Wielkanoc 2020: top 3 trendy w aranżacji wnętrza

Wielkanoc 2020 jest inspirowana subtelnymi formami natury. Co powiesz na świąteczne wnętrze pełne lnu, pisanek o delikatnych barwach, ale także zielonych roślin - nie tylko w doniczkach? Temu, co od dawna znane, nadajemy nowoczesną formę.

Dziś nie zdobimy już wielkanocnych wnętrz wyłącznie żółtymi kurczakami, kolorowymi królikami, rzeżuchą, żonkilami, hiacyntami i pisankami we wszystkich kolorach świata. Najmodniejsze stały się dekoracje o prostych i subtelnych barwach. Dlatego jeśli zależy ci na trendy domu, w te święta pozwól sobie na chwilę bliskości z naturą.

Wielkanoc 2020: naturalne dekoracje DIY
Wielkanoc 2020: naturalne dekoracje DIY Fot. Shutterstock

Wielkanoc 2020: pisanki w naturalnych kolorach

Nie ma Wielkiej Nocy bez jaj! Zarówno tych w naturalnej formie, jak i zdobionych różnymi technikami pisanek. Symbolizują nowy początek, rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie – nadzieję wynikającą z wiary w zmartwychwstanie Chrystusa. Jajka to również symbol sił witalnych, zdrowia i dostatku. Dlatego tak chętnie dzielimy się nimi podczas śniadania wielkanocnego.

Pisanki doceniono w Polsce już w średniowieczu, a tradycja malowania jajek sięga X wieku. Najstarsze z nich odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w opolskim Ostrówku. W książce „Szczodry wieczór, szczodry dzień” [Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 1989, s. 37] pisała o nich Maria Ziółkowska. Pisanki zdobiono naturalnymi barwnikami z gotowanych łupin cebuli lub ochrą, a wzory malowano  roztopionym woskiem. Taka forma jest atrakcyjna również dzisiaj!

Piękne jest to, że moda wraca jak bumerang. Nie tylko na wybiegach. Dlatego subtelne i naturalne, dawniej popularne wzory, ponownie pojawiają się na salonach. Dosłownie! Dziś pomagają w aranżacji pięknego i modnego domu.

Modne pisanki Wielkanocy 2020 to nadal nieskończona ilość wzorów, tyle że występujących w subtelnych kolorach uzyskanych dzięki naturalnym barwnikom – gotowym i wykonanym samodzielnie. Pisanka 2020 jest nie tylko beżowa i brązowa! Popularne są jajka z efektem marmuru, szklane, wyklejane złotą i miedzianą folią (cienkimi arkuszami oraz płatkami deco-metal), malowane farbą akrylową i 3D. Także jajka z czarnymi wzorami i napisami, z twarzą królika, misia, sowy, wersje ozdobione brokatem oraz kwiatami.

Pisanka z efektem niebieskiego marmuru

Przygotuj naturalną gąbkę morską, trochę masła i naturalną farbę w niebieskim lub ciemnofioletowym kolorze.

Natrzyj gąbkę masłem i delikatnie masuj nią jajko. Pamiętaj! Im więcej masła pozostawisz na jajku, tym więcej białych plam powstanie na jego powierzchni. Zanurz białe jajka w przygotowanym barwniku. Pamiętaj! Im dłużej się pokąpią, tym intensywniejszy będzie kolor pisanek. Cel? Ich skorupki powinny zrobić się niebieskie.

Jak zrobić naturalną, ciemnofioletową farbę? 

Przygotuj czerwoną kapustę. Pokrój ją na duże kawałki. Umieść kapustę w rondlu i zalej wodą. Gotuj około 30 minut. Wyjmij kapustę z wody, a do powstałego płynu dodaj 2 łyżki octu. Odstaw do ostygnięcia.

Wielkanoc 2020: zielone wianki zawieszone nad stołem

Wianek to symbol niewinności, a zielony – nowego początku życia, który związany jest z wiosną. Razem więc tworzą świetne połączenie!

Zielone wianki cieszyły się popularnością i zdobiły wiele wielkanocnych domów już w ubiegłym roku. Jakie wianki lubią wnętrza? Największą popularnością cieszą się bukszpanowe, z bluszczu oraz te z gałązek wierzby. Elegancji dodaje im towarzystwo szklanych jaj dekoracyjnych. Zielone wianki zawieszone nad stołem będą szczególnie modne podczas Wielkanocy 2020!

Wielkanoc 2020: zając z lnianej serwetki

Tego zająca warto mieć w domu. Zgodnie z tradycją chrześcijańską zapewnia on dobrobyt, a w lnianej formie wspaniale i modnie zdobi stół.

Zając wielkanocny jest jednym z symboli świąt. W niektórych regionach Polski, m.in. na Śląsku, Pomorzu Zachodnim czy w Wielkopolsce, w pierwszy dzień świąt kultywowana jest tradycja zgodnie z którą zająca wielkanocy zostawia prezenty w koszykach ukrytych w domu lub ogrodzie.

Zając wielkanocny pojawiał się też w religiach pogańskich. Był ulubionym pupilem anglosaskiej boginii wiosny – Eostre, od której imienia powstała nazwa świąt – Easter (Wielkanoc). Zając wielkanocny jako symbol odrodzenia i płodności pojawiał się również u boku greckiej bogini Afrodyty. Postać zająca często przyjmował Ozyrys – w mitologii egipskiej bóg śmierci i odrodzonego życia, Wielki Sędzia zmarłych.

Jak wykonać zająca wielkanocnego z lnianej serwetki?

Wielkanoc 2020: zając z lnianej serwetki
Wielkanoc 2020: zając z lnianej serwetki Fot. Wioleta Bednarczyk

Kwadratową serwetkę złóż na pół tak, by powstał prostokąt (1,2). Potem jeszcze raz na pół (3,4). Prawy i lewy górny róg zwiń do środka (5,6). To samo zrób z pozostałymi dwoma dolnymi rogami. Złóż je do środka tak, by powstał kwadrat – zwrócony do ciebie jednym z rogów (7,8). Dwa zwrócone na zewnątrz rogi zagnij ponownie do środka tak, by powstał kształt latawca (9,10). Obróć latawiec o 180 stopni, ostrzejszym rogiem na zewnątrz (11). Odwróć go na drugą stronę (12). Zagnij dolny róg do środka (13,14). Rogi podstawy wygnij na zewnątrz, złącz ze sobą i włóż w zakładki (15,16,17). Zwiąż zająca na środku, np. ekologicznym sznurkiem. Wygnij ogon na zewnątrz. Uformuj uszy.

Więcej o: