Domowe sposoby na walkę ze smogiem - podpowiadamy!

KM
06.02.2019 08:00
Smog to mieszanina mgły z dymem i spalinami, o której mówi się coraz częściej. Dlaczego? Niekorzystnie wpływa na środowisko, a w szczególności odbija się na naszym zdrowiu. Podpowiadamy, jak domowymi sposobami walczyć z trującym dymem, który otula polskie miasta w sezonie grzewczym.

Smog – jaki ma wpływ na zdrowie?

Smog jest bardzo groźny dla naszego zdrowia. Nawet krótkotrwały kontakt u zdrowej osoby może spowodować stany zapalne, podrażnienie spojówek, krtani, zapalenie płuc oraz zmęczenie. Osobom chorym na astmę pod wpływem działania smogu nasilają się objawy. Warto pamiętać, że wieloletni kontakt ze smogiem może prowadzić do rozwoju nowotworu. Powietrza na zewnątrz nie jesteśmy w stanie sami oczyścić, ale istnieje kilka sposobów, by we własnym domu maksymalnie zmniejszyć działanie niepożądanych skutków zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm.

Oczyszczacze powietrzaOczyszczacze powietrza Fot. Homebook, materiały partnera, kolaż czterykąty

1. Oczyszcza powietrza

Wbrew powszechnemu przekonaniu, groźne pyły PM 2,5, które są składnikami smogu przenikają do naszych domów i mieszkań poprzez okna, kratki wentylacyjne, kominy. Najszybszą i najskuteczniejszą walkę ze smogiem w mieszkaniu stoczy oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza, dzięki systemowi dokładnej filtracji usuwa większość szkodliwych pyłów z powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Pyły zostają zassane przez wbudowany wentylator, przetworzone, a urządzenie oddaje zassane powietrze z powrotem, ale już pozbawione szkodliwych dla naszego organizmu cząsteczek.

2. Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny oczyszczające powietrzeRośliny oczyszczające powietrze Fot. Homebook, materiały partnera

Drzewa i rośliny mają ogromny wpływ na czystość powietrza, dlatego w ogrodzie nie powinno zabraknąć drzewek i krzewów. Rośliny tworzą naturalną barierę przed zanieczyszczeniami powietrza, są naturalnymi filtrami, które dezaktywują wiele zanieczyszczeń i toksyn, które dla oka są niewidoczne.

Rośliny w mieszkaniu niwelują niekorzystne działanie alergenów i bakterii. Jakie rośliny doniczkowe wybrać? Najlepiej sprawdzą się paprocie oraz palmy, które neutralizują smog, powinny znaleźć się niemal w każdym pomieszczeniu w domu. Domowy mikroklimat z całą pewnością poprawi Epipremnum złociste (roślina pnąca), która skutecznie usuwa z mieszkania smog i toksyny, pochłaniając i przetwarzając je wewnątrz liści. Warto jednak pamiętać, że dzieci i zwierzęta nie powinny mieć z nią kontaktu, wiec ustawmy ją wysoko.

3. Nawilżacz powietrza

Nawilżanie powietrza to prosty sposób na oczyszczenie mikroklimatu w mieszkaniu. Warto do tego celu kupić nawilżacz powietrza. Para wodna zadziała w ten sposób, że zanieczyszczenia opadną na podłogę i nie będą wisiały w powietrzu. Wilgotność powietrza w mieszkaniu trzeba obserwować szczególnie podczas sezonu grzewczego, gdy ktoś z domowników choruje lub ma problemy z oddychaniem. W odpowiednio nawilżonym pomieszczeniu łatwiej się skupić, lepiej się śpi, ale też ma to pozytywny wpływ na włosy i cerę. Pamiętajmy jednak, by poziom wilgotności utrzymać na poziomie niższym niż 60%.

4. Odkurzanie

Warto pamiętać o regularnym odkurzaniu mieszkaniaWarto pamiętać o regularnym odkurzaniu mieszkania Fot. Homebook, materiały partnera

Pamiętajmy o regularnym i dokładnym wycieraniu kurzy z półek i regałów i odkurzanie podłogi. W tekstyliach gromadzą się zanieczyszczenia, dlatego warto często prać poduszki, wietrzyć pościel i odkurzać dywany i materace. Do odkurzania najlepiej mieć sprzęt ze szczelnymi filtrami, które zatrzymują zanieczyszczenia, nie podrywając ich w powietrze.

5. Wentylacja mieszkania

Sprawna wentylacja domu zapobiega chorobom układu oddechowego oraz alergiom. Szczególnie zadbajmy o wentylację w kuchni i łazience, gdzie wilgotność powietrza może sprzyjać rozwojowi niekorzystnych warunków dla naszego organizmu. Niezbędne jest regularne wietrzenie mieszkania, oczywiście pamiętajmy, by robić to w dni, kiedy jakość powietrza jest w porządku. Warto wtedy stworzyć chociaż na chwilę w mieszkaniu przeciąg.

Więcej o: