Lampa z włókna węglowego

Nowoczesne technologie wkraczają również w sferę oświetlenia. Przedstawiamy piękny żyrandol włoskiej firmy Lu Murano projektu Fabio Fornasiera.

Fabio Fornasier urodził się w Wenecji w 1963 roku. Fachu nauczył go ojciec Luigi. Dzisiaj Fabio Fornasier jest twórcą wyrafinowanych szklanych żyrandoli. Jego firma Lu Murano powstała w 2004 roku i jest zlokalizowana na wyspie Murano, miejscu słynącym z wielu hut szkła i przepięknych wyrobów szklanych. Znane jest określenie "szkło Murano" oznaczające wyroby szklane od maleńkich figurek, przez mozaiki aż po ogromne żyrandole wyprodukowane na wyspie Murano.

Fot. lu-murano.it

Najnowszy produkt Lu Murano to prototyp żyrandola o nazwie TechnoLUgy. Wykonany został z włókna węglowego, zwanego inaczej włóknem karbonizowanym lub karbonem. Jest to materiał o dużej wytrzymałości, szeroko stosowany w przemyśle lotniczym, energetycznym, przy produkcji jachtów oraz w przemyśle sportowym. Włókno węglowe poza dobrą wytrzymałością jest też lekkie i mniej kruche ( w porównaniu do szkła). Dla porównania taki sam żyrandol wykonany ze szkła waży około 40kg a ten wykonany z włókna węglowego tylko 4 kg. Wysoka odporność włókna węglowego pozwala również za wykorzystanie takich żyrandoli w szczególnych warunkach, np. takich jakie panują na jachtach i statkach.

Fot. lu-murano.it

Dowodem niesamowitych możliwości jakie daje włókno węglowe jako materiał w produkcji oświetlenia jest przygotowany na zamówienie nabywcy z Dubaju żyrandol wysokości 5metrów z 120 punktami świetlnymi.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

 
Więcej o: