Taki dom będzie trendy!

Urządzanie nowego domu lub mieszkania czy też remont starego to znakomita okazja do wprowadzenia wielu zmian. Możemy pozbyć się tego, co nam się nie podoba i co się nie sprawdziło, a w to miejsce kupić nowe elementy wyposażenia.

W urządzaniu wnętrz od lat dominuje kilka trendów. Jednym z nich jest tzw. styl skandynawski. Jego cechy charakterystyczne to jasne barwy oraz meble o prostym kształcie, wykonane z naturalnego lub bielonego drewna, najczęściej sosnowego. Jednak niektórym wnętrza skandynawskie wydają się zbyt surowe. Dla takich osób dobrą propozycją może być hygge - trend wywodzący się również ze Skandynawii, dominujący w stylistyce duńskich mieszkań i domów. Wnętrze w stylu hygge ma być z założenia przytulne - wywołaniu takiego wrażenia służą miękkie, tapicerowane meble, poduszki, koce i różnorakie bibeloty. Hygge musi być również oświetlone - i to w sposób przyjazny dla oczu. Stosuje się tu więc nie tylko lampy, ale i dające "miękkie" światło świece. Dla kolejnego stylu - vintage - charakterystyczne są meble i elementy wystroju typowe dla dawnych lat, oryginalne lub nowe, ale na daną epokę stylizowane. Styl vintage dopuszcza łączenie mebli z różnych okresów, a nawet zestawianie ich z elementami nowoczesnymi.

Najmodniejsze kolory

Każdy styl cechuje się nieco inną kolorystyką. Co roku specjaliści w dziedzinie projektowania wnętrz proponują nam inną paletę modnych barw, z których możemy wybrać takie, które będą pasowały do naszego wnętrza. Jakich kolorów powinniśmy użyć, aby urządzić się zgodnie z trendami na rok 2018? Specjaliści Instytutu Pantone wytypowali na tegoroczne kolory klasyczny granat, jasną szarość, piaskowy beż i kremową biel. Ich zdaniem, na uwagę zasługują również pomidorowa czerwień, zimny odcień niebieskiego, brudny róż, jasna zieleń, żółć, mocny fiolet oraz limonka. Zestawiając kolory, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim unikajmy malowania na ciemne odcienie sufitu, ponieważ mieszkanie będzie wydawało się niższe. Jeśli pokój jest prostokątny, to dłuższe ściany powinny być pomalowane jasnymi kolorami - dzięki temu wnętrze sprawi wrażenie szerszego. Nie malujmy ciemnymi kolorami wszystkich ścian w pomieszczeniu, gdyż wyda się zbyt ponure. Granatu czy fioletu najlepiej użyć na jednej ścianie, pozostałe zaś pomalować jaśniejszymi barwami.

Mieszkanie dostosowane do potrzeb

Dom czy mieszkanie musi przede wszystkim zaspokajać potrzeby swoich mieszkańców - nie tylko w kwestii kolorystyki, ale przede wszystkim funkcjonalności. Szafy powinny być na tyle pojemne, abyśmy mogli pomieścić w nich wszystko, co zechcemy. Należy kupić stół na tyle duży, aby cała rodzina mogła spożywać przy nim posiłki. Krzesła powinny być oczywiście wygodne. Specjaliści od projektowania wnętrz dążą również do tego, aby przestrzeń domu czy mieszkania była jak najlepiej zorganizowana. Podstawowa zasada brzmi: Żaden zbędny przedmiot nie powinien leżeć na widoku. Najnowsze trendy zakładają więc rezygnację z tak modnych niegdyś bibelotów. Każdy z mieszkańców powinien dysponować wydzieloną dla siebie przestrzenią, spersonalizowaną według własnych upodobań. Jej elementem często bywa własne biurko. Jak należy je dobrać?

Biurko spersonalizowane

Sklepy z meblami mają w swojej ofercie wiele modeli biurek. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego niż wybranie takiego mebla. Ale to pozory - przede wszystkim musimy znaleźć biurko o odpowiednio dużym blacie, aby zmieściło się na nim wszystko, czego możemy potrzebować. Jeśli ma na nim stanąć komputer, warto wybrać mebel ze specjalną nadstawką na monitor. Ale najważniejsza jest wysokość biurka. Standardowo blaty są montowane na wysokości 72-75 cm od podłogi (sporadycznie można trafić na takie, których wysokość wynosi 85 cm). To dość wąski zakres, który nie gwarantuje komfortu pracy każdemu. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się zakup biurka z blatem sterowanym elektrycznie, jakie ma w swojej ofercie m.in. firma AJ Produkty . Takie meble mają regulację w zakresie 59-120 cm. Takie meble są nie tylko wygodne, ale również łatwe w obsłudze i bezpieczne. Wysokość reguluje się przy użyciu pilota. Nie ma obawy, że blat nagle się obsunie, ponieważ mechanizm jest wyposażony w specjalny system antyzgnieceniowy. Siłowniki pracują cicho i można je w każdej chwili zatrzymać, bardzo precyzyjnie ustawiając wysokość.

Modne wnętrze to powód do dumy dla tego, kto je urządził i w nim mieszka. Niemniej, warto pamiętać o tym, że mieszkanie i dom muszą być przede wszystkim bezpieczne i przytulne.