Album na zdjęcia - ślubne, komunijne, wklejane, tradycyjne

Tradycyjnie wywoływane lub drukowane zdjęcia to pamiątka na lata. Aby z upływem czasu fotografie nie uległy zniszczeniu, warto wybrać album na zdjęcia. Dzięki temu mamy pewność, że nasze pamiątkowe fotografie nie zaginą i w każdej chwili możemy po nie sięgnąć. Jaki album na zdjęcia wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Wyjaśniamy.

Album na zdjęcia - jaki wybrać?

Zdjęcia w wersji cyfrowej nigdy nie zastąpią nam tradycyjnie wywołanych fotografii. Zwłaszcza, gdy przypominają nasze dzieciństwo albo ważne wydarzenia, takie jak wakacje, chrzciny czy wesela. Właśnie dlatego warto wybrać odpowiedni album na zdjęcia, który ułatwi ich przeglądanie, pozwoli uporządkować chronologicznie ważne momenty naszego życia i upamiętnić je na lata. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto zastanowić się, jaki album spełni nasze oczekiwania. Zwłaszcza w przypadku dużej kolekcji zdjęć warto przemyśleć swój zakup. Jaki wybrać album na zdjęcia? Ważne jest, aby wiedzieć, jaki typ nas interesuje. Do wyboru mamy:

  • Album na zdjęcia wklejane – tradycyjny, bardzo popularny przed laty. Za pomocą kleju lub taśmy można dowolnie przyklejać zdjęcia w różnych konfiguracjach.
  • Album na zdjęcia do wkładania – zdjęcia umieszczane są w koszulkach, dzięki którym mamy pewność, że nie ulegną zniszczeniu czy uszkodzeniu. Przezroczyste koszulki umożliwiają oglądanie fotografii bez wyjmowania ich, dlatego taki typ albumu jest bardzo praktyczny. Niestety, takie rozwiązanie ma także wadę – każdy album ma określony rozmiar koszulek, dlatego też nie ma możliwości umieszczenia zdjęć w różnym rozmiarze w tym samym albumie.
  • Album  na zdjęcia kieszeniowy – bardzo popularny jest album wyposażony w specjalne kieszenie, w których umieszczane są zdjęcia. Co istotne, obok możemy umieścić opis, który może ułatwić oglądanie zdjęć i pozwoli przyporządkować je do konkretnych wydarzeń z naszego życia. Wadą takiego albumu jest możliwość umieszczania jedynie zdjęć poziomych, dlatego jeżeli nie chcemy obracać albumu, lepiej nie wybierać zdjęć pionowych.
  • Album na zdjęcia pod folię – modnym ostatnio rozwiązaniem jest wybór albumu, w którym zdjęcia są układane na magnetycznej folii. Podobnie jak w tradycyjnych albumach, także tutaj mamy możliwość dowolnego przyklejania zdjęć w różnej konfiguracji. Dzięki temu nie musimy się martwić, że zdjęcia są w różnych formatach.
  • Album na zdjęcia typu jamnik – ciekawym rozwiązaniem jest album typu jamnik, w którym umieszcza się od kilku do kilkunastu zdjęć. Najczęściej wybiera się je do fotografii okolicznościowych, takich jak ślub czy chrzciny.

.

Modny trend: tablice na ścianie

Album na zdjęcia wklejane - czy warto?

Na szczególną uwagę zasługuje najstarszy typ albumu, bardzo popularny przed laty, czyli album na zdjęcia wklejane. Jak łatwo się domyślić, znajdują się w nim puste karty, na których za pomocą kleju do papieru albo taśmy klejącej przyklejamy zdjęcia. Dawniej takie albumy cieszyły się ogromną popularnością, każdy z nas zetknął się z nimi, oglądając stare zdjęcia naszych przodków. Obecnie coraz rzadziej można je spotkać w sklepach, jednak wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem. Album na zdjęcia wklejane to świetne rozwiązanie dla tych, którzy kochają tradycyjne albumy i chcą samodzielnie przyklejać zdjęcia w różnych kompozycjach i układach. Taki album to także świetny pomysł na prezent. Samodzielnie wybrane i przyklejone fotografię będę dla obdarowanego świetną pamiątką i z pewnością przywołają wspomnienia. Dodatkowo używając tego rodzaju albumu, można puścić wodzę wyobraźni i popisać się swoimi artystycznymi zdolnościami, ozdabiając album w dowolny sposób. Dzięki możliwości przyklejania zdjęć zarówno pionowych jak i poziomych, a także zdjęć różnej wielkości, można tworzyć dowolne kolaże, a jedynym ograniczenie stanowi nasza własna wyobraźnia.

Album komunijny - jaki wybrać?

W wielu sklepach można spotkać albumy okolicznościowe przeznaczone na konkretne wydarzenia, takie jak np. I Komunia Święta. Album komunijny nie musi przypominać tradycyjnego albumu. Równie dobrze można zdecydować się na oryginalne modele lub też ozdobić go samodzielnie. Albumy stworzone przez nas mają dla obdarowanego  szczególną wartość i są świetną pamiątką na całe życie.

Album na zdjęcia 10x15 - nasze propozycje

Wymiar albumu to kwestia indywidualna, wszystko zależy od tego, jakiej wielkości zdjęcia wywołujemy. Najczęściej wywoływane są zdjęcia w formacie 10x15, dlatego też album o takim wymiarze cieszy się dużą popularnością, co przekłada się na szeroki wybór. Także ramki na zdjęcia dostępne są najczęściej w formacie 10x15, dzięki czemu bez problemu możemy rotować zdjęcia, wymieniając je co pewien czas na nowe. Oto nasze propozycje albumu na zdjęcia 10x15:

Album na zdjęcia 15x21 - na co zwrócić uwagę?

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się albumy na zdjęcia w formacie 15x21. W takich modelach zdjęcie zajmuje całą stronę, dlatego też jest to świetna propozycja na album okolicznościowy. Świetnie sprawdzi się jako album na zdjęcia ślubne czy komunijne. Kupując tego typu album trzeba zwrócić uwagę na maksymalną liczbę zdjęć, jakie można w nim zamieścić. Najczęściej album na zdjęcia 15x21 ma znacznie mniej stron niż klasyczne, tradycyjne albumy fotograficzne.

Zobacz także: Jak powiesić zdjęcia na ścianie, aby stworzyć domową galerię?

Album na zdjęcia - cena

Album na zdjęcia ślubne - wybór redakcji.Album na zdjęcia ślubne - wybór redakcji. Album fotograficzny, fot.

Trudno określić, ile musimy zapłacić za album na zdjęcia. Wszystko zależy od konkretnego typu, wielkości czy maksymalnej liczby stron. Więcej zapłacimy także za album na zdjęcia ślubne, album komunijny czy album na zdjęcia z okazji chrztu. Za najtańsze modele zapłacimy kilka złotych, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jeśli więc zależy nam na dobrej jakości i chcemy wybrać oryginalny, artystyczny album, trzeba przygotować się na wydatek rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.