Najlepszy drwal na świecie

Ośmiu najlepszych drwali z różnych stron świata spotkało się w sobotnią noc w Budapeszcie na Węgrzech podczas zawodów STIHL TIMBERSPORTS-Champions Trophy. Zwycięzcą został Australijczyk Brad Delosa, który pokonał rywali niesamowitym wynikiem. W 59 sekund pociął cztery pnie drzew za pomocą siekiery i piły. Zawody obserwowało ponad 2000 widzów.

Brad Delosa z Australii zdobył tytuł najlepszego drwala na świecie. Swoje umiejętności zaprezentował 17. maja podczas zawodów STIHL TIMBERSPORTS? Champions Trophy w Budapeszcie: w najtrudniejszych zawodach drwali na świecie w czasie 59,25 sekund zdołał pociąć 4 kłody, dzięki czemu pokonał pieciokrotnego mistrza świata - Jasona Wynyarda z Nowej Zelandii. Wytrenowany, 103-kilogramowy zawodnik z Lighow nieopodal Sydney powiedział z radością: "Cóż za wspaniałe, a zarazem niesamowicie wyczerpujące zawody. Starałem się poprawiać swoje wyniki ze startu na start. To kosztowało mnie niewyobrażalnie dużo sił. Trophy faktycznie jest ogromnym wyzwaniem". Wśród Europejczyków najlepsze, czwarte miejsce, zajął Martin Komárek z Czech. Reprezentującego Polskę, niezwykle efektownie pracującego siekierą, Krystiana Kaczmarka sklasyfikowano na 7 miejscu.

Ostatecznie do finału zakwalifikowali się: Delosa - Mistrz Świata STIHL TIMBERSPORTS? 2013 oraz Wynyard - pięciokrotny Mistrz Świata, którzy niemalże jednocześnie zaliczali konkurencje z użyciem piły ręcznej siekiery i pilarki łańcuchowej. Dopiero w ostatniej konkurencji - Standing Block Chop, Delosa wyszedł na prowadzenie i wygrał przy głośnym dopingu widzów.

Kto raz ulegnie, odpada

W Champions Trophy zawodnicy startują parami, rywalizując w czterech spośród 6 konkurencji STIHL TIMBERSPORTS?. Płynne przechodzenie z jednej konkurencji w drugą wymaga niebywałej kondycji, precyzji oraz taktyki, a zawodnicy walczą o cenne ułamki sekund na granicy wytrzymałości. Zawody otwiera konkurencja Stock Saw z użyciem pilarek spalinowych STIHL, następnie zawodnicy rywalizują w Underhand Chop z użyciem siekiery. Kolejno próbują swych sił w Single Buck - cięciu jednoosobową, dwumetrową  piłą ręczną. W końcowej konkurencji - Standing Block Chop, symulującej ścinanie siekierą stojacego drzewa, zawodnicy muszą dać z siebie wszystko. O zwycięstwie decydują często setne części sekundy.

Stihl Timbersports Champions Tro

Najlepsi drwale na świecie

W Budapeszcie rywalizowali ze sobą drwale, dla których przepustką do wzięcia udziału w zawodach były Mistrzostwa Świata 2013. Tegoroczne Champions Trophy 2014 zawodnicy zakończyły się następująco: 1. Brad Delosa (Australia), 2. Jason Wynyard (Nowa Zelandia), 3. Mitch Hewitt (Kanada), 4. Martin Komárek (Czechy), 5. Matthew Cogar (USA), 6. Daniel Vicente (Hiszpania), 7. Krystian Kaczmarek (Polska), 8. István Juhász (Węgry).