Jak podłączyć pompę do basenu?

Basen ogrodowy to świetna rozrywka i sposób na relaks. Każdemu z posiadaczy przydomowego basenu ogrodowego, marzy się, aby woda w nim była przejrzysta i świeża. Możemy osiągnąć taki efekt, bez potrzeby jej wymieniania co kilka dni, dzięki zastosowaniu pompy filtrującej i odpowiedniego filtra czystości. Czym zatem jest pompa filtrująca do basenów, jakie są jej rodzaje, jaką powinniśmy zastosować w przypadku naszego basenu oraz co zawiera zestaw?
Basen ogrodowy.
Basen ogrodowy. Fot. Shutterstock

Elementy pompy basenowej

Istnieje na rynku kilka kategorii urządzeń filtrujących. W zależności od wielkości basenów ogrodowych oraz ilości filtrowanej wody będzie zalecana pompa filtrująca basenowa o innej wydajności. Pompa filtrująca jest wyposażona w zawór powietrza, jedno lub dwuczęściową obudowę oraz obudowę wraz filtrem. Dodatkowo każda pompa filtrująca do basenu w zestawie posiada przewody, uszczelki, klamry oraz kable. Pompa filtrująca do basenu najczęściej wyposażona jest w filtr papierowy bądź piaskowy - w ciągu kilku ostatnich sezonów pompa filtrująca piaskowa zyskała sobie większą popularność. Pompa filtrująca do basenu, która jako element czyszczący wykorzystuje wkład kartuszowy, jest zwykle tańsza i mniejsza od piaskowej. Pompa filtrująca piaskowa przeznaczona jest do większych basenów i używa piasku jako elementu filtrującego wodę. Wykorzystywany jest piasek o gradacji ziarna od 0.4 do 0.85 mm. Nowy piasek, który na początku sezonu wsypiemy do pojemnika pompy filtrującej basenu, spokojnie wystarczy do końca lata i nie ma potrzeby, aby go wcześniej wymieniać. W przypadku pompy filtrującej piaskowej do basenu w obudowie znajdują się dwa podłączenia węża - jeden służący do doprowadzania wody ze zbiornika basenu do pompy, natomiast drugi do jej odprowadzania z pompy do basenu (otwory nie powinny znajdować się na tej samej wysokości).

Pompa filtrująca - gdzie ją zainstalować?

Tak jak w przypadku instalacji każdego nowego urządzenia elektrycznego, aby przyśpieszyć czas montażu najlepiej jest zapoznać się z dostarczoną wraz z produktem instrukcją. Może to nas uchronić przed przykrymi i kosztownymi niespodziankami. Baseny powinny być oddalone od pomp ogrodowych o około dwa metry. Ta odległość może być inna natomiast w zależności od wykorzystanej pompy, a poszczególne uwarunkowania będą zamieszczone w instrukcji. Przed instalacją pompy należy sprawdzić jaka jest długość kabla zasilającego, oraz jaka jest odległość między gniazdkiem elektrycznym, a miejscem, w którym będzie stała pompa filtrująca. Najlepiej zatroszczyć się, aby kabel zasilający był zabezpieczony przed dziećmi oraz pogryzieniem przez domowe zwierzęta. Zalecane jest, aby basen ogrodowy rozłożony był tak, aby łączniki wlotu i wylotu były skierowane w stronę pompy i gniazda. Gniazdo do którego zostanie podłączona pompa filtrująca, powinno być zabezpieczone wyłącznikiem różnicowych. Maksymalne natomiast natężenie nie powinno przekraczać 30 mA. Nie jest również zalecane korzystanie z przedłużaczy - pompa filtrująca powinna być podłączona bezpośrednio do źródła prądu. Często pompa filtrująca ma dodatkowe otwory umożliwiające przymocowanie pompy filtrującej basenowej do podłoża. Pompy basenowe, ustawione w odpowiednim miejscu, będą służyć nam bezawaryjnie i długo.

Pompa do basenu.
Pompa do basenu. Fot. Shutterstock

Montaż pompy filtrującej do basenu

W pierwszym kroku instalacji pompy (gdy nasz basen stoi już w odpowiednim miejscu) należy upewnić się, iż nie jest ona podłączona do prądu. W kolejnym kroku należy zadbać o to, aby pompa filtrująca postawiona była prosto i najlepiej nieruchomo.

W trzecim kroku należy ściągnąć zatyczki ze ścian basenu i w ich miejsce umieścić od strony wewnętrznej sitko i dyszę za pomocą łączników. Od zewnętrznej zaś strony basenu przymocuj dwa węże do łączników wykorzystując dostarczone klamry i uszczelki. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby wąż przyłączony do ściany basenu w otworze górnym, został odpowiednio podłączony do pompy. Wąż natomiast z dolnego wlotu w basenie zainstalować trzeba do górnego otworu w pompie. W przypadku niektórych pomp istnieją odpowiednie oznaczenia jak tego dokonać. Zwrócić należy także uwagę, czy wszystkie klamry są dobrze zaciśnięte. W kolejnym kroku należy sprawdzić, czy filtr piaskowy lub wkład kartuszowy w naszej pompie jest prawidłowo zamontowany. W tym celu należy odkręcić zawór i ściągnąć pokrywę z pompy do basenów. Po jej zdjęciu powinien ukazać się nam filtr. Delikatnie wyjmijmy filtr. Sprawdźmy czy, uszczelka jest równo umocowana w obudowie. Włóżmy z powrotem filtr i dokręćmy zawór powietrza. Pompa filtrująca jest zamontowana i gotowa do obsługi - nasz basen pozostanie czysty i higieniczny na długo.

Więcej o: