Naturalne, surowe materiały, takie jak kamień czy beton, to dobre rozwiązanie do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych. Ale np. drewno świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu skandynawskim i w rustykalnych, a cegła, w zależności od wielkości i barwy, będzie pasować do pomieszczeń zarówno industrialnych, nowoczesnych, jak i skandynawskich, rustykalnych, a nawet klasycznych. Jak zatem wykorzystać naturalne materiały, aby wnętrza nie sprawiały wrażenia niedokończonych? O czym warto pamiętać, wybierając kamień, beton czy miedź?
Najczęściej do aranżacji wnętrz wykorzystuje się trawertyn, granit, kwarc i onyks. Dodają pomieszczeniom klasy i elegancji. Kamieniem można wyłożyć całą płaszczyznę albo wykorzystać do podkreślenia detalu czy rozbicia monotonii powierzchni, wyłożonej innym materiałem. Układając kamień na fragmencie ściany w holu, salonie, sypialni, kuchni lub łazience, nie można jednak przesadzać z wielkością powierzchni, którą zajmie, aby nie przytłoczyć wnętrza. Kamień doskonale komponuje się z płytkami ceramicznymi, szkłem, drewnem, surowym tynkiem i betonem. Jego powierzchnia może być matowa, polerowana, antykowana lub piaskowana. Ściany wyłożone drobno ciętym piaskowcem ocieplą nowoczesne wnętrza. Szlifowane łupki doskonale harmonizują z „chłodnymi” materiałami, takimi jak szkło i metal. Natomiast kamienie o wyraźnej, wypukłej strukturze nadają się do reprezentacyjnych części pomieszczeń. Kamienna posadzka sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach, bez względu na ich styl. Podłoga z kamienia ułożona w klasyczny wzór może być podstawowym akcentem dekoracyjnym. Szare odcienie tworzą chłodny, nieco skandynawski klimat, a bardziej brunatne kolory świetnie łączą się z drewnem, dodając wnętrzu przytulności.
Drewno ma wiele sęków, słoi i pęknięć, jest więc szalenie dekoracyjne. Wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia i stałej pielęgnacji. Drewno ociepla każde wnętrze. Drewniana podłoga to synonim elegancji. Wraca natomiast moda na drewniane sufity. Ażurowe panele pomalowane na biało pokochają z pewnością osoby ceniące nowoczesne wnętrza w stylu glamour. Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie sufitu drewnianymi listwami. Odpowiednio zaimpregnowane drewno może być stosowane także w kuchni i łazience. We wnętrzach skandynawskich najlepiej sprawdza się jasne drewno, surowe lub przecierane. Do wnętrz w stylu klasycznym, angielskim, francuskim czy shabby chic pasuje drewno bielone lub z patyną. W nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach sprawdzają się ciemne gatunki – gładkie, lakierowane albo bejcowane.
Nadaje wnętrzu chłód, dlatego lepiej potraktować je jako dopełnienie wnętrza, a nie jako element wiodący. Szkło może być lakierowane z gładką, błyszczącą powierzchnią, ale także mleczne, przeźroczyste, satynowane, we wzory. Lakierowane pasuje zarówno do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych. Można je łączyć z drewnem lub z innym szkłem. Refleksy świetlne na panelach ściennych, frontach szaf czy komód, nadadzą wnętrzom przestronności i lekkości. Szkło satynowane sprawia wrażenie delikatnego. Zastosowane we wnętrzach przydaje im luksusu. Niepowtarzalny charakter nadaje pomieszczeniu szkło ornamentowe. Np. wzory imitujące pikowany materiał uczynią z wnętrza prawdziwą perełkę.
Szkło świetnie sprawdza się jako balustrada czy do wydzielenia strefy np. prysznicowej. Modne są też panele ścienne, które znalazły zastosowanie w kuchniach i łazienkach, zastępując tradycyjne kafelki. Coraz częściej wykonuje się też schody z bezpiecznego, hartowanego szkła.
Jest szlachetna, elegancka i nowoczesna. Znana jako materiał na dodatki, jest teraz gorącym trendem aranżacyjnym. Można ją położyć na całej ścianie lub tylko na fragmencie. Ociepli industrialne wnętrze. Najlepiej wygląda z bielą, czernią, odcieniami szarości i granatu. W połączeniu z brązami i zielenią zagra we wnętrzach urządzonych w stylu naturalnym.
Świetnie sprawdza się w loftach, dużych i wysokich pomieszczeniach. Beton może być również wykorzystany w mniejszych wnętrzach, ale wówczas musi być dobrze oświetlony. Odpowiednio położony i zaimpregnowany nie pęka, nie brudzi się i nie ściera. Można go położyć w każdym pomieszczeniu – zarówno we wnętrzu o wysokiej wilgotności powietrza, jak również w suchych. Na ściany i na podłogi. W kuchni, łazience, salonie, a nawet w sypialni. Doskonale współgra z drewnem i szkłem.
To wyjątkowo trwały naturalny materiał. Cegła jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, ogień i wilgoć. Dobrze izoluje i wycisza. Gwarantuje efekt 3D, bo załamuje się na niej światło. Wymaga jednak towarzystwa gładkich powierzchni. Przyzwyczailiśmy się już do czerwonych cegieł na ścianie w salonie, teraz pojawiają się też w innych miejscach, np. przy lustrze w łazience. Cegła nie musi przy tym być czerwona, w nowoczesnych aranżacjach pojawia się grafitowa lub szara.