Wieczór z lampką wina - inspiracje

Niektórym wieczór w domu kojarzy się z ciepłym kocem, piżamą i pudełkiem lodów. Nie musi tak być! Możemy zaaranżować wspaniały wieczór z lampką wina i dobrym filmem, samemu lub w towarzystwie drugiej połówki czy przyjaciół. Warto zadbać o każdy szczegół, by stworzyć niesamowity klimat!

Nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia, kiedy chcemy zrelaksować się przy lampce wina. Kieliszek wina jest bardzo zdrowy, nie tylko pomaga dłużej zachować młodość, ale również korzystnie wpływa na nasze serce i układ krwionośny. Dobór wina powinien być uzależniony z tym co będziemy jeść. Całe szczęście producenci win piszą na etykiecie do czego dany trunek pasuje najlepiej.

Ulubione wino, dobry film oraz wspaniałe towarzystwo to gwarancja udanego wieczoru. Doskonałym rozwiązaniem będzie zapalenie świec lub lampionów, które pomogą stworzyć romantyczną atmosferę.

Wina smak - niezbędne akcesoria

Akcesoria do winaAkcesoria do wina Fot. CC0 Public Domain, homebook, a-tab Fot. CC0 Public Domain, homebook, a-tab

Wino ma swoich wielbicieli na całym świecie. Trudno wybrać najlepsze kiedy istnieje tak dużo szczepów. O smaku decyduje przede wszystkim rodzaj i gatunek winogron, które zostały wykorzystane przy tworzeniu wina. Bardzo ważny jest sposób podania trunku, ponieważ w zależności od rodzaju szkła wino smakuje inaczej.

W każdym domu powinny znaleźć się akcesoria do wina. Must have będzie profesjonalny otwieracz, najlepiej składany jak scyzoryk. Przyda się również korek, który pozwoli szczelnie zamknąć butelkę, która została już pozbawiona oryginalnego korka i uniknie popsucia się trunku. Do ciężkich win idealnie sprawdzi się dekanter, czyli specjalna karafka z płaskim dnem, dzięki niej wino zaprezentuje się elegancko podczas specjalnych uroczystości.

Kieliszki do wina

Kieliszki do winaKieliszki do wina Fot. producent, homebook, a-tab Fot. producent, homebook, a-tab

O odpowiednim smaku wina decyduje szkło w jakim zostało ono podane. Powinniśmy znać podstawowe zasady i wybrać odpowiednie naczynia. Kieliszki do wina zajmują dużo miejsca, dlatego nie każdy może pozwolić sobie na dużą kolekcje.

Wino czerwone powinniśmy podawać w kieliszkach mających pojemność około 150-250 ml. Kieliszki tego rodzaju najczęściej wykonane są ze szkła lub kryształu, są okrągłe oraz szerokie, dzięki czemu wino będzie miało dużą styczność z powietrzem i pozwoli to wydobyć intensywny aromat trunku. Kierujmy się zasadą nalewania czerwonego wina do wysokości 1/3 kieliszka. Chłodniejszy trunek smakuje lepiej, dlatego trzymajmy kieliszek jedynie za nóżkę, by nie nagrzewać czaszy.

Kieliszek do białego wina powinien posiadać wysoką nóżkę. Ze względu na fakt, że biały rodzaj wina ma delikatniejszy smak oraz nie potrzebuje napowietrzenia wybierzmy kieliszki smukłe i mniejsze. Tutaj również trzymajmy się zasady by trzymać jedynie dolną partię kieliszka, dzięki czemu wino zachowa odpowiednią temperaturę. W tym przypadku wino należy nalewać do połowy kieliszka.

Stojaki na wino

Stojaki na winoStojaki na wino Fot. Rafał Lipski, a-tab Fot. Rafał Lipski, a-tab

Każdy znawca i miłośnik win wie, że przechowywanie jest równie ważne jak sam proces delektowania się nim. Nie każdy ma możliwość stworzenia piwniczki z prawdziwego zdarzenia. Z pomocą przychodzą stojaki na wino. Najlepiej ustawić stojak w miejscu chłodnym i zacienionym, tak by trunki nie były narażone na działanie wysokich temperatur.

Nie bez powodu mówi się, że wina muszą leżakować. Najlepiej przechowywać je w pozycji poziomej, tak by moczyły korek. Najbardziej popularne są stojaki drewniane, które pasują do każdego wnętrza. Dobrym wyborem są również stojaki wykonane z metalu, które dobrze wyglądają we wnętrzach minimalistycznych.

Poniżej przedstawiamy 18 produktów, które idealnie sprawdzą się podczas wieczoru z lampką wina oraz akcesoria, które pozwolą wydobyć jego najlepszy smak!

Zobacz wideo

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.