W dobrym stylu, funkcjonalna, praktyczna - czyli jak urządzić kuchnię

Co zrobić, żeby kuchnia była praktyczna, a jednocześnie estetycznie urządzona? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ dla każdego inna kuchnia będzie odpowiednia. Należy pamiętać jednak o kilku zasadach ergonomii, a z łatwością urządzisz stylową kuchnię. Sprawdź w naszym poradniku jak urządzić kuchnie, żeby była praktyczna, wygodna oraz przytulna.
Kuchnia udekorowana czernią i drewnem.
Kuchnia udekorowana czernią i drewnem. Fot. Shutterstock

Jak wybrać odpowiedni projekt kuchni oraz meble kuchenne, aby spełniały zasady ergonomii

Przy wyborze odpowiedniego projektu kuchni musimy zwrócić uwagę na jego ergonomię. Co to oznacza? Nic innego niż dostosowanie projektu do naszych potrzeb. Szafki kuchenne oraz blaty kuchenne powinny być na wysokości dostosowanej do wzrostu domowników. Blat w kuchni najczęściej montowany jest na wysokości 85 cm. W rzeczywistości powinien się on znajdować od 10 do 15 cm poniżej łokcia. Istotna jest ilość blatu kuchennego. Czyli ile go potrzebujemy? Odpowiedź jest tylko jedna: jak najwięcej. Należy jednak zachować odpowiednią odległość pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Minimalna długość blatu, jaką potrzebujemy między lodówką i zlewem to 40 cm. Pomiędzy zlewem a płytą grzewczą 80 cm. W małym mieszkaniu sprawdzi się aneks. Jednak w tym przypadku blat kuchenny jest ograniczony. W razie potrzeby można jednak zastosować blat, który w łatwy sposób przymocowuje się do szuflady. W taki sposób zyskamy więcej miejsca.

Kuchnia z wyspą lub półwyspem jest praktyczna oraz zapewnia więcej miejsca na krojenie, obieranie, gotowanie i spożywanie posiłków. Na wyspie można również umieścić zlewozmywak oraz swoje miejsce znajdzie tam kuchenka. Wybierając wyspę kuchenną, należy zwrócić uwagę na jej wysokość, aby wpasowała się do funkcjonalnej kuchni. Jej blat może być na wysokości pozostałych szafek, czyli 85 cm, ale częstym rozwiązaniem jest jej wyeksponowanie poprzez zwiększenie wysokości do 100-110 cm. 

Szafki kuchenne powinny mieć wysokość od 40 do nawet 100 cm. Wyższe szafki sprawdzą się w mniejszej kuchni, ponieważ w ten sposób zyskamy więcej miejsca do przechowywania akcesoriów kuchennych oraz żywności. Szafka kuchenna powinna być głęboka na około 30 cm. Innymi ważnymi wymiarami przy aranżacji kuchni jest odległość mebli dolnych i górnych. Optymalna to 55-60 cm.

Na co zwrócić jeszcze uwagę przygotowując aranżacje kuchni? Na pewno ważnym elementem będzie sprzęt agd. Szczególnie jeśli planujemy wykonać np. lodówkę, piekarnik czy zlew w zabudowie. Istotne będą wymiary zabudowy, aby wszystkie sprzęty bezproblemowo się zmieściły. 

Ergonomia w kuchni

Kuchnia.
Kuchnia. Fot. Shutterstock

Często dużym problemem jest to jak zaprojektować kuchnię, żeby była ustawna i praktyczna. Dobrym rozwiązaniem, które sprawdziło się w wielu kuchniach, jest wydzielenie 5 stref w podanej kolejności:

  • zapasów
  • przechowywania
  • zmywania
  • przygotowywania
  • gotowania

Dobra aranżacja kuchni będzie mieć strefę przygotowywania pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem, co ułatwi nam pracę. Dodatkowo ważne jest, aby strefa zapasów w przestrzeni kuchennej znajdowała się przy wyjściu. Dzięki temu z łatwością rozpakujemy zakupy.

Projektując kuchnie, warto zastosować metodę trójkąta roboczego. Jest to metoda, która wyznacza, jakie powinny być odległości pomiędzy najważniejszymi sprzętami w kuchni. Odległość pomiędzy lodówką i zlewozmywakiem powinna mieć od 120 do 210 cm. Pomiędzy zlewem i kuchnią gazową czy elektryczną 120-210 cm. Natomiast pomiędzy kuchenką a lodówką 120-270 cm. Kuchnia z zastosowaniem tej metody będzie ergonomiczna.

Czy warto połączyć kuchnię z jadalnią?

W nowoczesnej kuchni popularnym rozwiązaniem jest połączenie części kuchennej, salonu i jadalni w jedną otwartą przestrzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu domownicy mogą wspólnie spędzać więcej czasu. Inspiracje na kuchnię z jadalnią można zaczerpnąć z katalogów wnętrzarskich. Kolory ścian, dodatki, faktura szafek, oświetlenie- dzięki temu możesz stworzyć kuchnię marzeń.

W kuchni nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Oprócz głównego źródła światła warto mieć kilka miejscowych np. nad blatem roboczym. Oświetlenie należy zaplanować już na etapie projektowania, aby rozmieścić włączniki, ale także gniazdka.

Więcej o: