Fotel Acapulco - wnętrzarski hit do domu i ogrodu

Kasia Żechowicz
30.07.2018 16:20
Fotel Acapulco to ikona designu i jedno z najbardziej znanych siedzisk w historii wzornictwa. Pierwszy model powstał ponad 60 lat temu, a dziś znów cieszy się ogromnym powodzeniem. Zobacz, gdzie kupić krzesła inspirowane Acapulco.

Choć nie wiadomo dokładnie, kto jest jego autorem, projekt fotelu Acapulco przypisuje się turyście, który chciał wypoczywać w wygodnym i lekkim siedzisku gwarantującym przewiewność w upalne dni. Wszystko miało miejsce w Meksyku, a dokładnie w znanym kurorcie Acapulco nad Oceanem Spokojnym.

Fotel AcapulcoFotel Acapulco Źródło: www.instagram.com/okdesign_/

Turysta podobno inspirował się hamakiem - stąd kompozycja z linek. Fotel Acapulco ma charakterystyczny owalny kształt i sztywną ramę. Linki są elastyczne i lekko rozciągają się pod wpływem ciężaru, dlatego fotel jest tak wygodny. Pierwszy model słynnego dziś siedziska powstał w latach 50. - dekadzie, gdy Acapulco przeżywało czasy swojej świetności. Nadmorskie miasto odwiedzały największe gwiazdy Hollywood: Elvis Presley, Elisabeth Taylor czy John Wayne.

Fotel Acapulco kojarzy się ze słońcem i tropikamiFotel Acapulco kojarzy się ze słońcem i tropikami Źródło: www.instagram.com/okdesign_/

W 1983 roku o Acapulco śpiewał włoski zespół Ricchi e Poveri. Słowa piosenki mówią o kurorcie oblanym słońcem, wypoczynku i szczęściu, które towarzyszy beztroskim wakacjom. Wszystko to doskonale opisuje klimat miejsca, z którego pochodzi fotel, ale też świetnie określa jego styl. Fotel Acapulco kojarzy się ze słońcem, relaksem i tropikami, dlatego chętnie wykorzystywany jest w aranżacjach ogrodów.

Nowe życie ikonicznemu projektowi nadała duńska firma OK Design. Jej założyciele Jacob Fasting i Kirsten Krogh od 2007 roku prowadzą studio projektowe i manufakturę mebli. Odświeżenie plecionego fotela z Meksyku zagwarantowało im prawdziwy sukces. Jacob i Kirsten nadali modelowi Acapulco nową kolorystykę i poprawili materiały. To oni w ciągu ostatnich kilku lat wypromowali je w Europie z tak dużym sukcesem, że inne firmy zaczęły produkować krzesła podobne do oryginału. Wśród nich jest skandynawska "sieciówka" Jysk, która również ma w swojej ofercie modele inspirowane Acapulco.

Fotel Acapulco we wnętrzachFotel Acapulco we wnętrzach Źródło: www.instagram.com/okdesign_/

Fotele Acapulco pasują nie tylko do ogrodu, ale również do wnętrz mieszkania. Modne siedzisko można ustawić w salonie, sypialni, garderobie, pokoju dziecięcym, w gabinecie, a nawet w łazience. Projekt jest na tyle uniwersalny (i efektowny zarazem), że pasuje zarówno do surowych, jak i przytulnych pomieszczeń.

Więcej o: