Pantone ogłasza kolor roku. Ma być odskocznią od mrocznej polityki

Pantone, firma będąca światowym autorytetem w dziedzinie kolorów ogłosiła, że kolorem 2017 roku będzie odcień 15-0343, czyli soczysta zieleń nazwana "greenery". Dlaczego eksperci zdecydowali się na tak trudny kolor? Udowodnimy, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Kolor roku 2017 wg Pantone - zieleń

Żegnamy się z pastelowymi odcieniami różu i niebieskiego. Wyobraźcie sobie intensywną zieloną, wiosenną trawę i pierwsze listki na drzewach. Właśnie taki kolor - soczysta zieleń, królować będzie w 2017 roku. Pojawi się on na ścianach, meblach i dodatkach. Wszystko za sprawą firmy Pantone, której eksperci od lat dyktują kolorystyczne trendy we wzornictwie. Amerykańska firma Pantone Color Institute w 1963 roku wprowadziła system oznaczeń kolorów, znany jako skala Pantone. To prawdziwa "biblia" kolorów, znana każdemu związanemu z projektowaniem, aranżacją i designem. Wybór koloru roku to jeden z najciekawszych aspektów działalności firmy Pantone. Co 6 miesięcy, w dwóch wybranych europejskich stolicach, spotykają się znawcy trendów z całego świata. Podczas dwudniowego spotkania debatują nad tym, który kolor będzie wiodący w przyszłym roku. Wybrano Greeery.

Zieleń ma być kontrapunktem do ciemnego marazmu mrocznej atmosfery politycznej na swiecie. Tęsknimy za naturą, chcemy odrodzenia - tłumaczy wybór Leatrice Eiseman, dyrektor wykonawczy ramienia konsultingowej kolor PANTONE.

Pantone ogłasza kolor roku. Ma być odskocznią od mrocznej politykiPantone ogłasza kolor roku. Ma być odskocznią od mrocznej polityki fot. Bernard Bialorucki/ kolaż: homebook, carpetforyou fot. Bernard Bialorucki/ kolaż: homebook, carpetforyou

Zieleń we wnętrzach

Zielony jest kolorem powstałym poprzez połączenie żółtego i niebieskiego. Uważany jest za kolor ziemi, natury, życia. Kojarzy się z lasem i ogrodem. Wycisza i uspokaja. Zieleń jest symbolem nadziei, wolności i szczęścia. Co ciekawe, kolor zielony nie zawsze nasuwał pozytywne skojarzenia. W średniowieczu był uznawany za barwę śmierci, budził strach i niepokój. Dziś jednak nic nie zostało po średniowiecznej symbolice. Wręcz przeciwnie - zielony oznacza dobry los, powodzenie i szczęście. Właśnie dlatego maszyny w kasynach, stoły bilardowe czy dolary są koloru zielonego. Barwa zielona wprowadza harmonię, uspokaja i koi zmysły. Symbolizuje spokój i stałość, co zwłaszcza w dzisiejszym świecie ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Przebywając w pomieszczeniach z zielonymi dodatkami nie czujemy się przytłoczeni. Wręcz przeciwnie - jesteśmy bardziej uporządkowani i wypoczęci!

Pantone ogłasza kolor roku. Ma być odskocznią od mrocznej politykiPantone ogłasza kolor roku. Ma być odskocznią od mrocznej polityki fot. archiwum czterykaty/ kolaż: homebook fot. archiwum czterykaty/ kolaż: homebook

Które kolory pasują do zieleni?

"Zielono mi i spokojnie..." można by powtórzyć za Agnieszką Osiecką, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że zieleń rzeczywiście uspokaja i wycisza. Znakomicie sprawdza się w salonie, tworząc klimatyczne i stylowe wnętrza. Zieleń ma właściwości relaksujące i odprężające. Pomaga w skupieniu się. Jest idealna do gabinetów i bibliotek (stymuluje pamięć), łazienek i przedpokoi. Tworzy doskonały klimat do odpoczynku. Wnętrzom dodaje świeżości i finezji, Świetnie współgra z kolorami ziemi (beżami i brązami) a także fioletami czy szarościami. Pantone nie zostawia swoich zwolenników"na lodzie". Co roku prezentuje listę kolorów, które pasować będą do tego dominującego.

Pantone ogłasza kolor roku. Ma być odskocznią od mrocznej politykiPantone ogłasza kolor roku. Ma być odskocznią od mrocznej polityki fot. Monika Lewandowska/Phototapeta/ kolaż: homebook fot. Monika Lewandowska/Phototapeta/ kolaż: homebook

Marzysz o zielonych dodatkach do mieszkania? To proste! Poniżej przedstawiamy propozycje 18 produktów w odcieniach zieleni, które znakomicie sprawdzą się we wnętrzach, tworząc wyjątkowe kompozycje i niezwykły klimat!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.