Jak udekorować stół na Wielkanoc?

Podczas Wielkanocy cała rodzina spotyka się przy świątecznym stole, dlatego warto zadbać o odpowiednią oprawę dla rodzinnego świętowania. Jak udekorować stół na Wielkanoc, by wyglądał pięknie i wiosennie, a jedzenie na nim prezentowało się jeszcze bardziej apetycznie? Podpowiadamy!

Polacy uwielbiają tradycję. Malowanie pisanek, szykowanie świątecznych smakołyków i dekorowanie domu pozwala na głębsze przeżywanie świątecznego okresu. Zwracamy uwagę na najdrobniejsze szczegóły: zastawę stołową, wielkanocne stroiki oraz drobne bukiety wiosennych kwiatów.

Świąteczna zastawa

Świąteczna zastawaŚwiąteczna zastawa Fot. Homebook Fot. Homebook

W większości domów znajdziemy białą, klasyczną zastawę stołową. Taki komplet świetnie sprawdzi się niezależnie od okazji. Na stole wielkanocnym zaprezentuje się wyjątkowo uniwersalnie i elegancko, dzięki czemu stół nabierze szlachetnego wyrazu, a zastawa doskonale dopasuje się do każdego obrusa czy innych elementów znajdujących się na stole. Niesamowitą zaletą bieli jest to, że pięknie wygląda w połączeniu z błękitem, żółcią czy delikatnym różem, czyli typowo wiosennymi kolorami.

Podczas świąt warto sięgnąć po rzadziej używane naczynia, na przykład wazy, tace, patery czy elegancko zdobione talerze z ażurowym lub falbankowym wykończeniem. Taka drobna odmiana jeszcze bardziej podkreśli podniosły ton Wielkanocy.

Wielkanocne dekoracje

Wielkanocne dekoracjeWielkanocne dekoracje Fot. Flora Press Fot. Flora Press

Najlepszą wielkanocną dekoracją są oczywiście pisanki. W każdym domu przed świętami rusza masowa produkcja. Sposobów dekoracji jaj jest naprawdę wiele: gotowanie w łuskach cebuli, skrobanie, malowanie farbkami, ozdabianie koralikami, drobnymi roślinkami, możliwe jest praktycznie wszystko. Tworzenie własnych pisanek jest nie tylko łatwe, ale i przyjemne.

Wielkanocne dekoracje możemy również upiec! Ciasteczka w kształcie jaj czy baranków będą wspaniałą i oryginalnie wyglądającą przekąską. Na świątecznym stole nie może zabraknąć wiosennych roślin. Piękne, żółte żonkile w wazonie sprawią, że przy stole poczujemy się jak na łonie natury. Wykorzystać możemy także skorupki od jajek i zasadzić w nich owies, który, gdy wykiełkuje, stanie się oryginalną dekoracją na świątecznym stole.

Wiosenne i kwiatowe motywy

Wiosenne i kwiatowe motywyWiosenne i kwiatowe motywy Fot. Homebook Fot. Homebook

Wielkanoc daje początek wiośnie, dlatego powinniśmy zadbać, by na stole nie zabrakło wiosennych kwiatów. Świeże kwiaty ożywią stół i zdecydowanie poprawią nastrój. Kwiatowa zastawa nie przyda się podczas świąt? Nic bardziej mylnego! Choć taka zastawa może wydawać się zbyt codzienna, wspaniale odnajdzie się na wielkanocnym stole. Dzięki niej podczas świątecznego śniadania czy obiadu zapanuje radosny klimat.

Dobrym pomysłem będzie także kwiecisty obrus lub kolorowe serwetki, które w towarzystwie białych naczyń stworzą niesamowity efekt.

Poniżej przedstawiamy akcesoria, które sprawdzą się do Wielkanocnych dekoracji!

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA