Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest jednym ze skutecznych sposobów na utrzymanie idealnej temperatury w całym pomieszczeniu. Ciepło rozchodzące się po domu od samych paneli po sufit wpływa pozytywnie także na nasze dobre samopoczucie. Przed montażem tak zwanej "podłogówki" warto przeanalizować wszelkie wady oraz zalety takiego rozwiązania, oraz przeprowadzić kalkulację kosztów tego przedsięwzięcia.

Tekstury współczesnych podłóg 3D do złudzenia przypominają naturalne materiały.Tekstury współczesnych podłóg 3D do złudzenia przypominają naturalne materiały. Fot. Shutterstock

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Wraz z rozwojem technologii ogrzewania podłogowego, wykształciły się także jego 4 rodzaje.

  • ogrzewanie podłogowe elektryczne - polega ono na położeniu pod panele podłogowe przewodów bądź całych mat grzewczych, które rozprowadzają ciepło wzdłuż całej podłogi. Wysokość temperatury można regulować za pomocą np. termostatów. Idealne rozwiązanie np. w łazience
  • ogrzewanie podłogowe powietrzne - polega ono na zastosowaniu połączenia powietrzem płyty fundamentowej budynku z systemem ogrzewania w obiegu zamkniętym
  • ogrzewanie podłogowe wodne - jest to połączenie za pomocą systemu rur grzejnych w jedną instalację grzewczą bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej. Ogrzewanie polega na rozprowadzaniu wzdłuż systemu rur wody w temperaturze 40-50 stopni Celsjusza.
  • ogrzewanie podłogowe gazowe - podobnie jak w pierwszym przypadku, rozprowadzanie ciepła następuje poprzez rury bądź maty grzewcze umieszczone pod panelami

Koszty montażu ogrzewania podłogowego

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Wszystko zależy oczywiście od tego jaki rodzaj ogrzewania oraz system chcemy wykorzystać oraz jaką kubaturę mamy do ogrzania. Montaż ogrzewania to nie tylko materiały budowlane. Dodatkowe koszty ogrzewania to wydatki związane z komponentami sterującymi całą instalacja oraz przede wszystkim to, czy montażu wykonania instalacji chcemy podjąć się sami, czy zatrudnić kompetentną firmę. Przy obliczaniu wydatku na ogrzewania trzeba uwzględnić takie zmienne jak:

1) projekt ogrzewania podłogowego

2) Materiały izolacyjne

3) Elementy hydrauliczne

4) Kocioł grzewczy

5) sterowniki na ścianę i termostaty

6) wynagrodzenia ekipy montażowej

Koszt instalacji centralnego ogrzewania zazwyczaj jest podawany w przeliczeniu na metry kwadratowe. Instalacja może kosztować w granicach 70-120 zł jeżeli instalacji podejmiemy się osobiście lub 80-200 zł jeżeli skorzystamy z profesjonalnej pomocy.

Koszty - elektryczne ogrzewanie podłogowe

PodłogaPodłoga fot. Merkury Market

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Jest to sposób na ogrzanie pomieszczenia przy stosunkowo najniższych kosztach inwestycyjnych. Ogrzewanie elektryczne to oszczędność w inwestycji ponieważ nie potrzebujemy wykonać komina oraz zakupić pieca gazowego. Natomiast w zamian za oszczędność inwestycyjną, rosną opłaty za użytkowanie. Średnio opłata za ogrzewanie mieszkania o powierzchni 60 m2 to około 2800 zł rocznie, natomiast domu o powierzchni 200 m2 to już ponad 6200 zł rocznie. Cena oczywiście jest zależna od regionu kraju, a co za tym idzie ceny energii elektrycznej. Należy także doliczyć koszt termostatu, ok. 200-600 zł w zależności od modelu. Przy zastosowaniu ogrzewania elektrycznego w stosunku do tradycyjnego systemu ogrzewania centralnego to ok. 30%. Najlepiej sprawdza się podłogówka w małym pomieszczeniu, np. w łazience.

Ogrzewanie podłogowe wodne - koszty

Wodne ogrzewanie podłogowe to koszt w najtańszym wariancie około 85 zł/m2. Przy założeniu, że skorzystamy z najtańszych materiałów, bez potrzeby zatrudniania firmy, a jednocześnie powierzchnia jest stosunkowo spora. Natomiast przy użyciu lepszej jakości materiałów, skorzystania z usług ekipy montażowej to koszt może sięgnąć około 150-180 zł/m2. Duży wpływ na cenę wykonania ma także rodzaj użytych termostatów pokojowych. Wodna instalacja podłogowa jest zalecana przy dużych pomieszczeniach. Duże wydatki inwestycyjne generuje potrzeba posiadania kotłowni w której musimy zainstalować zestaw pomp wraz z rozdzielaczem do ogrzewania wodnego.

Koszty gazowego ogrzewania podłogowego

System ogrzewania gazowego jest sprawdzonym rozwiązaniem w domach jednorodzinnym. Natomiast pomimo niewielkich kosztów na instalację to ze względów na rosnące ceny gazu nie należy ono do najtańszych inwestycyjnie rozwiązań. Dodatkowe wydatki generuje fakt braku przyłącza gazu na działce i potrzeba zamontowania zbiornika gazu płynnego. Przy tym ogrzewaniu, wpływ ma także wykonanego ocieplenia w pomieszczeniach, straty ciepła, czy rodzaj kotła gazowego. Ostentacyjny roczny koszt ogrzewania w zależności od instalacji:

  • 6000 zł z użyciem kotła tradycyjnego
  • 3500 zł z użyciem kotłów pulsacyjnych
  • 3000 zł z użyciem kotła kondensacyjnego.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.