Piekarnik do zabudowy - przeczytaj, zanim kupisz

Dawno minęły czasy, kiedy funkcje piekarnika ograniczały się do samego pieczenia w różnych temperaturach. Od nowoczesnego AGD powinniśmy wymagać znaczenie więcej. Czym należy się kierować przy wyborze piekarnika do zabudowy?

Piekarnik do zabudowy - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rozmiar ma znaczenie. Przywykliśmy do piekarników o pojemności 50-75 litrów i wymiarach ok. 60 x 60 x 60 cm - to najczęściej kupowane modele, które w zupełności zaspokoją potrzeby kilkuosobowej rodziny. Mamy też do wyboru inne rozmiary. W niewielkiej kuchni, gdzie liczy się każdy centymetr, lepszym wyborem będzie urządzenie kompaktowe, czyli mające wysokość 45 cm lub szerokość do 50 cm - szczególnie, jeśli mieszkamy w pojedynkę lub we dwoje. Trzeba jednak pamiętać, że ograniczona pojemność (do 50 litrów) narzuca korzystanie z niewielkich naczyń, przez co przygotowanie pieczonych dań dla większej liczby osób (np. dla zaproszonych gości) będzie trzeba rozłożyć na raty. Bardziej liczna rodzina może z kolei zaopatrzyć się w piekarnik o szerokości 90 cm i pojemności 85 litrów - zajmie on co prawda sporo miejsca (dlatego jest polecany do większych kuchni), ale odciąży w codziennym przygotowywaniu posiłków.

Piekarnik do zabudowyPiekarnik do zabudowy Fot. bosch

Klasa energetyczna. Oznaczana przy pomocy liter alfabetu określa zużycie energii elektrycznej przez dane urządzenie. Dokonując zakupu, bierzmy pod uwagę modele o klasie przynajmniej A - im wyższa klasa, tym niższe rachunki za prąd. Jednak wtedy również cena zakupu idzie w górę, dlatego dobrze byłoby we własnym zakresie dokonać obliczeń, czy faktycznie warto inwestować w sprzęty klasy A+++. Może się okazać, że oszczędność na opłatach będzie mniejsza niż różnica w cenie między danym modelem a tańszym w klasie A++. Pamiętajmy, że żywotność produkowanych obecnie sprzętów AGD nie jest już tak wysoka, jaki kiedyś.

Wybrane piekarniki do zabudowy z klasą A+ do 2000zł:

Utrzymanie czystości. Piekarnik może również... pomagać nam przy jego czyszczeniu. Żaden program nie jest co prawda w stanie zastąpić do końca pracy naszych rąk, ale mamy do wyboru kilka funkcji, które mogą nas w tym wspomóc - chodzi o pyrolizę, czyszczenie parowe oraz wkłady katalityczne. Warto rozważyć zakup urządzenia z taką opcją, ponieważ usuwanie zabrudzeń z pieczenia tradycyjnymi metodami to prawdziwa udręka.

Programy. Zastanówmy się, w jaki sposób będziemy wykorzystywali piekarnik, tzn. jakiego typu potrawy będziemy w nim przygotowywali - i poszukajmy modelu, który będzie w stanie te wymagania zaspokoić. Pieczenie dwupoziomowe? Grillowanie? Rozmrażanie? A może rożen?

Bezpieczeństwo. To kwestia niezwykle istotna szczególnie, jeśli mamy w domu małe dzieci. Tłumaczenie im, żeby nie dotykały piekarnika nie zawsze wystarczy - dlatego w wielu nowoczesnych piekarnikach zadbano o automatyczną blokadę drzwi i programator. Maluchy nie będą w stanie samodzielnie otworzyć piekarnika ani go uruchomić.

Wybrane piekarniki do zabudowy z funkcją blokady drzwi:

Piekarnik do zabudowy - dodatkowe funkcje

Wszystkie piekarniki dostępne obecnie na rynku mają funkcję grzania górą i dołem oraz termoobiegu (czyli rozprowadzania gorącego powietrza po całej komorze za pomocą wiatraka). Nikogo już też nie zaskakują automatyczne ustawienia dobierające program pieczenia pod kątem rodzaju dania i jego wagi. W jakie jeszcze funkcjonalności producenci wyposażyli nowoczesne piekarniki?

Mikrofale. Funkcja ta pozwala na wykorzystanie piekarnika jako kuchenki mikrofalowej. Możemy też wspomóc mikrofalami tradycyjne pieczenie, dzięki czemu nie tylko przygotujemy potrawę do 80 proc. szybciej, ale i zaoszczędzimy przy okazji nawet 50 proc. energii elektrycznej. Takie urządzenia przewyższają ceną standardowe piekarniki, lecz są od nich mniejsze, więc warto rozważyć taki zakup, jeśli mamy niewielką kuchnię.

Wybrane piekarniki do zabudowy z mikrofalą:

Termoobieg 3D. Czym różni się od standardowego termoobiegu? Wokół wentylatora umieszczona została dodatkowa grzałka oraz otwory grzewcze, dzięki czemu gorące powietrze jest rozprowadzane po komorze równomiernie. Ułatwia to pieczenie dużych potraw oraz sprawia, że ciasto równo wyrasta. System ten sprawdza się też przy pieczeniu na kilku poziomach równocześnie. Dodatkowo pozwala na skrócenie czasu przyrządzania potraw przy jednoczesnym obniżeniu temperatury.

Grill. Umożliwia opiekanie mięsa i warzyw tak, jak na tradycyjnym grillu - ze źródłem ciepła znajdującym się pod przygotowywaną potrawą. W jaki sposób? Poprzez aktywowanie odrębnego elementu grzejnego w dolnej części piekarnika - osiąga on ustawioną temperaturę szybciej, niż w przypadku standardowego pieczenia.

Gotowanie na parze. Dzięki tej funkcji przygotujemy potrawy, które będą nie tylko smaczne, ale i zdrowe. "Gotowanie" odbywa się przy wykorzystaniu dwóch źródeł ciepła - wysokiej temperatury z grzałek elektrycznych oraz pary wodnej. Dania nie nasiąkają olejem, zachowują wartości odżywcze i witaminy, a mięso jest soczyste i smaczniejsze od upieczonego tradycyjną metodą (pieczeń będzie miała chrupką skórkę). W piekarniku parowym przygotujemy też ciasta i desery. Funkcja gotowania na parze oznacza większy pobór prądu, w związku z tym koszt przygotowania posiłku będzie również nieco wyższy - ale to cena, jaką warto ponieść w zamian za korzyści dla zdrowia.

Wybrane piekarniki do zabudowy z funkcją gotowania na parze:

Interaktywny ekran dotykowy. To pojęcie dobrze znane z innego urządzenia - smartfonu. Również w przypadku piekarnika taki ekran pozwala na obsługę przy pomocy dotyku - co dodatkowo oznacza, że front pozbawiony jest przycisków i pokręteł.

Programowanie. Dzięki niemu nie musimy pilnować czasu pieczenia - ustawiamy jego początek i koniec, bez obawy, ze przypalimy ciasto lub nie dopieczemy mięsa.

Pieczenie różnych potraw w tym samym czasie. Ta funkcja pozwala zaoszczędzić czas. Zamiast przygotowywać każde danie oddzielnie (jedno po drugim), wstawiamy do piekarnika wszystko na raz (na kilku poziomach). Nie tylko możemy ustawić indywidualne parametry pieczenia osobno dla każdego poziomu (w zależności od tego, czy jest to mięso, warzywa, itp.) - mamy również pewność, że zapachy nie będą się mieszały.

Termosonda. To elektroniczny termometr, który wbija się w pieczoną potrawę, co umożliwia kontrolowanie jej temperatury również od środka. Dzięki temu unikniemy przypieczenia posiłku, co jest szczególnie istotne w przypadku mięsa (piekarnik sam się wyłączy po zarejestrowaniu przez termometr odpowiedniej temperatury potrawy). Niedoświadczonym kucharzom-amatorom termosonda pomoże w szlifowaniu umiejętności i unikaniu podstawowych błędów.

Sterowanie za pomocą smartfonu. Coraz więcej urządzeń "pozwala" nam się kontrolować z poziomu telefonu. Podobnie jest w przypadku piekarnika. Przy użyciu odpowiedniej aplikacji możemy np. zdalnie włączyć go, by nagrzał się przed naszym powrotem do domu - i był gotowy do podgrzania obiadu. Jeśli program oferuje dodatkowo bezpośrednie połączenie z Facebookiem, możemy od razu podzielić się tam zdjęciami ze znajomymi.

Wbudowana książka kucharska z przepisami. Czytanie papierowych wydań książek zostawmy sobie na wieczorny odpoczynek. W kuchni przepisy na ulubione potrawy podpowie nam... ekran piekarnika. Po dokonaniu wyboru na wyświetlaczu pojawi się lista potrzebnych składników wraz z opisem przygotowania posiłku krok po kroku. Na koniec urządzenie samo ustawi właściwe parametry pieczenia.

Funkcje pomagające w czyszczeniu piekarnika:

Pokrycie ścianek piekarnika emalią ułatwiającą usuwanie zanieczyszczeń nie zawsze wystarczy. Przy bardziej intensywnej eksploatacji urządzenia przyda się dodatkowe wspomaganie - w postaci pyrolizy, czyszczenia parowego lub wkładów katalitycznych.

  • Pyroliza. To funkcja umożliwiająca pozbycie się nawet najtrudniejszych zabrudzeń z wnętrza piekarnika - spośród wszystkich opcji ta jest najbardziej skuteczna. Polega na rozgrzaniu piekarnika do temperatury 500 st. C, w której wszelkie zabrudzenia ulegają spopieleniu. Po ostudzeniu piekarnika wystarczy przetrzeć wnętrze komory miękką szmatką i usunąć popiół. Takie czyszczenie warto przeprowadzić raz na 1-1,5 miesiąca. Mitem jest, że korzystanie z tej funkcji generuje wysokie zużycie energii elektrycznej. Oszacowano, że koszt jednego cyklu to około 3 zł. Druga kwestia mogąca budzić obawy to bezpieczeństwo - 500 st. C to przecież iście zabójcza temperatura. Dlatego też piekarniki z tą funkcją posiadają dodatkowe zabezpieczenia - poczwórne szyby frontowe nagrzewają się tylko do 70 st. C, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na poparzenie. Nie grozi nam też osmalenie brwi i rzęs po otwarciu piekarnika, ponieważ specjalna blokada umożliwi to dopiero, gdy temperatura w komorze spadnie poniżej 300 st. C. Musimy za to pamiętać, aby przed uruchomieniem pyrolizy wyjąć z piekarnika wszelkie akcesoria - wysoka temperatura sprawi, że się odbarwią - a blachy odkształcą.
  • Czyszczenie parowe. Piekarniki z tą funkcją posiadają pojemnik, który napełnia się wodą - po uruchomieniu specjalnego programu pod wpływem temperatury zamienia się ona w parę wodną. Zanieczyszczenia, które przy okazji ulegają rozmiękczeniu, wystarczy usunąć przy pomocy zwykłej szmatki.
  • Wkłady katalityczne. To płytki pokryte powłoką wspomagającą wypalanie zanieczyszczeń w wysokiej temperaturze (około 350 st. C). Pozwalają na osiągnięcie podobnego efektu, jaki daje pyroliza, jednak nie gwarantują usunięcia brudu z trudno dostępnych miejsc. Umieszcza się je na tylnej lub bocznych ściankach komory i co jakiś czas należy je wymieniać, ponieważ w miarę użytkowania tracą swoje właściwości. Przyjmuje się, że przy korzystaniu z piekarnika raz w tygodniu wkłady powinny służyć bez zarzutu nawet przez kilka lat. Jaki jest ich koszt? To wydatek rzędu 30 -100 zł, ale dopiero przy wymianie, ponieważ wkłady są montowane w piekarnikach fabrycznie.
  • Emalia katalityczna. To nie tyle funkcja, co specjalna substancja, którą pokrywa się wnętrze piekarnika. Po napyleniu na ściany komory (lub specjalne blachy) ich powierzchnia staje się szorstka, dzięki czemu wyłapuje tłuszcz. Osadzające się zabrudzenia trzeba regularnie usuwać - zbyt grubej warstwy nie uda się pozbyć w całości i będziemy zmuszeni wymienić płyty pokryte emalią - lub nawet cały piekarnik. Aby tego uniknąć, wystarczy co 5-6 użyć piekarnika nagrzać go do 200 st. C, a następnie ostudzić i delikatnie przetrzeć wnętrze miękką szmatką (należy uważać, by nie uszkodzić powłoki - szorowanie i skrobanie jest zabronione)

Wybrane piekarniki do zabudowy z funkcją gotowania na parze:

Piekarniki do zabudowy - dodatkowe akcesoria

Zwykle w cenie piekarnika są blacha i ruszt. Niektórzy producenci dołączają także brytfannę, dodatkowy mały ruszt (nakładany na brzegi brytfanny), rożen, a czasem blachę do pieczenia pizzy oraz specjalne naczynia, np. do gotowania na parze.
Blachy i ruszt mogą być umieszczone na prowadnicach teleskopowych - takie rozwiązanie poprawia komfort użytkowania, ponieważ łatwiej się je wysuwa i nie musimy się obawiać, że któraś niechcący wypadnie nam na podłogę.

Redakcyjny ranking piekarników do zabudowy

Piekarnik Electrolux EOA5220AOV >>>

Piekarnik Electrolux EOA5220AOVPiekarnik Electrolux EOA5220AOV Fot. producent

Tym, co wyróżnia ten piekarnik na pierwszy rzut oka jest wzornictwo - detale (na czele ze stylizowanymi pokrętłami i zegarem) i kolory idealnie oddają ducha retro. Komora piekarnika została pokryta powłoką katalityczną ułatwiającą czyszczenie. Potrójne szyby na froncie można zdemontować do czyszczenia (same drzwi również), a potem z łatwością umieścić je z powrotem. Górny element grzewczy również jest wyjmowany, co dodatkowo pomaga dbać o czystość komory. Poza termoobiegiem mamy grill (w tym grill turbo), program do pieczenia pizzy oraz możliwość jednoczesnego pieczenia na trzech poziomach. Prowadnice umożliwiają wygodne wysuwanie blach bez obawy o ich wypadnięcie. Pojemność 72 litry. Wymiary: 594x594x568 mm. Zakres temperatury: 50-250 st. C. Klasa energetyczna A. Cena ok. 1700 zł.

Piekarnik Siemens HB635GNS1 >>>

Piekarnik Siemens HB635GNS1Piekarnik Siemens HB635GNS1 Fot. producent

To sterowane elektronicznie urządzenie ma 13 programów grzania, m.in.: termoobieg 4D i Eco, 3 rodzaje grilla, pieczenie pizzy, podgrzewanie, utrzymywanie ciepła oraz pieczenie w niskiej temperaturze. Kolorowy wyświetlacz poinformuje nas o aktualnej temperaturze, a przed uruchomieniem pieczenia pojawi się na nim automatyczna propozycja temperatury. Tzw. funkcja szabasowa pozwoli na wielogodzinne utrzymywanie rozgrzanego piekarnika, dzięki czemu potrawy będą w każdej chwili gotowe do podania (opcja przydatna np. w trakcie przyjęcia). Specjalna emalia oraz funkcja Eco Clean pomogą w utrzymaniu komory w czystości. Wyłącznik bezpieczeństwa oraz blokada rodzicielska zapewnią ochronę naszym dzieciom. Pojemność 71 litrów. Wymiary: 595x595x548 mm. Klasa energetyczna A+. Cena ok. 2200 zł.

Piekarnik Gorenje BO 71 SYW >>>

Piekarnik Gorenje BO 71 SYWPiekarnik Gorenje BO 71 SYW Fot. producent

Komora piekarnika (jego górna, tylna oraz boczne ścianki) została pokryta warstwą ceramiczną, która pomaga redukować powstawanie zabrudzeń. W czyszczeniu komory przydaje się też funkcja AquaClean - wlewamy do blachy wodę, którą następnie specjalny program zamienia w parę wodną, ta z kolei zmiękcza zanieczyszczenia, które możemy na koniec usunąć szmatką. Blachy i ruszty umieszczone są na prowadnicach, które w razie potrzeby możemy wyjąć do czyszczenia (zdejmowane w tym samym celu są również drzwi). Poza termoobiegiem mamy do dyspozycji 3 programy grillowania. Urządzenie zostało wyposażone w zabezpieczenie przed dziećmi. Pojemność 60 litrów. Wymiary: 597x595x565 mm. Klasa energetyczna A. Cena ok. 1400 zł.

Piekarnik SAMSUNG NV70H5787CB/EO >>>

Piekarnik Samsung NV70H5787CB/EOPiekarnik Samsung NV70H5787CB/EO Fot. producent

Niezwykle elegancki front z czarnego szkła oraz elektroniczny wyświetlacz zaspokoją oczekiwania osób, którym poza funkcjonalnością zależy również na wyglądzie urządzenia. Intuicyjny sposób sterowania programowaniem sprawi, że przygotowywanie posiłków stanie się łatwiejsze niż do tej pory. Automatyczne menu zawiera 40 gotowych przepisów na każdą okazję oraz zaprogramowane rozwiązania (m.in. połączenie podwójnego termoobiegu z grillem), które pomogą przygotować danie idealne. Piekarnik ma dwa systemy wspomagania czyszczenia - katalizę oraz technologię parową Steam Clean. Prowadnice teleskopowe działają płynnie nawet pod dużym obciążeniem. Dodatkowym atutem jest blokada bezpieczeństwa oraz 40 programów pieczenia. Pojemność 70 litrów. Wymiary: 595x595x566 mm. Klasa energetyczna A. Cena ok. 2100 zł.

Piekarnik Whirlpool AKZM 765/IX  >>>

Piekarnik Whirlpool AKZM 765/IXPiekarnik Whirlpool AKZM 765/IX Fot. producent

Podstawową zaletą tego modelu jest funkcja pyrolizy, czyli najbardziej wydajnego sposobu samoczyszczenia piekarnika. Warto zwrócić też uwagę na wykończenie ze stali nierdzewnej, na której nie zostają ślady palców. Wśród 8 programów pieczenia mamy m.in. grill, termoobieg, grill z termoobiegiem oraz opcję pieczenia pizzy; ponadto funkcję rozmrażania, podtrzymywanie ciepła oraz wspomaganie wyrastania ciasta. Pokrętła piekarnika zostały zaprojektowane w systemie "push, push" - po zakończeniu pieczenia wystarczy je przycisnąć, aby się schowały i pozostały niemal niewidoczne do następnego uruchomienia. Pojemność 73 litry. Wymiary: 595x595x564 mm. Klasa energetyczna A+. Cena ok. 2000 zł.

Piekarnik Bosch CMG633BW1 >>> 

Piekarnik Bosch CMG633BW1Piekarnik Bosch CMG633BW1 Fot. producent

To urządzenie jest mniejsze od standardowych (tylko 45 cm wys.), więc będzie idealne do niewielkiej kuchni lub wtedy, gdy przyjdzie mu sporadycznie zaspokajać potrzeby 1-2 osób. Biały front pozwoli lepiej dopasować piekarnik do mebli kuchennych w tym samym kolorze. Oprócz 14 automatycznych programów pieczenia ma funkcję mikrofali. Elektroniczny wyświetlacz pokazuje czas trwania programu, który ustawimy przy pomocy sterowania dotykowego. Opcja SoftClose pozwoli na miękkie domykanie drzwi. W trosce o nasze bezpieczeństwo urządzenie wyposażono w blokadę przed zmianą ustawień, "zimne drzwi", wskaźnik ciepła resztkowego oraz specjalny wyłącznik, który zablokuje funkcję grzania, jeśli piekarnik będzie pracował zbyt długi czas. Pojemność 45 litrów. Wymiary: 595x455x548 mm. Klasa energetyczna A. Cena ok. 3300 zł.

Więcej o:
Copyright © Agora SA