Noże Fiskars - dlaczego warto? Podpowiadamy, co czym kroić

KK
18.10.2019 12:39
Noże w kuchni to akcesoria absolutnie must have. Każdego dnia kroimy, obieramy, szatkujemy. Postanowiliśmy przybliżyć wam ofertę noży marki Fiskars, dzięki której do każdej czynności dobierzecie odpowiedni rodzaj noża.

Ile noży masz w domu? Jeden, dwa, którymi kroisz wszystko? Może kupiłeś cały komplet, ale nie do końca wiesz, do czego który służy? Szczególną zagadką są dla ciebie noże z charakterystycznymi śmiesznymi ząbkami? Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, jakie rodzaje noży przydadzą ci się w kuchni i co nimi kroić.

Noże do pieczywa

Nóż do pieczywaNóż do pieczywa Fot. Fiskars, materiały producenta

Bez odpowiedniego noża krojenie miękkiego lub chrupiącego pieczywa to nie lada wyzwanie. Nóż do chleba obowiązkowo powinien mieć długie i ząbkowane ostrze. Pozwoli to w łatwy, sprawny i delikatny sposób przeciąć skórkę pieczywa. Szersze ząbki na nożu ułatwią krojenia wnętrza pieczywa, które ugina się pod naciskiem. Niektóre noże do chleba wyposażone są także w szpatułkę do smarowania, dzięki czemu łatwo rozsmarować na pieczywie masło, dżem czy krem.

Noże do warzyw i owoców

Nóż do warzyw i owocówNóż do warzyw i owoców Fot. homebook, materiały partnera

Noże do warzyw i owoców muszą mieć krótkie ostrza, które gwarantują większą precyzję - łatwiej jest nimi operować nawet w przypadku niewielkich składników. Typów takich noży jest wiele, każdy ma swoje zastosowanie - noże do obierania, wydrążania czy siekania będą się od siebie różniły wyglądem.

Nóż do obierania powinien być mały i poręczny, dzięki czemu można precyzyjnie odcinać nawet najcieńszą skórkę. Nożyk kształtem przypomina dziób ptaka. Modele lekko zagięte sprawdzą się do krojenia okrągłych warzyw i owoców: jabłek, ziemniaków. W przypadku krojenia śliskich produktów, na przykład pomidorów czy śliwek, warto mieć w kuchni nożyk do krojenia z ząbkowanym ostrzem. Noże z ostrzem pozwolą w łatwy sposób wydrążać środek. Przyda się także tasak, który umożliwi krojenie, siekanie i rozdrabnianie każdego warzywa czy owocu.

Uniwersalny nóż szefa kuchni

Tak zwany nóż szefa kuchni to podstawowe i uniwersalne narzędzie. Różni się on wyglądem od innych noży - ma szerokie, lekko profilowane ostrze. Jest ono bardzo ostre, dlatego doskonale sprawdzi się do krojenia. Nóż jest duży i ciężki, zdecydowanie nie przyda się do obierania warzyw czy owoców.

Noże do mięs i ryb

Nóż do filetowaniaNóż do filetowania Fot. homebook, materiały partnera

Nóż do mięs powinien mieć wąskie i szpiczaste zakończenie, co pozwoli na łatwe nacięcie mięsa w wybranym miejscu. Wybrać możemy nóż sztywny, który doskonale poradzi sobie z mięsem wołowym, wieprzowym, baraniną czy dziczyzną lub nóż elastyczny, który pokroi drób i pozwoli filetować ryby. Noże do mięsa i ryb są bardzo długie, mają od 20 do 24 cm. Odpowiedni nóż pomoże zachować nienaruszoną strukturę mięsa, a tępy, bez sztywnego końca sprawi, że będzie ono poszarpane, nieestetyczne, utrudni też przygotowywanie posiłku czy marynowanie.

Noże Fiskars – dlaczego warto?

Noże Fiskars wykorzystywane są przez profesjonalnych kucharzy, dobrze więc mieć je też w domu. Ułatwią przygotowywanie posiłków osobom, które nienawidzą gotowania. Noże są praktyczne, wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dzięki czemu bardzo długo zachowają ostrość i posłużą na długie lata. Fiskars prezentuje naprawdę szeroką ofertę noży kuchennych - znajdziemy modele niemal do każdej czynności. Poczuj się jak profesjonalista!

Więcej o:
Komentarze (34)
Zaloguj się
 • buka.buka.buka

  Oceniono 18 razy 16

  Noże Fiskars wykorzystywane są przez profesjonalnych kucharzy - za karę?

 • mojelisty1

  Oceniono 17 razy 15

  Mam około półtora roku cały komplet noży Fiskars Z serii Edge.
  Powiem krótko - wielka katastrofa.
  Noże wykonane z cienkiej stali szybko się tępią.
  Plastikowe rączki ślizgają się w dłoniach.
  Co najgorsze, czarna farba już po miesiącu ściera się i rysuje przy krojeniu chleba czy nawet warzyw.
  Wyglądają po roku po prostu okropnie.
  Wciąż wymagają ostrzenia, porysowane z pościeraną czarną powłoką
  Żałuje że dałem skusić kiedyś renomowanej nazwie, choć nie mogę zaprzeczyć że siekiery robią dobre.
  Niestety, siekierą chleba i wędlin nie będę kroił.

  Zainteresowanym mogę podesłać zdjęcia.

 • kchc

  Oceniono 14 razy 12

  "Noże w kuchni to akcesoria totalnie must have." Już pierwsze zdanie mówi o poziomie całego artykułu.

 • mazzinl890

  Oceniono 12 razy 8

  Podpowiadamy co czym kroić:
  Chleb kroimy nożem.
  Mięso kroimy nożem.
  Cebulę kroimy nożem.
  Kiełbasę kroimy nożem.
  Ser kroimy nożem.
  .
  .
  .
  Teściową kroimy piłą

 • jar_i_mir

  Oceniono 8 razy 6

  Artykuł o nożach bez informacji o tym z jakiej są stali i jakiej twardości? Nie, dziękuję. Ostatnio czytałem informację o nożu. Było podane z jakiej stali są zrobione rdzeń i otoczka, sposób kucia, temperatura do jakiej był rozgrzany przed hartowaniem, temperatura zakończenia hartowania i metoda ostrzenia. Jak ktoś robi porządnie, to nie boi się podawać informacji o swoim produkcie. Jak od kogoś nie można wyciągnąć nic poza marketingowymi okólnikami, to znaczy że ukrywa bylejakość.

 • noltenick

  Oceniono 10 razy 6

  No i te fiskarsowe rękojęści, które są wiecznie tłuste. Błe. Brzydzę się toto do ręki brać.

 • joankb

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego warto? Nie, nie warto. Tępe po paru użyciach.

 • O. Bakara

  Oceniono 3 razy 3

  Żaden nóż nie jest wart 500+ zł (yaxell, aogami). Fiskars robi atrapy noży, które nie kroją i nie da się ich prawidłowo trzymać. Szczytem antyergonomii są noże, które mają uchwyt cięższy od ostrza (są takie , z metalowym uchwytem z nierdzewki). Noże Tojiro (cena 1000+ pln) dyskwalifijkuje uchwyt, zrobiony po prostu z kija od szczotki. Dobre noże da się (acz z dużym trudem) znaleźć nawet w markecie (za 7-35 zł), ale trzeba się znać. I tak:
  1a). Kształt ostrza jaki potrzebujesz, to oczywiste. Jakość stali da się ocenić po jej ugięciu podczas zginania (musi się giąć, ale przy znacznej sile (męska ręka na 1/2 mocy poprzecznie do kierunku krojenia) ok. 4mm dla 100 długości i 15 dla 200. Jakość ostrza po grubości (nie "blaszka" ale i nie nazbyt grube po stronie przeciwnej do ostrza). W przybliżeniu stosunek grubości do długości 1:100 dla krótkich i 1:160 dla długich.
  1b). Przy nożu o niesymetrycznym szlifie (wszystkie piłkowe i gradowane) zwróć uwagę na stronę szlifu. Szlif MUSI BYĆ od strony zewnętrznej ręki krojącej. UWAGA, bo w sklepach prawie wszystkie takie noże są dla leworęcznych!!!
  2). Jakość uchwytu. Każdy uchwyt MUSI informować rękę (na "czucie"), w którą stronę zwrócone jest ostrze (stąd wszystkie okrągłe są do odrzucenia). Noże do prac pecyzyjnych (obieranie jarzyn, owoców i wykrawanie; a więc te, o ostrzach krótkich!) muszą być łatwe w obracaniu w dłoni, więc uchwyt nie może w tym przeszkadzać (wypróbuj!). Uchwyty noży do prac ciężkich (krojenie, szczególnie chleba, mięsa, siekanie) muszą być nieco większe i grubsze, by mniej męczyć dłoń, a i ich wyprofilowanie musi być większe (bardziej spasowane z dłonią) niż noży do prac precyzyjnych, bo nie będą w dłoni obracane. Rękojeść nie może być ani zbyt lekka (co niemal nie zdarza się) ani zbyt ciężka, bo wtedy nie ma czucia oporu i miejsca krojenia. Można pokusić się o zasadę, że noże do prac precyzyjnych mają środek ciężkości na 3-4 cm od nasady ostrza (w stronę ręki), a noże do prac ciężkich 1-2 cm od środka całkowitej długości (ostrze+rękojeść) w kierunku rękojeści.
  Jeśli uda się jeszcze znaleźć noże kuchenne produkcji polskiej z lat 60. i 70. (nawet na pchlim targu), jest szansa na dobrą stal i niezły uchwyt. Radzieckie były często przehartowane, ale jak się trafiło na taki bez tej wady, bywał super; gorzej było z uchwytami, które były ergonomiczne, ale nietrwałe. Obecnie szukajcie dobrych raczej wśród chińskich, niż zachodnich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX