeniom nie przeszkadza brak miejsca, a poza tym łatwo je uszkodzić. Po kilku latach rośliny wydają kule kwiatów wznoszące się na grubych łodygach.

Na zdjęciu powyżej: Kwiatostany kliwii cynobrowej rozwijają się wiosną, i ponownie latem lub jesienią. Mają ok. 50 cm wysokości, a ich kielichy średnicę 4 cm. Utrzymują się przez miesiąc

Fot. Shutterstock

Na zdjęciu powyżej: Owoce kliwii dojrzewają przez rok, z wolna przybierając czerwoną barwę. Lepiej jednak je obrywać, gdyż osłabiają roślinę

Zobacz rośliny do dekoracji wnętrz, które są nie do zdarcia

Kliwia (Clivia)

Kliwia (Clivia) nazwą upamiętnia księżną Charlotte z rodu Clive. Liście rośliny nie wyrastają z cebul, lecz z kłącza, ale ich nasady tworzą podobny do cebuli mocno skrócony "pień". Najczęściej uprawiana jest kliwia cynobrowa (C. miniata). Ma odmiany o liściach różnej szerokości i długości, zwykle zielonych, niekiedy w prążki lub paski. Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne, najczęściej w odcieniach czerwieni, czasami żółte lub białe. Inne doniczkowe gatunki kliwii mają węższe kielichy kwiatów.

Na zdjęciu powyżej: Kliwia cynobrowa 'Aurea' ma żółte kwiaty i żółtawe owoce. Tak jak u innych kliwii, w ich miąższu znajdują się łatwo kiełkujące nasiona. Jednak nie warto ich wysiewać, gdyż siewki (o ile nie zginą od chorób) zakwitają dopiero po wielu latach

Fot. Wikimedia commons

Stanowisko dla kliwii

Najlepszym miejscem dla kliwii jest parapet wschodniego okna. Roślinę można posadzić w ziemi uniwersalnej, ale powinna mieć dobry drenaż. Latem trzeba ją bowiem obficie podlewać, nie zalewając przy tym korzeni. Od marca do połowy lipca kliwię regularnie zasilamy. Do rozmnażania wykorzystujemy odrosty z kilkoma sporymi liśćmi. Niektóre zakwitną już po dwóch latach.

Na zdjęciu powyżej: Kliwia szlachetna (C. nobilis) tworzy liczne rurkowate kwiatki. Zwykle kwitnie wiosną i latem.

                               Fot. Wikimedia commons

Na zdjęciu powyżej: Clivia cyrtanthiflora jest mieszańcem kliwii cynobrowej i szlachetnej. Kwitnie latem i jesienią.

Co sprzyja kwitnieniu roślin?

Kliwii i krasnokwiatu nie należy przestawiać ani obracać. W połowie lata przestajemy je nawozić. Zimą rośliny (zwłaszcza kliwie) powinny stać w jasnym miejscu w temperaturze 12-15°C. Należy je wówczas skąpo podlewać.

Krasnokwiat

Nazwy rodzaju - krasnokwiat i Haemanthus - związane są z czerwonymi kwiatami niektórych jego przedstawicieli (po grecku haima znaczy krew, anthos - kwiat). Ale najbardziej znany gatunek - krasnokwiat białokwiatowy (H. albiflos) - kwitnie na biało. Ze względu na krótkie i szerokie liście nazywany jest czasem językiem teściowej. Roślinę tę cenią zwolennicy niekłopotliwych kwiatów o wyrazistej formie i stonowanej urodzie, gdyż krasnokwiat białokwiatowy jest bardzo wytrzymały. Trzeba mu tylko zapewnić dość jasne miejsce i przepuszczalne podłoże (np. ziemię ogrodniczą zmieszaną z piaskiem). Roślinę podlewamy umiarkowanie i nawozimy oszczędnie, najlepiej biohumusem, a rozmnażamy z cebul potomnych. Co sprzyja kwitnieniu roślin? Kliwii i krasnokwiatu nie należy przestawiać ani obracać. W połowie lata przestajemy je nawozić. Zimą rośliny (zwłaszcza kliwie) powinny stać w jasnym miejscu w temperaturze 12-15°C. Należy je wówczas skąpo podlewać.

Na zdjęciu powyżej: Liście krasnokwiatu białokwiatowego dorastają do 30 cm długości i 10 cm szerokości. Ich brzegi są gęsto owłosione

Fot. Wikimedia commons

Na zdjęciu powyżej: Biel kwiatostanu ożywiają żółte pręciki. Zdobią go też podobne do płatków podsadki. Krasnokwiat białokwiatowy kwitnie całe lato i jesień.

Krasnokwiat Katarzyny

Roślina znana dotąd jako krasnokwiat Katarzyny (Haemanthus Katherinae) uważana jest obecnie za gatunek Scadoxus multoflorus, a ściślej jego podgatunek - subsp. katherinae. Znacznie różni się od białokwiatowego krewniaka. Nasady jej skrętolegle ułożonych liści tworzą rodzaj pędu, z którego na wysokości około pół metra wyrastają zasychające na zimę liście. Wiosną na nagim pędzie rozwija się kwiatostan zbudowany z czerwonych gwiazdkowatych kwiatków, osiągający średnicę ponad 20 cm!

Fot. Shutterstock

Więcej o: