Obowiązujące od 1 stycznia br. nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obligują inwestorów do budowania domów bardziej energooszczędnych. W ramach podnoszenia efektywności energetycznej nowo budowanych domów, zaostrzone zostały normy, dotyczące zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną (EP) oraz wartości współczynników przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, okien, dachu. Obecnie wartość EP nie może przekroczyć 95 kWh/(m²rok). Konieczność spełnienia nowych warunków i uzyskanie lepszych parametrów energetycznych domu wymaga wykonania grubszej warstwy docieplającej ściany i dach lub zastosowania materiałów izolacyjnych o lepszych parametrach termicznych, a także montażu bardzo sprawnych instalacji. W wyniku zmian zwiększą się koszty budowy domu, ale jednocześnie - wraz z poprawą parametrów energetycznych - ograniczone zostaną koszty jego eksploatacji.
Sprawdźmy, za ile - według najnowszych kosztorysów - można wybudować dom. Do analizy wybraliśmy budynek z poddaszem użytkowym z kategorii projekty małych domów do 120 m², które cieszą się dużą popularnością, ponieważ dobrze wpisują się w nieduże, w tym wąskie działki, a także mogą być ciekawą alternatywą dla zakupu mieszkania. Aktualne koszty budowy 2017 prezentujemy na podstawie projektu „Domu w malinówkach” z oferty pracowni ARCHON+.
„Dom w malinówkach”. Powierzchnia domu – 113,20 m2 + kotłownia – 5,19 m2. 5 pokoi, 1 kuchnia, 2 łazienki, spiżarnia, kotłownia, pralnia, kominek. Ściany: bloczek z betonu komórkowego SOLBET 24 cm, styropian 20 cm, tynk. Strop: płyta żelbetowa. Ścianka kolankowa: 127 cm. Dach dwuspadowy, nachylenie 40 st., więźba drewniana, dachówka ceramiczna. Kocioł na paliwo stałe.
„Dom w malinówkach” z poddaszem użytkowym należy do kolekcji „Projekty domów tanich w budowie”. Jego zwarta bryła z dwuspadowym dachem prezentuje się efektownie i nowocześnie, do wykończenia elewacji wykorzystano dwukolorowy tynk oraz naturalne okładziny. Dach kryje ceramiczna dachówka w kolorze antracytowym. W strefie parteru zaprojektowano otwartą część dzienną z salonem i jadalnią oraz obszerną kuchnię ze spiżarnią. Przestrzeń wypoczynkową domu powiększa narożnie usytuowany i częściowo zadaszony taras. Na parterze znajduje się dodatkowy pokój, który można przeznaczyć na gabinet lub sypialnię, obok niego przewidziano łazienkę. Dodatkowym źródłem ogrzewania domu jest centralnie usytuowany kominek. W części nocnej na poddaszu mieszczą się trzy jasne i ustawne sypialnie, pralnia oraz duża łazienka.
Poniżej prezentujemy koszty budowy, z uwzględnieniem minimalnych i średnich stawek krajowych. Zestawienia zostały opracowane na podstawie aktualnego kosztorysu szczegółowego, który bazuje na cenach krajowych opublikowanych przez Sekocenbud na I kwartał br.
Do powyższych kalkulacji należy doliczyć koszty wykonania instalacji. Dla projektu „Domu w malinówkach” zostały one wyliczone wskaźnikowo względem kosztów robót budowlanych, obejmują wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i elektrycznej. Wynoszą odpowiednio (netto): minimalne 30 700 zł, średnie 35 000 zł.
W przypadku budowy domu systemem zleconym, do podanych cen należy doliczyć podatek VAT: 8 proc.
Mając na uwadze oszczędne stawianie domu, inwestor może skutecznie obniżyć koszty, biorąc aktywny udział w budowie, zwłaszcza w pracach organizacyjnych. Pomocnym narzędziem w planowaniu, a także kontroli wydatków, będzie kosztorys budowlany, który umożliwi szybkie porównanie cen z różnych składów budowlanych i wybór najkorzystniejszej oferty. Dobre warunki cenowe można wynegocjować kupując materiały budowlane w jednym składzie. Obniżyć można także koszty robocizny, wykonując część prac we własnym zakresie.