Spraw aby twoje dziecko czuło się dobrze w swoim pokoju

Oświetlenie w pokoju dziecka powinno być dostosowane do spełniania wielu funkcji: snu, zabawy oraz nauki. Powinno spełniać wszelkie standardy  bezpieczeństwa, być funkcjonalne, dostarczać odpowiedniego źródła światła, spełniać walory estetyczne i uwzględniać specyfikę wieku.

Oświetlenie w pokoju dziecka zmienia się wraz z jego wiekiem. W pierwszym okresie jego życia najważniejsze jest odpowiednie oświetlenie miejsca do jego pielęgnacji i snu. Następnym etapem jest prawidłowe oświetlenie miejsca zabaw. W kolejnym okresie rozwoju dziecka na pierwsze miejsce wysuwa się odpowiednie oświetlenie miejsca do nauki. W wieku niemowlęcym ważne jest odpowiednie oświetlenie miejsca w którym dziecko jest karmione, przewijane oraz śpi. Bardzo często dziecięce łóżeczko w tym czasie ustawione jest w bezpośredniej bliskości miejsca odpoczynku jego rodziców. Pielęgnacja niemowlaka jest w tym czasie bardzo pracochłonna. Oprócz standartowych lamp sufitowych, w pomieszczeniu powinno znajdować się światło punktowe. Kinkiet lub lampa stojąca, powinna posiadać regulację natężenia źródła światła. Delikatny snop światła pozwoli nam w każdej chwili śledzić zachowanie dziecka, a w przypadku jego karmienia lub pielęgnacji nie zakłuci snu drugiego rodzica.

aa Fot. decorolka.pl Fot. decorolka.pl

Wraz ze wzrostem dziecka na pierwsze miejsce wysuwa się konieczność odpowiedniego oświetlenia strefy zabaw. Lampy do pokoju dziecięcego powinny posiadać ciekawe wzornictwo, być bajecznie kolorowe i spełniać wszelkie atesty bezpieczeństwa. Jednym słowem dzieci powinny je pokochać. Bez trudu znajdziecie odpowiednie oświetlenie do pokoju dla waszego dziecka. Lampy i kinkiety w formie postaci z bajek, piłki nożnej, zabawek lub księżniczki. Dużo dzieci boi się ciemności pomyślcie zatem o zainstalowaniu nad łóżkiem dziecka lampy dającej delikatny snop światła, który rozproszy mrok i jednocześnie nie zaburzy snu dziecka. Istotne jest także odpowiednie oświetlenie posadzki, gdzie maluch bawi się najczęściej. W tym przypadku sprawdzą się lampy dające światło kierunkowe lub punkty świetlne umieszczone tuż przy podłodze.

bb Fot. beliani.pl, homebook Fot. beliani.pl, homebook

W wieku szkolnym oprócz oświetlenia górnego na pierwsze miejsce wysuwa się odpowiednie oświetlenia miejsca do nauki. Dobra lampa na biurko zadba głównie o wzrok naszego dziecka. Ułatwi mu naukę oraz uprzyjemni chwile spędzane przy komputerze. Tego rodzaju oświetlanie nie może być przypadkowe. Dobrze jeśli lampa posiada ciepłe, białe światło zadaniowe, regulowane, przegubowe ramie oraz łatwo dostępny przełącznik. Nie bez znaczenia pozostaje rownież wzornictwo, które powinno być dostosowane do stylu pokoju i osobowości dziecka.

cc Fot. Homebook Fot. Homebook

Więcej lamp do pokoju dziecka:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.