Mural na ścianie w domu i w mieszkaniu: pomysł na kreatywną dekorację wnętrza

Mural na ścianie w domu i w mieszkaniu to bardzo atrakcyjna forma artystycznej dekoracji wnętrz - z resztą, coraz bardziej popularna. Jak powstają murale we wnętrzach, jakiego wymagają podłoża, jak wpływają na otoczenie i ile kosztują? Na te pytania znamy odpowiedź!

Mural, czyli nic innego, jak wielkogabarytowa lub wręcz monumentalna malatura naścienna. We współczesnej architekturze dominował na bocznych elewacjach kamienic i budynków mieszkalnych większych miast. Przekazem i gabarytem formy murale służyły najczęściej wyrażeniu konkretnej idei, hasła bądź bardziej przyziemnym intencjom, jak reklama produktu czy zakładu pracy. Z czasem murale zaczęto wykorzystywać do dekoracji przejść podziemnych, klatek schodowych aż w końcu trafiły na ściany mieszkań. Jak powstają murale we wnętrzach, jakiego wymagają podłoża, jak wpływają na otoczenie i ile kosztują? Na te i inne pytania znamy odpowiedź! I ty postaw na kreatywną dekorację wnętrza, która całkowicie odmieni twój dom lub mieszkanie.

Mural na ścianie w domu i w mieszaniu: do jakiego wnętrza pasuje?

Dobra wiadomość jest taka, że murale pasują do każdego wnętrza. Kwestią jest jedynie odpowiedni motyw i kolorystyka oraz technika wykonania muralu. Nie każdy motyw będzie dobrze wyglądał na ścianie. Gabaryty przestrzeni, w której znajdować się będzie mural także oddziałują na jego odbiór i tego, jak będzie się prezentował. Trzeba bowiem pamiętać, że mural potrzebuje przestrzeni: im więcej powierzchni zajmuje, tym większa powinna być odległość, z jakiej go oglądamy. Przykładowo: w pokoju dziecka mural może zawierać więcej detali i szczegółów - dzieci są bacznymi obserwatorami, uwielbiają oglądać świat z bliska. Kolory murala należy stosować z umiarem – intensywne barwy oddziałują na inne przedmioty, przykuwają uwagę, detronizują inne dekoracje i tłumią sąsiadujące kolory. W słabo oświetlonych miejscach kolory niebieski czy czerwony mogą wydawać się ciemniejsze, mniej czyste czy wręcz zgaszone. Pamiętaj, aby mural na ścianie w domu wybierać z głową - taka dekoracja powinna posłużyć ci na długie lata.

Mural na ścianie w domu i w mieszkaniu: jaka ściana pod mural?

Mural na ścianie w domu i w mieszaniuMural na ścianie w domu i w mieszaniu Fot. Pexels

Motyw murala to jedno, ale podłoże również odgrywa ważną rolę. W zależności od jego rodzaju, dobierane są odpowiednie techniki i środki wykonawcze muralu. Podłożem pod mural na ścianie w mieszkaniu może więc być zwykły tynk, metal czy drewno. Im gładszą powierzchnię masz wyjściowo do dyspozycji, tym bardziej szczegółowe i precyzyjne będzie malarstwo. W przypadku ściany, konieczne jest położenie gładzi szpachlowej - ściana nie może się kruszyć i pylić.

Mural na ścianie w domu i w mieszkaniu: jakie farby i styl wybrać?

Rodzaj farb do wykonania muralu zależy tak naprawdę od samego artysty. Jednym z wyborów są farby dyspersyjne akrylowe dedykowane do ścian, które nie pozostawiają lateksowej powłoki. Subtelne, satynowe wykończenie czyni mural bardziej domową, ciepłą dekoracją wnętrza. Aby mural był trwały, powinien zostać dodatkowo zabezpieczony lakierem UV. A styl? Możliwości jest mnóstwo: uliczne graffiti, grafiki lub malarstwo iluzjonistyczne, imitujące architekturę i powiększające wnętrze. Poza tym mural na ścianie w domu powinien być atrakcyjny we wnętrzu z różnych punktów widzenia, a nie tylko z jednego. W końcu dom to miejsce pełne życia - dynamiczne i zmienne.

Mural na ścianie w domu i w mieszkaniu: ile kosztuje?

Można powiedzieć, że mural na ścianie w mieszkaniu to wcale nie tak mały wydatek. Jego koszty zależą jednak od poziomu trudności i czasu pracy jakiego wymaga. Każdy mural to indywidualne dzieło stąd i jego cena jest dość ruchoma. Bywa, że praca nad muralem przebiega warstwowo, jak nad obrazem. Gdy mural połączony jest z takimi elementami jak relief czy mozaika, cena ulega zmianie. Na pewno nie można oszczędzać na tak kreatywnej dekoracji - inwestycja z pewnością się opłaci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.