Lampa Elmetto - ikona designu z lat 70. znowu na topie

Wraca do mody plastikowe oświetlenie, w tym słynna lampa Elmetto z lat 70. Funkcjonalność i prosty kształt jak z kreskówki po raz kolejny podbijają serca fanów wnętrz i designu.

Podstawa w kształcie stożka zakończona bazą formie odwróconego lejka, do tego półokrągły klosz i jeden duży guzik - tak wygląda lampa Elmetto, zaprojektowana w 1976 roku przez Elio Martinelliego. "Elmetto" czyli "hełm" nawiązuje do ruchomego klosza, który przypomina przekrzywione do przodu nakrycie głowy. Lampa Martinelliego to nieco zapomniana ikona designu lat 70., która teraz ponownie zdobywa swoich fanów. Wszystko za sprawą wielkiego powrotu do stylu pop oraz dodatków z plastiku.

Lampa ElmettoLampa Elmetto Źródło: www.martinelliluce.it

Elio Martinelli urodził się we włoskim mieście Lucca. Jego pierwsze doświadczenie zawodowe polegało na urządzaniu lokali publicznych we współpracy z jedną z lokalnych firm. Niezadowolony z dostępnego wówczas oświetlenia (mowa o czasach tuż po II wojnie światowej) zaczął tworzyć własne projekty. Tak powstała firma Martinelli Luce, która początkowo zajmowała małe laboratorium w jednym z zabytkowych budynków miasta. Prawdziwy sukces przyszedł po spotkaniu ze słynnym architektem i projektantem Gio Pontim podczas branżowych targów w Genui w 1966 roku.

Lampa Elmetto w kolorze zieleniLampa Elmetto w kolorze zieleni Źródło: www.martinelliluce.it / Mat. partnera

Aby zrealizować wiele ze swoich pomysłów, Elio Martinelli musiał pogłębić wiedzę na temat formowania tworzyw sztucznych. To właśnie w latach 60. wynaleziono plastik i na masową skalę zaczęto produkować z niego elementy wystroju wnętrz. Inne słynne plastikowe projekty z tego okresu to krzesło Panton (Verner Panton, 1960), czy lampa Eclisse (Vico Magistretti dla Artemide, 1967). Nowinki technologiczne i estetyczne zawsze były dla Elio Martinelli kluczowe. Oprócz tego liczyła się funkcjonalność.

Lampa Elmetto - do sypialni i do biuraLampa Elmetto - do sypialni i do biura Źródło: www.martinelliluce.it

Lampa Elmetto to świetny przykład designu w służbie człowiekowi. Ruchomy klosz pozwala skierować światło w wybrane miejsce, a duży przycisk na środku podstawy ułatwia znalezienie włącznika również po ciemku. Projekt Elio Martinelliego jest prosty, ale efektowny. Choć ma już ponad 40 lat, nadal wydaje się nowoczesny, choć czuć w nim nutę retro. Świetnie wpasuje się w klimat nowoczesnej sypialni albo kącika z książkami, ale równie dobrze pasować będzie do stylu klasycznego, czy skandynawskiego.

Poniżej znajdziesz więcej lamp w stylu Elmetto idealnych do sypialni i innych miejsc w twoim domu.   

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.