Realizacje domów: przebudowa domu kostki w Mysłowicach
Opis projektu: przebudowa domu kostki z lat 70., nazwa projektu Dom Cube-2-box
Autorzy projektu przebudowy: Krzysztof Zalewski, Adam Gil, Paweł Zalewski/Zalewski Architecture Group, www.zalewskiag.com
Powierzchnia użytkowa domu: przed przebudową 90 m2, po przebudowie 117 m2
Powierzchnia działki: 525 m2
Lokalizacja: Mysłowice
Ten dom powstał w latach 70. XX wieku. Jak wiele innych z tego okresu, był smutnym, zniszczonym budynkiem - ani ładnym, ani funkcjonalnym. Wymagał remontu, a obecni właściciele, którzy odziedziczyli go po rodzinie, chcieli poprawić jego standard i powiększyć powierzchnię użytkową. Przed przebudową miał tylko 90 m2.
Za projekt zabrali się architekci z Zalewski Architecture Group. Jednym z podstawowych założeń projektu była reorganizacja układu funkcjonalnego domu, przy czym chodziło nie tylko o wnętrza, ale także o otoczenie. Stare wejście do domu znajdowało się od tyłu budynku, projekt zakładał jego przeniesienie od strony ulicy. Dzięki temu udało się uwolnić atrakcyjną przestrzeń rekreacyjną ogrodu.
Rozbudowa domu kostki: plus dwie kostki
Architekci zdecydowali się na dodanie do istniejącej bryły budynku dwóch kolejnych „kostek”, ustawionych jedna na drugiej. Ze względu na koszty i łatwość budowy wybrali technologię szkieletową, udało się ją połączyć z istniejącą konstrukcją budynku.
Rozbudowa istniejącej „kostki” przewidywała dostawienie do niej dwóch kolejnych, ustawionych na sobie. W dolnej „kostce” znalazły się ganek i wiatrołap oraz pokój dzienny, który stał się przedłużeniem istniejącej strefy dziennej. Rozbudowa domu o górną „kostkę” pozwoliła na realizację na piętrze dużej łazienki; w jej miejscu była dawniej sypialnia, którą teraz przeniesiono do nowej części nad tarasem.
Docelowo dom przeznaczony jest dla 4 osób - jedna sypialnia dla 2 osób i dwie pojedyncze.
Remont starego domu: rozbudowa i termomodernizacja
W trakcie rozbudowy i remontu dokonano kompletnej termomodernizacji budynku istniejącego. Ocieplono ściany i dach, wymieniono okna, wykonano nowe posadzki na gruncie. Zmieniono także kolorystykę elewacji. Dom jest ogrzewany kotłem gazowym umieszczonym w kotłowni w piwnicy.
Rozbudowa została wykonana w konstrukcji drewnianej w oparciu o systemową technologię firmy produkującej domy prefabrykowane. Gotowe elementy - ściany i stropy - złożono na budowie na uprzednio przygotowanych fundamentach.
Posadowienie kostek na uprzednio przygotowanych słupkach fundamentowych, wzmaga wrażenie oderwania kubatur od ziemi. Założeniem kompozycyjnym było także podkreślenie elementów dodanych w bryle budynku – jasne białe pudełka kontrastują z utrzymaną w szarościach stara częścią domu.
Projekt otrzymał nominację w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. Został też wybrany do dziesiątki projektów reprezentujących Polskę podczas wystawy domów jednorodzinnych w Krajach Grupy Wyszehradzkiej „V4 Family Houses”.
-
Piękna ceramika i porcelana z Answear. Wprowadź wiosnę do swojej jadalni!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Jedna z najlepiej sprzedających się gier - The Sims. Czy może wpływać pozytywnie na rozwój?
-
Problem suchości oka - czynniki i przyczyny. PODCAST [Materiał promocyjny]MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Misy i patery dekoracyjneMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Luksusowa pościel idealna do eleganckiej sypialniMATERIAŁ PROMOCYJNY
- Kuchenne trendy 2023. Jak urządzić modną kuchnię?
- Wystawa Kenya Hary, jednego z najbardziej uznanych japońskich projektantów, w Muzeum Narodowym w Poznaniu
- Anturium - jak uprawiać i pielęgnować kwiat w domowych warunkach. Dlaczego anturium traci kolor?
- Sekretna broń w walce o nastrojowe, piękne wnętrze. Dekoracyjne świeczniki i ozdoby
- Apartament Barbary Kurdej-Szatan. Tu jest naprawdę luksusowo!