Narożniki z funkcją spania - bardzo funkcjonalne codzienne meble

Kamil Michaluk
31.08.2020 12:00
Narożniki z funkcją spania nie należą może do najtańszych mebli, ale mimo tego są bardzo popularne. Bardzo ważna jest ich funkcjonalność, gdzie w kilka chwil można je przeistoczyć w łóżko dla gości. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Skąd się wzięła popularność narożników z funkcją spania? 

Tego rodzaju meble spotkały się z dużą przychylnością pokolenia baby boomers w Wielkiej Brytanii lat 70. Znalazły się na wyposażeniu wielu spośród popularnych wtedy jednorodzinnych mieszkań o niewielkim metrażu. Właśnie mała przestrzeń takich domów spowodowała, że cenny stał się każdy metr - narożnik z funkcją spania pozwalał na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. W dzień był jednym z ważniejszych mebli codziennego użytku, nocą zaś można się było na nim wygodnie wyspać. Geneza wyboru właśnie narożnika z funkcją spania pozostała zresztą aktualna do dzisiaj. 

Jaki rozmiar narożnika do spania? 

narożniknarożnik fot. shutterstock

Ważne jest, aby dobrze przemyśleć rozplanowanie przestrzeni i samą wielkość narożnika do spania. Podstawowe ograniczenie dotyczy tego, że trudno nam będzie upchnąć duży narożnik w niespecjalnie przestronnym pokoju. Nawet w większej przestrzeni bardzo okazały narożnik może robić przytłaczające wrażenie. Stanie się tak zwłaszcza wtedy, gdy mebel będzie wyposażony w liczne zagłówki i dodatkowe poduszki. Nim wybierzemy, warto więc zadać sobie pytania:

 1. Ilu domowników będzie korzystało z narożnika?
 2. Jak często zaprasza się gości?
 3. Czy regularnie, czy też incydentalnie wykorzystywana będzie funkcja spania?

Jaki powinien być narożnik z funkcją spania codziennego?

Wielkość, odpowiedni design i jakość wykonania mają duże znaczenie, ale bardzo istotne są przede wszystkim duży pojemnik na pościel i stosunkowo szybki i sprawny mechanizm rozkładania takiego mebla. Przestronna skrzynia, przeznaczona do przechowywania pościeli, może również w określonych sytuacjach służyć jako przechowalnik innych przedmiotów. Do popularnych systemów rozkładania należą:

 • system DL - polega na wysunięciu siedziska i złożeniu oparcia; efektem jest powstanie powierzchni do spania o równomiernej twardości, co stanowi dużą zaletę
 • system Delfin - dodatkowy materac wysuwany jest z wnętrza narożnika na wózku i wyciągany do równej wysokości z pozostałymi częściami

Narożnik z funkcją spania powinien mieć też trwały i solidny stelaż. Wykonuje się go z drewna, płyt meblowych lub - zdecydowanie rzadziej - z metalu. 

Z jakich tkanin wybrać narożnik z funkcją spania codziennego?

narożniknarożnik fot. Merkury Market

Ładny wygląd to nie wszystko, liczy się również praktyczna strona obicia, które zastosowano w danym narożniku. Wyższe koszty zakupu takiego mebla powodują, że wybiera się go raczej na lata. Z tego powodu powinno się zadbać o wybór mocnego i wytrzymałego materiału, który będzie odporny na przetarcia i uszkodzenia. Proponuje się tkaniny o wytrzymałości powyżej 60 tysięcy cykli. 

Utrzymanie narożnika w czystości to kolejna kwestia. Popularne materiały to przede wszystkim:

 • sztruks
 • welur
 • szenil
 • mikrofibra
 • skaj
 • materiały powstałe w technologii Cleanaboo
Komentarze (1)
Zaloguj się
 • 8migotka8

  Oceniono 2 razy 2

  Narożnik z funkcją spania bardzo się przydaje, zwłaszcza gdy chcę przenocować gości. Mam Olbię Gala Collezione, która jest wygodna zarówno do siedzenia jak i leżenia :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX