Jak zrobić domek dla dzieci?

Jednym z niezawodnych elementów wyposażenia ogródka jest domek ogrodowy. Element architektury ogrodowej, który służy z jednej strony do zabawy dla dzieci, a z drugiej do przechowywania narzędzi ogrodniczych, rowerów czy grilla - dla dorosłych. Jak samodzielnie wykonać domek do ogrodu z drewna? Przedstawiamy krótka instrukcję.

Domek dla dzieci.Domek dla dzieci. Fot. Shutterstock

Niezbędne narzędzia

Zanim rozpoczniesz pracę przygotuj niezbędne materiały i akcesoria majsterkowicza. Listę najdziesz poniżej.

Przygotuj następujące narzędzia do budowy:

 • wiertarko-wkrętarka;
 • piła tarczowa lub piła stołowa;
 • szlifierka;
 • frezarka;
 • kątownik;
 • ołówek stolarski.

Przygotuj następujące materiały do budo:

 • kantówka 90x90mm;
 • kantówka 60x60mm;
 • deski tarasowe 28x120x2600mm;
 • wkręty tarasowe;
 • wkręty uniwersalne;
 • zawiasy;
 • wkręty ciesielskie.

Jak zrobić domek drewniany dla dzieci?

Domek ogrodowy dla dzieci.Domek ogrodowy dla dzieci. Fot. Shutterstock

Przedstawiamy krótka instrukcje wykonania domku dla dzieci. Zarówno ściany domku, podłoga jak i dach wykonane zostały z drewna.

Projekt

Pierwszy etap prac, to projektowanie. Zawsze na wstępie, warto przygotować projekt. Nie musisz używać do tego żadnych specjalistycznych programów. Wystarczy kartka, ołówek i linijka. Co daje wykonanie projektu? Pozwala na wizualizowanie końcowego wygląd danej inwestycji. Nie ważne czy wykonujesz drewnianą donicę na kwiaty, piaskownicę czy realizujesz większe przedsięwzięcie jakim są domki ogrodowe dla dzieci.

Druga zaleta to oszacowanie ilości potrzebnych materiałów i akcesoriów niezbędnych do budowy domku. Na tym etapie bardzo często okazuje się, że pierwotny pomysł musi być zmodyfikowany. Czy to ze względu na brak odpowiedniego miejsca, czy ze względu na niezadowalający wygląd. Planowanie daje możliwość naniesienia poprawek i korekt, które nie byłyby możliwe podczas rozpoczętej pracy.

Domek ogrodowy - budowa konstrukcji

Jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany i wykonany dom ogrodowy? Tak naprawdę nie powinien się różnić od domu zwykłych rozmiarów. Wśród elementów konstrukcji powinny się znaleźć następujące elementy:

 • dach - jedno lub dwuspadowy, na dachu dodatkowe uszczelnienie i zabezpieczenie z papy lub innego izolatora;
 • okna - im większe tym bardziej widne będzie wnętrze budynku;
 • podłoga - nie każdy składzik do ogrodu posiada podłogę - warto jednak w nią zainwestować by ochronić wnętrze przed wilgocią.
 • ściany - o odpowiedniej wysokości i szerokości
 • dodatkowe elementy - aby budowla była atrakcją dla dziecka warto wyposażyć ją dodatkowo w piaskownicę, zjeżdżalnię lub ściankę wspinaczkową, tworząc tym samym mały plac zabaw.

W drewnianej altanie dzieci będą bawić się głównie wiosną, latem i wczesną jesienią, więc nie musisz się martwić o jego ocieplenie. Do wykonania wystarczą Ci sosnowe deski, które znajdziesz w każdym markecie budowlanym np. Merkury Market. Oprócz tego, warto zaopatrzyć się w kilka słupów, krawędziaków i profili stalowych. Domki ogrodowe nie wymagają specjalistycznego sprzetu.

Domek drewniany dla dzieci – zrób to sam

Jak wykonać drewniany domek i jakich narzędzi użyć do montażu domku? Warto mieć pod ręką młotek, śrubokręt lub wkrętarkę do mocowania wkrętów oraz poziomicę. Aby przyciąć odpowiednio deski, do odmierzania ich długości można użyć klasycznego metra. Z pomocą tylko tych kilku podstawowych akcesoriów wykonanie konstrukcji nie przysporzy Ci trudności i nie zajmie dużo czasu.

Pierwszym etapem prac jest budowa szkieletu. Jeśli projekt uwzględnia osadzenie głównego pomieszczenia na słupach, pamiętaj, by szczególnie zadbać o ich stabilność. Bezpieczeństwo maluchów podczas zabawy jest kwestia priorytetową. Wyrównaj teren i odpowiednio go wypoziomuj. Dobrą praktyką jest postawienie domku dla dzieci na twardym, betonowym podłożu.

Etap drugi to łączenie poszczególnych części w jedną całość. Pamiętaj, by zostawić otwory na drzwi, okna i podłogi. Gdy domek dla dzieci ma już połączone ze sobą cztery ściany, czas osadzić na nim daszek. Warto wykonać go z dwóch warstw, pomiędzy którymi znajdzie się materiał chroniący przed śniegiem i deszczem.

Ostatni etap to budowa schodów i balustrady, a także montaż okien i drzwi.

Domek drewniany dla dzieci – pamiętaj o pielęgnacji

Pamiętaj! Drewno wymaga regularnej pielęgnacji i zabezpieczenia przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Domek drewniany dla dzieci – dlaczego warto go zbudować?

Twoja pociecha nie lubi przebywać na świeżym powietrzu? Pokaż jej, że świat jest ciekawszy i wart uwagi, a zabawa na dworze może być prawdziwą frajdą. Przy pomocy domku możesz stworzyć maluchowi prywatną przestrzeń i krainę zabawy, której nie będzie chciał opuszczać.

Więcej o:
Copyright © Agora SA