Materiały do krycia dachu

Na rynku jest spory wybór materiałów do krycia dachów, jednak największą popularnością cieszą się niezmiennie dachówki ceramiczne i cementowe oraz blachodachówka. Dość często wybierany jest także gont bitumiczny, a ostatnimi laty do łask wraca także blacha płaska, w nowocześniejszym i ładniejszym wydaniu.

Dachówki ceramiczne i cementowe

Choć zrobione są z całkiem różnych materiałów (pierwsze z gliny, drugie - z betonu), po ułożeniu na dachu są trudne do odróżnienia. Dachówki ceramiczne są trwalsze (około 100 lat), lecz cementowe także wystarczą na co najmniej 2 pokolenia (ich trwałość szacuje się na około 70 lat). Producenci ceramicznych oferują większy wybór modeli. Do obydwu rodzajów pokryć oferowane są natomiast dachówki systemowe (gąsiory, dachówki boczne, kalenicowe, itp).

I jedne, i drugie dachówki z czasem brudzą się i porastają mchem lub glonami - choć w różnym stopniu, zależnie od wykończenia powierzchni. Najsłabiej wypadają tu ceramiczne naturalne, niczym niewykończone. Wolniej brudzić się będą cementowe (fabrycznie malowane) oraz ceramiczne z powłokami ze szlachetnej glinki (angobowane i glazurowane).

Obecnie większość inwestorów wybiera dachówki zakładkowe, z wyprofilowanymi zamkami, dzięki którym "zazębiają" się one wzajemnie. Zamki ułatwiają wiec łączenie i poprawiają szczelność pokrycia. Popularnością cieszy się też płaska karpiówka, rzadko natomiast na nowych domach widuje się już wąskie dachówki typu mnich-mniszka. Dachówki układa się na konstrukcji z łat i kontrłat. Noski wyprofilowane na ich spodniej stronie zapewniają stabilne zamocowanie. Tylko niektóre dachówki, na przykład skrajne, trzeba dodatkowo mocować wkrętami.

Ceny dachówek zależą od producenta, modelu, wykończenia powierzchni, a nawet koloru. Cena większości dachówek cementowych wynosi 28-33 zł/m2; nietypowe kosztują 50-60 zł/m2. Najtańsze dachówki ceramiczne kupimy za 30-40 zł/m2, najdroższe - za 150 zł/m2. Szacując koszty, trzeba uwzględnić także wydatki na dachówki kształtowe, gąsiory, klamry, uchwyty, taśmy, uszczelnienia itp. oraz straty związane z cięciem dachówek, i wynagrodzenie dekarza; przeciętnie jest to 40-70 zł/m2.

Blachodachówka

Zbudowana jest z blachy stalowej, powleczonej warstwami ochronnymi i wykończeniowymi. Od jej grubości w dużej mierze zależy jakość pokrycia - musi ona mieć minimum 0,5 mm (dla blach powlekanych) lub 0,4 mm (dla tych z posypką). Standardowa grubość powłoki cynkowej to 275 g/m2.

Blachodachówka jest lekka (powlekana waży poniżej 5 kg/m2) i zwykle występuje w postaci dużych arkuszy, którymi można kryć dachy o kącie nachylenia od 9°. Rzadziej spotyka się ją w postaci modułowej, odpowiadającej jednemu rzędowi dachówek (ta przeznaczona jest na dachy o spadku co najmniej 17°).

Kolor i faktura blachodachówki, a także jej trwałość, zależą od jej ostatniej warstwy (wykończenia), czyli barwnej powłoki z tworzywa (na przykład poliestru, plastizolu, PVDF, puralu). Blachy z powłokami przetrwają na dachu nawet 40-50 lat. Nie wymagają konserwacji przez 15-30 lat. Są też blachodachówki wykańczone posypką kamienną lub ceramiczną. Są one cięższe, trwalsze i lepiej imitują na przykład dachówkę ceramiczną lub łupek. Dobrze tłumią też odgłos deszczu.

Metr kwadratowy najtańszych blachodachówek powlekanych kosztuje poniżej 20 zł, najdroższych - nawet ponad 100 zł. Blachodachówki z posypką są o 20-30% droższe. Koszt akcesoriów wykończeniowych (systemowych pasów nadrynnowych, wiatrownic, gąsiorów, koszy, wkrętów, uszczelek itp). może stanowić nawet 20% ceny 1 m2 pokrycia.

Uwaga! Blachy są układane na zakład, w związku z tym rozróżnia się dwie szerokości: całkowitą (arkusza) i efektywną (krycia, po uwzględnieniu zakładu). Większość sprzedawców podaje cenę za 1 m2 krycia, lepiej jednak się upewnić; różnica między tą samą ceną, podaną za metr krycia i metr całkowity, to 7-8%. Koszty robocizny zależą od regionu: na wschodzie za ułożenie 1 m2 zapłacimy 10 zł, w innych częściach Polski - 20-40 zł.

Blacha płaska

Obecnie robi się ją z blach stopowych (na przykład cynkowo-tytanowych) i powlekanych. Dachy z nowoczesnej blachy płaskiej wyglądają bardzo efektownie, jednak powinien je układać doświadczony fachowiec. Pod blachą płaską trzeba ułożyć sztywne poszycie, najlepiej z desek. Płyty wiórowe nie są polecane, gdyż zawarte w nich związki chemiczne mogłyby spowodować korozję blachy. Przy wykonywaniu poszycia ważne jest zapewnienie cyrkulacji powietrza pod blachą; służą do tego specjalne folie. Blachy łączy się między sobą na rąbek. Nie przykręca się ich bezpośrednio do poszycia, ale za pomocą uchwytów (haftr), które pozwalają na pracę arkuszy blachy i nie powodują jej dziurawienia. Za 1 m2 blachy powlekanej zapłacimy od 45 zł; cena cynkowo--tytanowej zaczyna się od 80 zł.

Gonty bitumiczne

To udoskonalona i ładniejsza postać pokrycia z papy. Dostępne są w postaci pasów, wycinanych w różne kształty: prostokątne, półokrągłe, trapezowe i inne. Oprócz wykończonych tradycyjnie posypką ceramiczną, są również gonty powleczone folią miedzianą lub cynkowo-tytanową. Są i takie, które imitują dachówkę ceramiczną, łupek lub blachę. Jedne z najważniejszych zalet tego pokrycia to prawie bez-odpadowe układanie - odcięte fragmenty można wykorzystać w innym miejscu - i duża elastyczność, pozwalająca na krycie dachów o bardzo skomplikowanym kształcie.

Gonty bitumiczne są wiotkie i wymagają sztywnego poszycia. Musi ono być bardzo równe, więc wykonuje się je z desek pokrytych papą lub - lepiej - z wodoodpornych płyt wiórowych OSB, V-100 albo ze sklejki. Cena gontów to zwykle 20-35 zł/m2.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: