Jak odpowiednio eksponować tkaniny we wnętrzu, by uzyskać najlepsze efekty

Zbyt często w projektowaniu wnętrz tekstylia są postrzegane jako rzecz drugorzędna. Ludzie postrzegają je jako wykończenie, a nie kluczowy element projektu jako całości. W rzeczywistości jednak, nie można zaprojektować pokoju bez nich. Jak więc podejść do wykorzystania tkanin we wnętrzach?

Czym są tekstylia we wnętrzach i jaka jest ich rola?

W projektowaniu wnętrz termin "tekstylia" odnosi się do każdego produktu, który jest tkany lub wykonany z tkaniny. Może to brzmi prosto, ale te elementy mają wiele zastosowań w każdym pomieszczeniu. Mogą to być między innymi: poduszki, koce, dywaniki, zasłony, firanki a także niektóre przykłady dekoracji ściennych.  

Tekstylia w znacznym stopniu mogą pomóc nadać nastrój każdej przestrzeni. Całkiem inaczej będziemy czuć się w sypialni udrapowanej w jedwabie i aksamity, a inaczej w pokoju gdzie główną rolę odgrywa len i bawełna. Warto więc zastanowić się przed wyborem tekstyliów do wnętrza, jaki nastrój chcemy uzyskać. 

Tkaniny powinny również współgrać z paletą kolorystyczną w naszych wnętrzach. Najczęściej tkaniny będziemy wybierać w kolorach, które wybraliśmy jako akcentujące w naszym wnętrzu. 

ZasłonyZasłony Fot. Reserved

Jak używać tkanin we wnętrzu?

  • Mieszaj wzory, nie kolory

Gdy wybierzesz już swoją paletę kolorów do wnętrza, trzymaj się jej. Jednak nie oznacza to, że tkaniny, które wybierzesz będą nudne. Postaw na wzory lub gradienty. 

  • Tekstylia we wnętrzu mogą stać się inspiracją

Często tekstylia kupujemy na samym końcu, jednak możemy zdecydować się również na inne podejście. Gdy mamy swoją ulubioną tkaninę, poduszki lub wymarzony dywan, warto wykorzystać je jako inspirację do stworzenia wyjątkowej aranżacji wnętrza. 

ObrusyObrusy Fot. Reserved

  • Mieszanie różnych faktur 

By kreować prawdziwie interesujące wnętrze nie bój się bardziej wyrazistych faktur i postaw na materiały, które przyciągają uwagę i są wyjątkowe w dotyku. 

Rola tkanin we wnętrzu

Tekstylia we wnętrzu wpływają na sposób w jaki odbieramy każdy projekt aranżacji wnętrz. Dzięki odpowiednim tkaninom o wiele łatwiej jest nadać odpowiedni klimat w pomieszczeniu. Najczęściej stawiamy na wzorzyste i kolorowe poduszki, które są prostym i łatwym sposobem by odmienić nawet najbardziej prostą sofę lub łóżko. 

PoduszkiPoduszki Fot. Reserved

Więcej o: