Szatkownica do warzyw - czy warto?

Uwielbiasz sałatki, ale nienawidzisz krojenia warzyw? Nic dziwnego, rzeczywiście jest to żmudne zajęcie, szczególnie, kiedy przygotowujemy sałatki na rodzinną imprezę lub dla większej ilości osób. Mamy dla Was przydatne gadżety, które pozwolą zaoszczędzić mnóstwo czasu i sprawią, że krojenie warzyw będzie łatwe i przyjemne. Zobaczcie sami.

Warzywa i owoce to najlepsze źródło cennych witamin, dodane do posiłków urozmaicają je i sprawiają, że są zdrowsze i bardziej sycące. Duża część z nas na pewno nie lubi obierania i krojenia, ale mamy na to świetny sposób. Zakup szatkownicy do warzyw i owoców pozwoli szybko, wygodnie i bezpiecznie pokroić warzywa.

Szatkownice – jakie znajdziemy? Do czego służą?

W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli szatkownic do warzyw oraz owoców. Jakie będą najbardziej przydatne w domu? Zdecydowanie siekacz do czosnku i cebuli, który poradzi się z krojeniem błyskawicznie, a my unikniemy charakterystycznego zapachu na dłoniach.

Możemy spotkać się także z określeniem „temperówka do warzyw”, która ułatwi krojenie podłużnych warzyw: marchewek, ogórków, pietruszki, za pomocą spirali. Niektóre szatkownice wyposażone są w funkcję wykrawacza, dzięki czemu szybko pozbędziemy się na przykład pestki ze środka owocu czy ogonka jabłka, jednocześnie otrzymując pokrojony owoc czy warzywo.

Najlepiej wybrać model szatkownicy o kilku ostrach i funkcjach, dzięki czemu wykorzystamy ją do krojenia wielu rodzajów warzyw.

Szatkownica do warzyw - jaką wybrać?

Na rynku dostępne są szatkownice ręczne oraz elektryczne. Pierwsze z nich znajdziemy niemal w każdym większym supermarkecie czy sklepie z artykułami gospodarstwa domowego. Są dostępne w wielu kolorach, modelach, a cena nie przekracza 20 złotych za model.  Świetnie sprawdzą się do drobnych warzyw oraz do sporadycznego użytku.

Do twardszych warzyw, np.: ziemniaków, buraków oraz częstego używania polecamy wybrać szatkownice elektryczne. Są solidnie wykonane, wyposażone w pokrętła, wygodne uchwyty oraz dociskacze, dzięki którym łatwiej kroić warzywa do samego końca. Warto wybierać modele ze stalowymi ostrzami, by nie uległy szybkiemu zniekształceniu. Koszt szatkownicy elektrycznej mieści się w granicach 60-70 złotych.

Szatkownica zajmuje mało miejsca, bez problemu podczas przygotowywania posiłku zmieścimy ją na blacie, a po skończonych czynnościach schowamy do szafki.