Piłkarzyki - zorganizuj w domu swój własny mundial

06.06.2018 08:58
Oglądanie transmisji z meczów piłkarskich już ci nie wystarczy? Stwórz swoją własną kadrę spośród znajomych, a potem zamień duży pokój w mieszkaniu w stadion - wspólnie wyzwolicie emocje, które być może pomogą naszym piłkarzom w drodze do finału!

Powszechnie używamy nazwy "piłkarzyki", ale prawidłowy termin to futbol stołowy. Zabawa kojarzona z barowymi rozgrywkami doczekała się profesjonalnej odmiany - w 2002 roku powołano do życia międzynarodową organizację futbolu stołowego, ITSF, która sprawuje pieczę nad najważniejszymi wydarzeniami sportowymi związanymi z tą dyscypliną. W wielu krajach, m.in. w Niemczech, udało się wpisać futbol stołowy na listę oficjalnych dyscyplin sportowych. W Polsce jeszcze się tego nie doczekaliśmy, ale od 2006 roku działa Polski Związek Futbolu Stołowego, który skrupulatnie pracuje na osiągnięcie tego celu.

Stół do piłkarzykówStół do piłkarzyków Fot. XYstudio

Piłkarzyki - z pubu do mieszkania i biura

Większość z nas po raz pierwszy zetknęła się z piłkarzykami w pubach lub ośrodkach wypoczynkowych podczas wakacyjnych wyjazdów. Tak było kiedyś. Dzisiaj nikogo już nie dziwi wydzielanie w budynkach biurowych stref relaksu, w których można znaleźć kanapy, telewizory, a nawet - właśnie - stoły z piłkarzykami. To świetna rozrywka, która na parę chwil pozwala oderwać myśli od pracy umysłowej i odpocząć - by potem z nowymi siłami kontynuować wykonywanie obowiązków służbowych.

Piłkarzyki w zaciszu własnego mieszkaniaPiłkarzyki w zaciszu własnego mieszkania Fot. XYstudio/Celestyna Król

Jednak najlepiej jest mieć piłkarzyki w zasięgu ręki we własnym domu. Kiedyś można było tylko o tym pomarzyć, dzisiaj mamy na rynku cały wachlarz tego typu produktów w różnych rozmiarach, kolorach i cenach. Konstrukcja stołów pozwala zarówno na grę zespołową, jak i pojedynek singli, więc do gry wystarczą już dwie osoby. W tym drugim przypadku (jedna osoba po każdej ze stron stołu) każdy odpowiada za grę swojego "zespołu" w całości, bez podziału na obronę i atak.

Typowe biura znikają. Hamaki, piłkarzyki i fitness coraz popularniejsze>>

Piłkarzyki - stoły

Stół z piłkarzykami to zwykle "mebel" dość pokaźnych rozmiarów, przypominający tradycyjny stół. Jako taki był zresztą wykorzystywany przez bohaterów kultowego serialu komediowego "Przyjaciele" - Joey i Chandler czasem jadali przy nim posiłki, pamiętacie? Tamten stół miał szybę nad "boiskiem" - taką wersję zwykle spotykamy w pubach, ale jeśli kupujemy - to modele bez owej szybki (ich minusem jest konieczność częstego podnoszenia piłek z podłogi, ponieważ mocniej uderzone magą wyskakiwać poza "boisko").

Aranżacja salonuAranżacja salonu Fot. Celestyna Król

Piłkarzyki - do postawienia na stole

Brak w mieszkaniu miejsca na stół z piłkarzykami nie jest dla prawdziwego kibica żadną przeszkodą. Co robi, by móc się cieszyć ulubioną rozrywką? Kupuje piłkarzyki w nieco mniejszej formie - takie, które można postawić na stole jadalnianym lub ławie w dużym pokoju (jest to sam "korpus", bez podstawy w formie nóg). Można też nabyć zestaw na krótkich nóżkach - i po prostu je odkręcić. A kiedy zabawa się znudzi, chowamy piłkarzyki pod łóżko lub do szafy.

PORADA: Piłeczki dedykowane do piłkarzyków zwykle wytwarzają sporo hałasu w trakcie gry - jeśli planujecie wieczorną rozgrywkę i nie chcecie zdenerwować sąsiadów, użyjcie piłeczek do ping-ponga. Przetestowaliśmy - jest o wiele ciszej!

Piłkarzyki - brakujące części i DIY

Najczęściej gubimy piłeczki - to jedyna część zestawu, która nie jest integralną częścią stołu, więc łatwo ją zapodziać. Ale może się zdarzyć, że któryś z elementów ulegnie uszkodzeniu - co wtedy? Można wymienić go na nowy - wszystkie części są dostępne w sprzedaży również oddzielnie.

A może lubisz majsterkować lub zawsze marzyłeś, by stworzyć stół z piłkarzykami własnoręcznie? Tym bardziej przydadzą ci się poszczególne elementy - a sam stół wykonasz z płyty meblowej lub grubszej sklejki według własnego projektu lub zgodnie z inspiracją znalezioną w internecie.

Piłkarzyki - wersja podstawowaPiłkarzyki - wersja podstawowa Fot. pexels.com

Piłkarzyki - ciekawostki

Futbol stołowy też rządzi się swoimi prawami. Oficjalne zawody odbywają się w oparciu o przepisy dotyczące nie tylko tego, na co w trakcie gry można sobie pozwolić, a czego się wystrzegać. Zasady te dotyczą również sprzętu. Oto niektóre z nich:

 • stół do piłkarzyków - istnieje 5 oficjalnych modeli stołów, które posiadają akredytację ITSF
 • piłeczki do gry - profesjonalne znacznie różnią się od tych, które spotykamy w pubach lub na sklepowych półkach - są bowiem wykonane ze specjalnego tworzywa poprawiającego właściwości trakcyjne piłki
 • owijki na uchwyty grilli - uchwyty na metalowych rurkach (owych grillach) przed każdym "meczem" są owijane, aby poprawić komfort zawodników (bez owijek uchwyty szybko robią się śliskie)

Zasad dotyczących samej gry jest nieco więcej. A dokładnie to... 30 stron czystego tekstu! Dlatego... nie czytajcie ich, opracujcie własne! Gotowi na domowy mundial?

Więcej o:
Komentarze (4)
Zaloguj się
 • Black Swan

  Oceniono 3 razy 3

  A jak gra w pilkarzyki nie przyniesie wam oczzekiwanej satysfakcji to zapraszamy do kupna kredek swiecowych przy pomocy ktorych bedziecie mogli namalowac sobie wspanialego Lewego wraz z Ann i Klarcia...Goraco zapraszamy...

  ps. Czerska najwyrazniej ma swoich czytelnikow za debili ...Czyli mysla i was tak samo jak ja tyle ze ja tego przed wami nie ukrywam ....:-)

 • augenthaler

  Oceniono 5 razy 3

  "meczy"? czy buczy?

 • lina555

  Oceniono 1 raz 1

  Meczy to koza, a D. l.mn. od mecz to meczów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX