Fotel Acapulco - wnętrzarski hit do domu i ogrodu

Redakcja / KŻ
25.05.2020 16:20
Fotel Acapulco to ikona designu i jedno z najbardziej znanych siedzisk w historii wzornictwa. Pierwszy model powstał ponad 60 lat temu, a dziś znów cieszy się ogromnym powodzeniem. Zobacz, gdzie kupić krzesła inspirowane Acapulco.

Choć nie wiadomo dokładnie, kto jest jego autorem, projekt fotela Acapulco przypisuje się turyście, który chciał wypoczywać w wygodnym i lekkim siedzisku gwarantującym przewiewność w upalne dni. Wszystko miało miejsce w Meksyku, a dokładnie w znanym kurorcie Acapulco nad Oceanem Spokojnym.

Fotel AcapulcoFotel Acapulco Źródło: www.instagram.com/okdesign_/

Turysta podobno inspirował się hamakiem - stąd kompozycja z linek. Fotel Acapulco ma charakterystyczny owalny kształt i sztywną ramę. Linki są elastyczne i lekko rozciągają się pod wpływem ciężaru, dlatego fotel jest tak wygodny. Pierwszy model słynnego dziś siedziska powstał w latach 50. - dekadzie, gdy Acapulco przeżywało czasy swojej świetności. Nadmorskie miasto odwiedzały największe gwiazdy Hollywood: Elvis Presley, Elisabeth Taylor czy John Wayne.

Fotel Acapulco kojarzy się ze słońcem i tropikamiFotel Acapulco kojarzy się ze słońcem i tropikami Źródło: www.instagram.com/okdesign_/

W 1983 roku o Acapulco śpiewał włoski zespół Ricchi e Poveri. Słowa piosenki mówią o kurorcie oblanym słońcem, wypoczynku i szczęściu, które towarzyszy beztroskim wakacjom. Wszystko to doskonale opisuje klimat miejsca, z którego pochodzi fotel, ale też świetnie określa jego styl. Fotel Acapulco kojarzy się ze słońcem, relaksem i tropikami, dlatego chętnie wykorzystywany jest w aranżacjach ogrodów.

Fotel inspirowany Acapulco kupisz w sklepie Design Town - sprawdź!

Nowe życie ikonicznemu projektowi nadała duńska firma OK Design. Jej założyciele Jacob Fasting i Kirsten Krogh od 2007 roku prowadzą studio projektowe i manufakturę mebli. Odświeżenie plecionego fotela z Meksyku zagwarantowało im prawdziwy sukces. Jacob i Kirsten nadali modelowi Acapulco nową kolorystykę i poprawili materiały. To oni w ciągu ostatnich kilku lat wypromowali je w Europie z tak dużym sukcesem, że inne firmy zaczęły produkować krzesła podobne do oryginału. Wśród nich jest polski sklep Design Town, w którym znajdziemy model Jane wzorowany na Acapulco i produkowany przez holenderką firmę Woood. Siedziska w tym stylu proponuje również skandynawska "sieciówka" Jysk, która również ma w swojej ofercie różne kolory tego modelu (nazywa się Ubberup). 

Sprawdź model Jane inspirowany kultowym fotelem Acapulco

Fotele Acapulco pasują nie tylko do ogrodu, ale również do wnętrz mieszkania. Modne siedzisko można ustawić w salonie, sypialni, garderobie, pokoju dziecięcym, w gabinecie, a nawet w łazience. Projekt jest na tyle uniwersalny (i efektowny zarazem), że pasuje zarówno do surowych, jak i przytulnych pomieszczeń.

Gdzie kupić modny fotel w stylu Acapulco? Sprawdź ofertę Design Town

Fotel Acapulco we wnętrzachFotel Acapulco we wnętrzach Źródło: www.instagram.com/okdesign_/

Więcej o: