Koc z wełny czesankowej przyjacielem podczas chłodnych dni - poznaj jego zalety!

Koc z wełny czesankowej to element wyposażenia, który spełnia funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Nieszablonowe wzornictwo oraz technika wykonania sprawiają, że koce o dużych splotach są chętnie kupowane przez osoby ceniące sobie nowoczesne rozwiązania w domu, ale nie tylko! Sprawdź jakie jeszcze mają zalety.

Koc z wełny czesankowej - proces tworzenia

Wełna, która jest wykorzystywana do produkcji koców o dużym splocie jest najpierw naturalnie pozyskiwana od owiec. Obcina się ją, gdy wełna na owcy osiągnie długość od sześciu do dziesięciu centymetrów. Następnie, wełna jest prana i pozbawiana lanoliny, która stanowi naturalny tłuszcz. Wypraną wełnę czesze się, aby rozplątać jej włókna i jednocześnie łączy się ją w jedną przędzę czesankową - jest ona ciągła, a jej faktura gładka. Z tych przędz powstają wysokiej jakości tkaniny, dzięki którym w twoim domu może pojawić się piękny pled wełniany, narzuta czy koc z wełny czesankowej.

Koc z wełny czesankowej - wady i zalety

Oczywistym jest, że koc z wełny czesankowej wygląda zjawiskowo. Mimo luźnego splotu, czyli stosunkowo dużych oczek, koce takie są wyjątkowo puszyste i ciepłe. Otulają ciało, dając jednocześnie uczucie komfortu i bezpieczeństwa. Ponieważ rodzaj splotu sam w sobie stanowi ozdobę, nie potrzeba już dodatkowych detali w postaci wzorów czy naniesionych barwnych printów. Jednolita, stonowana kolorystyka i naturalne barwy sprawiają, że koc z wełny czesankowej jest gustownym detalem w aranżacji nawet najbardziej eleganckiej sypialni lub pokoju dziennego. Uniwersalne kolory sprawdzą się w każdym wnętrzu, niezależnie od jego wielkości i stylu. 'Najcieplejsze wizualnie' wydają się być koce w odcieniach szarości, grafitu oraz naturalnych barw ziemi – delikatnych brązach, brudnych czerwieniach i żółciach czy zgaszonych zieleniach. To oczywiście złudzenia wywołane skojarzeniami z naturalnym ciepłem i przytulnym otoczeniem. Piękną dekorację stanowią również pastelowe kolory, na przykład pudrowy róż, kremowa biel czy jasny błękit. Takie koce w pokoju dziecka lub sypialni w stylu boho stanowią synonim delikatności i czułości.

Koc z wełny czesankowej - jak o niego dbać?

Delikatna struktura i luźny splot koca z wełny czesankowej sprawiają, że należy o niego szczególnie dbać. Dobrym rozwiązaniem jest pranie ręczne w lekko ciepłej wodzie. To najbezpieczniejsza i stosunkowo tania metoda, choć należy do pracochłonnych i męczących. Innym pomysłem jest tzw. pranie suche, które stanowi jedną z opcji w niektórych pralkach. Ostatecznie koc możesz oddać do sprawdzonej pralni. Będzie to większy wydatek, ale przy odpowiedniej pielęgnacji na pewno dłużej ci posłuży. Dbanie o koc z bardzo grubej wełny wymaga nieco zaangażowania i wiedzy. Niewłaściwe czyszczenie bezpowrotnie zniszczy bowiem strukturę i kształt włókien, pozbawiając koc tego, co w nim najważniejsze – miękkości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA