Jak zabezpieczyć basen ogrodowy na zimę? Kilka praktycznych porad

Baseny ogrodowe to ogrom radości oraz zabawy, ale także obowiązek związany z ich konserwacją i zabezpieczeniem na czas zimy. Baseny stelażowe wymagają od nas szczególnej opieki, zwłaszcza przy końcu sezonu. Aby przygotować basen do zimy należy zapoznać się z kilkoma ważnymi kwestiami tak, by wiedzieć, które elementy są najmocniej narażone na uszkodzenia w czasie chłodnych dni. Przygotowanie basenu nie jest trudne, warto jednak wcześniej pomyśleć również i o tym, aby po ciepłych dniach wiedzieć, co należy z basenem zrobić, by służył nam przez długie lata oraz, by niepotrzebnie nie narażać się na dodatkowe koszty

Basen ogrodowy zimą.Basen ogrodowy zimą. Fot. Shutterstock

Czy wylać wodę z basenu przed zimą?

Posiadając basen ogrodowy musimy zadbać przede wszystkim o znajdującą się w nim wodę. Również przygotowując basen na zimę, nie zapominajmy o wodzie. Wodę na zimę zawsze spuszczamy na określony poziom - powierzchnia wody powinna znajdować się około 10 cm niżej niż wylot skimmera, wszelkich dysz i innych urządzeń, znajdujących się w basenie. Jest to istotne z powodu obfitych opadów w okresie jesienno-zimowym - nawet dobrze przykryty basen może nabrać dodatkowej wody, która, jeśli dostanie się do dysz, może w zimie spowodować ich uszkodzenie.

Jak oczyścić zbiornik basenu

Z pewnością, przygotowując basen na zimę, warto zabrać się przede wszystkim za czyszczenie ścian basenu. To kolejna, po wylaniu nadmiaru wody, z czynności, które powinniśmy zrobić przygotowując basen przed chłodnymi dniami. Zielony lub brązowy nalot najłatwiej usuniemy za pomocą specjalnych szczotek do czyszczenia basenów. Nie wolno również zapominać o zanieczyszczeniach znajdujących się w wodzie. Liście lub nieduże gałązki z łatwością usuniemy za pomocą specjalnych siatek - im mniejsze oczka w siatce, tym łatwiej wyjmiemy drobniejsze zanieczyszczenia. Warto, przy czyszczeniu basenu tuż przed sezonem zimowym, zakupić pełne zestawy do czyszczenia, które pomogą nam sprawnie zająć się nieczystościami w basenie.

Zadbanie o odpowiedni stan pozostałej wody

Baseny stelażowe, przygotowane na zimę, to nie tylko baseny wyczyszczone. Woda, pozostająca w zbiorniku, również powinna być odpowiednio przygotowana. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o jej odpowiedni odczyn pH - 7 - 7,4 - taki odczyn zapobiega nagłemu rozrostowi glonów na wiosnę. Warto również zastosować dodatkowe środki przeciw porostowi glonów.

Jak zabezpieczyć basen przed lodem?

Zima to przede wszystkim temperatury poniżej zera. Lód, w który zamienia się woda w czasie zimy, rozszerza się i powiększa swoją objętość, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń zbiornika. Aby uniknąć takich sytuacji warto do wody, znajdującej się w basenie w ogrodzie, włożyć plastikowe lub styropianowe rzeczy, które pływając, zabezpieczą basen przed uszkodzeniem. Można również zastosować oryginalne bojki, które montuje się właśnie do basenów na okres zimowy.

Ochrona zaworów w basenie

Oprócz głównego zbiornika w basenie znajduje się wiele innych elementów, z których woda musi zostać usunięta przed zimą. Nie zapominajmy zatem o zakręceniu zaworów. Ważne jest również całkowite usuniecie wody z instalacji zarówno grzewczej, jak i filtracyjnej - służy do tego specjalny, zamontowane już w pompach lub grzałkach zawór spustowy. Warto do tego celu użyć sprężarki powietrza lub odkurzacza przemysłowe. Po dokładnym usunięciu wody warto dysze zatkać korkami lub zakręcić - zaślepki usuniemy bez problemu na wiosnę, by na nowo przepuścić przez instalacje wodę.

Dodatkowa ochrona powierzchni

Przykrycie basenu na zimę to na pewno doskonały pomysł i jego zastosowanie oszczędzi nam niepotrzebnej pracy oraz wydatków na wiosnę. Odpowiednie okrycie zabezpiecza zbiornik przed zbyt obfitymi opadami w jesieni lub zimie, co z kolei chroni zarówno instalację, jak i ścianki basenu. Ponad to zapobiega dostaniu się do basenu zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować zmętnienie i zanieczyszczenie. Przykrycia powinny być wyjątkowo wytrzymałe - muszą przeciwstawić się ciężarowi śniegu i deszczu, które będą spadać na powierzchnię tego pokrycia lub plandeki.

Baseny rozporowe

Baseny rozporowe, w przeciwieństwie do basenów stelażowych, z reguły całkowicie inaczej zabezpiecza się na zimę. Wodę, która znajduje się w nich, całkowicie usuwamy, zarówno ze zbiornika, jak i z instalacji. Następnie basen osuszamy, a folię powinniśmy ciasno zwinąć (warto by równomiernym zwijaniem zajęło się kilka osób). Przenosimy go suchego pomieszczenia (np. garażu), gdzie będzie spokojnie czekał na kolejny sezon. Pozostałe elementy basenu - pompy, filtry, dysze, również przenosimy do suchego pomieszczenia. Takie zabezpieczenie pozwoli cieszyć się basenem również w kolejnym sezonie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.