Jak wyprać dywan? 7 domowych sposobów!

Czym czyścić dywan? Wiadomo, że trzeba go traktować jako bardzo ważny element wystroju wnętrza. Swoją rolę spełnia jednak tylko wtedy, gdy jest czysty i zadbany, jego kolory zaś żywe. Wbrew pozorom czyszczenie dywanów nie jest trudne nawet przy użyciu domowych sposobów, choć można się też posłużyć dedykowaną chemią.

Zanim przystąpimy do czyszczenia dywanu

O tym, jak wyprać dywan, decydują nasze preferencje i skłonność do oszczędzania. Jest to często zadanie pracochłonne i dlatego decydujemy się na powierzenie tego zadania fachowcom. Trzeba to robić przynajmniej raz na pół roku w przypadku dywanów jasnych i co kilkanaście miesięcy, kiedy w grę wchodzą egzemplarze znacznie ciemniejsze. Zwiększoną częstotliwość powinno też mieć odświeżanie modeli z długim włosiem - należy je raczej czyścić na sucho, z włosiem i pod włos.

Dywan trzeba dokładnie odkurzyć

Pranie dywanu w domu powinno być poprzedzone usunięciem kurzu. Trzeba przyjąć, że regularne odkurzanie bardzo ułatwia późniejsze pranie lub czyszczenie. Różnego rodzaju plamy zaś usuwa się na bieżąco tak, żeby zminimalizować szansę powstania widocznych i uciążliwych zanieczyszczeń.

Pranie dywanuPranie dywanu Fot. Shutterstock

Sposoby czyszczenia dywanów na sucho

Jak wyczyścić dywan? Podstawowym zabiegiem powinno być użycie produktów sypkich. Wiele z nich to bardzo pospolite substancje, które bez problemu znajdziemy w każdym domu. Środki takie są również niepomiernie tańsze od chemii dedykowanej wyłącznie do prania dywanów.

Sposób 1: soda oczyszczona

Bardzo skutecznym sposobem jest zastosowanie sody oczyszczonej. Jest dostępna w większości domów, więc można z niej skorzystać w każdej chwili, jednocześnie radzi sobie nie tylko z wywabieniem plam, ale i usuwaniem przykrych zapachów, na które jesteśmy narażeni po długotrwałym użytkowaniu dywanu. Równomiernie rozprowadzona substancja powinna być pozostawiona na powierzchni przez kilka godzin.

Sposób 2: sól kuchenna

Sprawdza się tylko w przypadku bardzo świeżych plam. Niemniej warto zwracać uwagę na takie środki z uwagi na prostotę ich zastosowania - są to sposoby naprawdę domowe, bo chwytamy się tego, co faktycznie mamy pod ręką. Sól powinna znajdować się na dywanie przez około 20 minut.

Sposób 3: skrobia ziemniaczana

Domowe sposoby bez użycia wody to również zastosowanie skrobi ziemniaczanej, która także posiada silne właściwości wchłaniające. Dzięki niej można wyczyścić także wełniany dywan o długim włosiu. Należy rozprowadzić tę substancję pomiędzy włóknami i pozostawić ją na około trzy godziny.

Sposób 4: talk

Czym wyczyścić dywan w przypadku plam po czekoladzie lub tłuszczu? Przy odpowiednio szybkiej reakcji wywabimy je przy użyciu talku. I tutaj dywanu nie trzeba prać, ale wystarczy zasypać i pozostawić na 30 minut.

Czyszczenie dywanu na mokro

Nie zawsze jednak optymalne jest używanie sypkich środków czyszczących i zachodzi potrzeba prania dywanu. Również w tym przypadku usuwanie plam może polegać na użyciu środków naturalnych.

Sposób 5: mikstura do prania dywanów z octu, sody i ciepłej wody

Niekiedy, aby jeszcze skuteczniej wyprać dywan, dodaje się do niej jeszcze płynu do mycia naczyń. Do jednej szklanki wody dodaje się po łyżeczce każdego z pozostałych składników. Najlepsze efekty daje rozpylenie preparatu na dywanie i późniejsze delikatne zebranie zanieczyszczeń.

Sposób 6: preparaty z octu i skrobi kukurydzianej na szczególnie mocno zaplamione dywany

Zdarza się jednak, że niektóre dywany są bardzo silnie upstrzone przez trudne do wywabienia plamy i większość domowych sposobów czyszczenia zawodzi. Czy pozostaje wtedy wyłącznie uciekanie się do profesjonalnej chemii? W przypadku takich dywanów warto wypróbować preparat składający się po połowie z octu i skrobi kukurydzianej. Może zadziałać nawet w przypadku plam po winie lub farbach.

Sposób 7: kostka lodu na przyklejoną gumę

Dywan bardzo łatwo jest zniszczyć poprzez wdeptanie w jego włosie gumy do żucia. Również w tak trudnym przypadku mogą pomóc domowe sposoby: praktykuje się zwłaszcza użycie kostki lodu, którą przykłada się do wczepionej we włosy gumy. Dzięki stwardnieniu można ją wykruszyć lub wydrapać nożem. Efekt? Szansa na to, że dywan zostanie uratowany.

Więcej o:
Copyright © Agora SA