Wybieramy meble ogrodowe

Stoliki i krzesła na taras i balkon powinny być nie tylko wygodne, ale i trwałe - wykonane z materiałów, którym nie zaszkodzi ani mocne słońce, ani deszcz.

Stoliki i krzesła na taras i balkon powinny być nie tylko wygodne, ale i trwałe - wykonane z materiałów, którym nie zaszkodzi ani mocne słońce, ani mróz (to ważne, jeśli meble mają stać na zewnątrz przez cały rok).

Metal. Głównie aluminium i stal; aluminium jest odporne na czynniki atmosferyczne, stal powinna być odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią (np. pomalowana proszkowo, chromowana). Bardzo efektowne są meble żeliwne, jednak ze względu na spory ciężar nie poleca się ich na balkony.

Drewno. Najlepiej wybrać meble z gatunków egzotycznych oraz z twardych krajowych: grabu, buka, dębu, jesionu, robinii akacjowej. Dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne, mimo to warto je zabezpieczyć, np. olejem lnianym, woskiem albo specjalnym impregnatem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz.

Naturalne plecionki. Najtrwalsze są sprzęty z nieokorowanego bambusa i z włókien bananowca; te z wikliny, rattanu i okorowanego bambusa trzeba chronić przed deszczem oraz mrozem, przykrywając je pokrowcami.

Tworzywo sztuczne. Oprócz krzeseł i stołów odlewanych w formach, z coraz lepszej jakości plastiku w wielu kolorach,  można dziś również kupić meble z technorattanu (nazywanego też ekorattanem lub petanem), który do złudzenia przypomina naturalną plecionkę. Sprzęty z tworzyw sztucznych są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości.

Meble ogrodowe powinny być wykonane z trwałych, odpornych na działanie czynników zewnętrznych materiałów. Podpowiadamy, jakie sprawdzą się najlepiej.

Metalowe. Głównie aluminium i stal; aluminium jest odporne na czynniki atmosferyczne, stal powinna być odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią (np. pomalowana proszkowo, chromowana). Bardzo efektowne są meble żeliwne, jednak ze względu na spory ciężar nie poleca się ich na balkony.

Drewniane. Najlepiej wybrać meble z gatunków egzotycznych oraz z twardych krajowych: grabu, buka, dębu, jesionu, robinii akacjowej. Dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne, mimo to warto je zabezpieczyć, np. olejem lnianym, woskiem albo specjalnym impregnatem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz.

Z naturalnych plecionek. Najtrwalsze są sprzęty z nieokorowanego bambusa i z włókien bananowca; te z wikliny, rattanu i okorowanego bambusa trzeba chronić przed deszczem oraz mrozem, przykrywając je pokrowcami.

Tworzywo sztuczne. Oprócz krzeseł i stołów odlewanych w formach, z coraz lepszej jakości plastiku w wielu kolorach, można dziś również kupić meble z technorattanu (nazywanego też ekorattanem lub petanem), który do złudzenia przypomina naturalną plecionkę. Sprzęty z tworzyw sztucznych są lekkie i łatwe do utrzymania w czystości.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.