"Cztery Kąty" polecają: "Okna we wnętrzu"

Na rynku pojawiła się właśnie, przygotowana przez redakcję magazynu "Cztery Kąty", książka zatytułowana "Okna we wnętrzu".

Wydawnictwo zawiera bogaty przegląd modnych dekoracji okien, dobranych do stylu wnętrza. Prezentuje aranżacje tradycyjne z wykorzystaniem firan i zasłon, jak również nowoczesne, na przykład z panelami zasłonowymi. Znaleźć w niej można także bogatą ofertę dostępnych na rynku tkanin dekoracyjnych, biżuterii okiennej, rolet i żaluzji. Autorki radzą, jakie wybrać tkaniny na zasłony i firany, jak je upinać i na co zwrócić uwagę, projektując aranżację, ponadto zaś podpowiadają, w jaki sposób optycznie zmienić niekorzystne proporcje okna.

Nie zawsze w roli głównej

Oprawa okien może być albo głównym elementem wystroju wnętrza, albo dyskretnie się w niego wtapiać. W pierwszym przypadku okna powinny podkreślać styl pomieszczenia i od razu przyciągać wzrok osób wchodzących do pomieszczenia. Aby tak się stało, zazwyczaj dekoruje się je tradycyjnymi firanami, zasłonami i lambrekinami - wykonanymi z tkanin w mocnych kolorach i wzorach, upiętych za pomocą specjalnych taśm, klamer i spinek oraz ozdobionych pasmanterią. Aby nadać wnętrzu wyrazisty charakter, coraz częściej wieszamy w oknach także rolety (zwłaszcza te bardzo dekoracyjne: londyńskie lub austriackie), panele zasłonowe, a nawet żaluzje, na przykład z drewnianych listewek. Ale okna mogą też zwracać uwagę prostotą, stanowić dyskretne, prawie niezauważalne tło pozostałych elementów wyposażenia, podkreślając jednocześnie aranżacyjną spójność całego wnętrza.

Do sypialni i do salonu

Rodzaj okiennej dekoracji zależy od przeznaczenia wnętrza. Na przykład w sypialni powinna umożliwiać regulowanie ilości i natężenia naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia oraz chronić nas przed wzrokiem sąsiadów; te dwie funkcje znakomicie spełnią żaluzje, rolety i panele zasłonowe. W salonach częściej pozwala się światłu wypełniać wnętrze, zatem dekoracje okna są bardziej przejrzyste. Pamiętajmy też o tym, co za oknem - nie zasłaniajmy pięknego widoku na ogrodową zieleń czy też odległej panoramy miasta, ale wręcz je wyeksponujmy, subtelnie obramowując okno odpowiednio dobranymi tkaninami.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.