Koszt kabiny prysznicowej - od czego zależy? Jaką kabinę wybrać?

Kabina prysznicowa jest podstawowym wyposażeniem każdej łazienki. Niekiedy nie ma w niej miejsca dla wanny, ale prysznic musi się tu znaleźć. Niestety jej zakup nie zawsze jest bardzo tani. Co wpływa na ceny tego rodzaju wyposażenia łazienki? Jaką kabinę prysznicową wybrać?
Łazienka z prysznicem.
Łazienka z prysznicem. Fot. Shutterstock

Ile kosztuje kabina prysznicowa? Wydatek może być znaczny

Najtańsze kabiny prysznicowe można kupić już za ok. 500 zł. Nie jest jednak problemem znalezienie kabiny prysznicowej za 2000 lub 3000 zł. Na cenę wpływa szereg elementów - choćby zastosowane materiały, sposób montażu i dodatkowe funkcje. Dość oczywiste przecież, że kabina z hydromasażem, w dodatku wykonana z wysokiej jakości szkła, będzie droższa np. od prysznica, gdzie ścianki kabiny są plastikowe. Jakie produkty w tym segmencie dostępne są na rynku?

Jakie są rodzaje kabin prysznicowych?

Kabinę prysznicową może wyróżniać przede wszystkim kształt i budowa, ale też ważne wymiary. W zakresie kształtu mamy:

  • kabiny półokrągłe - najpopularniejsze modele, które mogą być montowane pomimo niewielkiej przestrzeni
  • kabiny kwadratowe - zajmują nieco więcej miejsca, niż kabina półokrągła, ale również są dość popularne. Drzwi mogą być w nich uchylne lub otwierane na boki
  • kabiny prostokątne - mniej typowe rozwiązanie, czasem wykonywane na zamówienie

Jeśli chodzi o położenie, wyróżnia się prysznice:

  • wnękowe
  • narożne
  • wolnostojące
  • przyścienne

Warto przy tym dodać, że najtańsze są modele narożne. Nie ma wielkiego znaczenia czy jest to obudowa półokrągła, czy też kwadratowa. Droższe nawet o połowę mogą być wykorzystywane szczególnie w dużej łazience kabiny wolnostojące lub przyścienne (ceny od ok. 1500 zł). Niższą cenę zapłacimy za modele, gdzie zabudowa prysznica zajmuje wnękę (ok. 500 - 600 zł). Oczywiście pod warunkiem, że zamówienie nie będzie obejmowało wykonania samej wnęki.

Budowa i wymiary kabiny prysznicowej

Czarne dodatki w łazience
Czarne dodatki w łazience fot. Shutterstock

Bardzo ważny jest też sposób budowy danej kabiny. Najbardziej popularne są zestawy, gdzie kabina zestawiona jest z brodzikiem: różna jest jednak wysokość brodzika w zależności od potrzeb i upodobań. W ostatnich latach popularność zdobywa jednak zabudowa prysznicowa bez brodzika - woda spływa do odpływu znajdującego się w posadzce pomieszczenia. Ich zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości, ale więcej kosztuje wykonanie niecki, która uniemożliwi rozchlapywanie się wody. Równie popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem są kabiny typu walk in. Otwarte zabudowy, pozbawione drzwi, świetnie prezentują w nowoczesnych łazienkach.

Oczywiście w łazienkach wykorzystuje się wyposażenie o różnych wymiarach. Najbardziej popularna jest chyba kabina z brodzikiem o długości boku 80 cm. Do małych łazienek wybiera się jednak modele 70 cm - trzeba jednak dodać, że jest to niezbyt wygodne rozwiązanie. Tam, gdzie przestrzeń jest znaczna, wstawiane bywają modele o boku 90 cm. Montaż zabudowy o innych wymiarach odbywa się już raczej na zamówienie. Trzeba wówczas uwzględnić wyższą cenę.

Kabiny prysznicowe: co jeszcze wpływa na ich ceny?

Odwiedzając sklep zwykle chcemy uzyskać korzystną relację ceny do jakości produktu - podobnie jest wtedy, gdy naszym celem jest dobrze wyposażona łazienka. Na cenę zapłaconą za kabinę prysznicową bardzo mocno wpłynie materiał, z którego wykonano ścianki. Najtańsze jest tworzywo sztuczne, ale raczej się go nie poleca. Kompromisowym, chociaż nieco droższym rozwiązaniem jest szkło. W droższych modelach wykorzystywane bywa szkło hartowane. Właśnie ono najdłużej będzie mogło być wykorzystywane jako obudowa na prysznic.

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze kabin prysznicowych?

Pamiętajmy jednak, że wyższą cenę za kabinę prysznicową zapłacimy też wtedy, gdy pozostałe elementy konstrukcji będą wyższej jakości. Nie warto oszczędzać, gdy chodzi np. o akcesoria takie, jak rolki, na których przesuwają się drzwi. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe funkcje, które daje np. panel z radiem lub telefonem. Coraz bardziej popularne są też kabiny prysznicowe z hydromasażem. Więcej zapłacimy również za ciekawy design, który uczyni naszą łazienkę bardziej atrakcyjną.

Więcej o: