Stolik kawowy - ten mebel trzeba mieć w salonie. Oto 18 propozycji

Stolik kawowy przybiera różne formy i wykończenia. Jaki będzie najlepszy? Mamy kilka wskazówek i kilkanaście propozycji na każdą kieszeń.

Stolik kawowy to jeden z podstawowych mebli w salonie. Świetnie sprawdza się na co dzień, ale też podczas przyjmowania gości. Można na nim postawić przekąski czy napoje, które wtedy zawsze będą pod ręką. Stolik kawowy miewa różne kształty, rozmiary, wykończenia. Ważne, by pasował do reszty elementów wyposażenia wnętrza i był praktyczny. Jak wybrać ten najlepszy? 

Styl i kształt stolika kawowego 

Stolik kawowy nie musi być z tej samej linii wzorniczej, co pozostałe meble. Może być wykonany z drewna, forniru, szkła albo stali. Do ponadczasowych aranżacji pasują na przykład drewniane modele z owalnym blatem i stożkowatymi nogami, czy też prostokątne, ale z zaokrąglonymi rantami. W salonie skandynawskim i japandi świetnie zaprezentują się modele drewniane lub fornirowane o dowolnym kształcie. Do stylu minimalistycznego albo glamour pasują modele szklane, w całości marmurowe lub ze stalowym wykończeniem. 

Stolik kawowy szklanyStolik kawowy szklany Fot. shutterstock

Na kształt stolika kawowego wpływa nie tylko styl wnętrza. Okrągły lub owalny model jest też bezpieczniejszy dla dzieci. Wygląda też o wiele subtelniej. Jednak, by zwiększyć funkcjonalność tego mebla, warto wybrać kilka stolików okrągłych o różnych wysokościach i średnicy blatów i ustawić je przy sofie. Dzięki temu wszystkie osoby z rodziny będą mogły z nich swobodnie korzystać. 

Czasem najlepiej zaprezentuje się jeden, większy stolik kawowy. Ażurowy model wykonany z aluminium doda sznytu i blasku wszystkim eleganckim wnętrzom. 

Stolik ażurowy Leaf 80.Stolik ażurowy Leaf 80. Fot. Stokrzesel.pl

Natomiast stoliki prostokątne lub kwadratowe w wersji stalowo-drewnianej świetnie wpasują się w styl industrialny. Największy z mebli można ustawić przed kanapą, natomiast mniejszy przy jednym z jej boków.

Wybór stolików kawowych jest naprawdę spory i warto zdecydować się na produkt, który podkreśli styl aranżacji i zwiększy wygodę we wnętrzu. 

Drewniane stoliki kawowe odnajdą się w różnych aranżacjach salonu

Drewniane stoliki kawowe są hitem ostatnich lat. Potrafią pięknie dopełnić każdą aranżację, m.in. vintage, retro, klasyczną, ponadczasową, skandynawską, japandi czy nowoczesną, ponieważ przyjmują różne kształty i wykończenia. Mogą mieć formę bardzo masywną, jak również subtelnie szykowną. Ostre lub zaokrąglone krawędzie blatu. Posłużą również przez wiele lat. Minus? Zazwyczaj ceny stolików kawowych z naturalnego drewna nie należą do najniższych. Warto jednak rozważyć ich zakup. 

Stolik kawowy Jacksona.Stolik kawowy Jacksona. Fot. Stokrzesel.pl

Najlepsza wysokość stolików kawowych?

Ten parametr zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy wolą niskie meble w stylu japońskim, inni nieco wyższe. Z reguły stoliki kawowe mają wysokość od 30 do 50 cm. Wygodnie jest z nich korzystać, kiedy ich blaty znajdują się mniej więcej na wysokości siedziska kanapy czy foteli. Wtedy jest najłatwiej sięgać po ulubione napoje i przekąski czy odstawiać je z powrotem na blat. 

Często pomocnicze stoliki kawowe są dużo wyższe od standardowych modeli, ponieważ stawia się je z boku narożnika lub sofy. Ich blat może znajdować się nawet na wysokości podłokietnika. To ułatwia odkładanie różnych przedmiotów, jak na przykład ulubionej książki. 

Stolik kawowy to na pewno jeden z ważniejszych mebli w salonie i warto dobrze przemyśleć jego wybór, zarówno pod kątem stylu, jak i praktyczności.