Meble z palet - jak zrobić samemu, skąd wziąć palety? Pomysły, inspiracje, DIY

Meble z palet nadal są bardzo modne. W wielu domach stoją sofy i łóżka na bazie palet, stoliki kawowe - często na kółkach, czy wieszaki w przedpokoju i półki na zioła w kuchni. Jest to ciekawy pomysł na przełamanie monotonii w aranżacji wnętrz, ale również świetna okazja do sprawdzenia własnej kreatywności. Meble z palet można już co prawda kupić gotowe - w wielu formach i kształtach, ale to meble własnoręcznie wykonane sprawią największą radość - i będą oryginalną ozdobą we wnętrzu.

Meble z palet są propozycją dla każdego. Nie musicie posiadać wielkich zdolności stolarskich, żeby wykonać je samodzielnie. Wystarczy dobry pomysł i odrobina cierpliwości! Meble z palet pasują do wnętrza w każdym stylu. Stolik, fotel, czy regał z palety wpasują się do każdego wnętrza. Ale nie tylko - możemy również wykorzystać palety w ogrodzie . Zrób to sam!

DIY - puf z palet>>

Meble z palet: O paletach słów kilka...

Pierwsze palety zostały stworzone w połowie XX wieku przez szwedzki koncern BT Industries. Pasują do wszystkich rodzajów wózków widłowych, więc szybko stały się obowiązującym w transporcie standardem. Obecnie odchodzi się pomału od drewnianych palet , zastępując je odpowiednikami z tworzyw sztucznych. Dlatego zaczęliśmy robić meble z palet i wprowadzać je do wnętrz.

Meble z palet modne i ekologiczne. Sprawdzamy, jak wyglądają we wnętrzach>>

Meble z palet: Jak wybrać rozmiar?

Palety występują w kilku rozmiarach. Najbardziej popularne są tzw. "europalety" o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm, ważące ok. 25 kg. Inne popularne rozmiary to 800 × 600 × 144 mm lub znacznie większe 1200 × 1200 × 144 mm. Zastanówmy się, co chcemy z nich zrobić. Jeśli planujemy wykonać z palet np. stelaż do łóżka lub sofy, zacznijmy od dokładnego zmierzenia materaca, który zamierzamy na nich położyć. Dopiero potem dobierzmy odpowiedni rozmiar palet . Być może warto kupić nieco większe palety . Nie przykrytą materacem część możemy wykorzystać chociażby jako stolik, na którym położymy gazety, czy postawimy kubek z kawą. Zastanówmy się też, jakiej wysokości mają być nasze meble z palet . Być może trzeba będzie postawić jedną paletę na drugiej.

fot. Dom Palet/DaWanda

Meble z palet: Gdzie kupić palety?

Palety, z których chcemy zrobić meble, nie muszą być nowe. Wykorzystuje się je na prawie każdej budowie, możemy więc spróbować wyprosić tam kilka sztuk. W każdym polskim województwie jest co najmniej kilkanaście skupów europalet, które zajmują się także sprzedażą. Warto poszperać w serwisach aukcyjnych. Wpisując w wyszukiwarkę hasło, np. "palety drewniane " znajdziemy kilkadziesiąt ofert palet w różnych rozmiarach. Ceny wahają się od ok. 11 do 36 zł. Przy takich cenach meble z palet są bardzo tanie.

fot. Dekoria

Mamy palety. Co dalej?

Palety, które kupiliśmy, prawdopodobnie nie wyglądają najlepiej. Musimy je wyczyścić, porządnie wysuszyć, usunąć wszelkie drzazgi i nierówności. Wierzch i boki wygładzamy szlifierką lub papierem ściernym. Gdy pył opadnie, dokładnie wycieramy palety . Surowe drewno warto zagruntować. Jeśli nie chcemy malować palet kolorową farbą, wystarczy bejca lub odpowiedni lakier do drewna.

Wymarzyliśmy sobie meble z palet , np. fotele białe lub turkusowe - co dalej? Nie musimy zagruntowywać palet, farba bardzo dobrze trzyma się sama na surowym drewnie. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, wybierzmy farbę przejrzystą lub całkowicie kryjącą. To, jak pomalujemy nasze łóżko z palet czy inny mebel, zależy od wystroju wnętrza, w którym ma się znaleźć.

Meble z palet: Na koniec...

Palety są już gotowe, teraz wszystko w waszych rękach. Robicie łóżko z palet? Możecie zrobić także zagłówek. Zrobiliście  stolik kawowy z palety ? Spróbujcie przymocować kółka, żeby w każdej chwili móc przesunąć mebel w inny kąt. Do dzieła!

Jak samodzielnie zrobić łóżko?>>

Palety trzeba wyczyścić i osuszyć oraz usunąć nierówności i wystające drzazgi. Z boków i z wierzchu należy je solidnie wygładzić papierem ściernym (więcej pracy, ale mniej pyłu) albo szlifierką (mało pracy, dużo pyłu). Po opadnięciu pyłu palety należy wytrzeć.

http://www.mowimyjak.pl/dom/wnetrza/jak-zrobic-ozko-z-europalet-zobacz-jak-je-wykonac-krok-po-kroku,11_36866.html

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.