Zestaw filiżanek do kawy - jak wybrać najlepszy?

Kawę można pić w kubku, szklance lub filiżance. To kwesti indywidualnych preferencji. Jeśli jesteś miłośnikiem picia kawy z filiżanki, zdecydowanie musisz miec w domu zestaw filiżanek do kawy. Jak wybrać najlepszy zestaw, na co zwrócić uwagę? Jaką pojemność i liczbę elementów zestawu wybrać? Przychodzimy z pomocą!

Zestaw filiżanek do kawy - jaki powinien być?

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Jedni piją ją w przezroczystych szklankach, inni mają ulubione kubki, ale część osób pije kawę z filiżanki. Codzienne rytuały mają w sobie coś wyjątkowego, a z odpowiednich naczyń napoje smakują jeszcze lepiej, nabierają głębszego smaku i aromatu. Niektórzy uważają, że kawa pita z filiżanki smakuje lepiej. Nie wiadomo do końca, ile w tym prawdy, ale dobór naczynia na pewno nie jest bez znaczenia. Picie kawy z filiżanek jest na pewno dużo bardziej eleganckie.

W zależności od ulubionego rodzaju kawy, powinniśmy wybierać inne filiżanki. W domu najlepiej mieć zestawy filiżanek do kawy w kilku rozmiarach, dzięki czemu w razie potrzeby bez problemu dopasujemy naczynie do rodzaju przyrządzanego napoju i jego wielkości.

Zestaw filiżanek do kawy to doskonały prezent z okazji ślubu, rocznicy ślubu lub parapetówki - w takim przypadku najlepiej kupić zestaw filiżanek w pudełku. Zestaw filiżanek do kawy z pewnością docenisz, gdy będziesz przyjmować gości. Filiżanki ze spodkami prezentują się ładnie na stole, są eleganckie i stylowe. Wybierając klasyczne filiżanki w białym kolorze, będziemy mieć pewność, że dopasują się do aranżacji kuchni czy jadalni, niezależnie od stylu, w jakim pomieszczenie jest urządzone. Jeśli szukasz oryginalnych naczyń, kup te we wzory. Zainteresowaniem cieszy się zestaw filiżanek do kawy w kwiaty - jest subtelny, delikatny i kobiecy. Dobrym wyborem jest także zestaw filiżanek do kawy na stojaku, co ułatwi ich przechowywanie.

Filiżanki do kawyFiliżanki do kawy Fot. shutterstock

Jaka filiżanka do jakiej kawy? 

Filiżanka do espresso, czyli małej czarnej i bardzo aromatycznej kawy, mieści 50-80 ml. Dno takiego naczynia powinno być łagodne i nieckowate. Bardzo ważne jest, by nie napełniać go kawą do pełna. Musi pozostać choć trochę przestrzeni, by można było zamieszać kawę przed wypiciem - spotęguje to jej aromat.

Warto, by miłośnicy mlecznych i lżejszych kaw weszli w posiadanie zestawu filiżanek do cappucino. W tym przypadku niezbędna jest wyższa i większa filiżanka. Najlepiej sprawdzą się te o pojemności 150-180 ml. Spienione mleko powinno dosięgać brzegów naczynia. Dobrym wyborem będą zestawy filiżanek do kawy o pojemności 200 ml. 

Filiżanki do kaw mlecznych mają nieco inny kształt - rozszerzają się ku górze w taki sposób, by możliwe było manewrowanie spienionym mlekiem. Z mlecznej pianki na kawie można wyczarować prawdziwie artystyczne cuda - listki, rozety, kwiaty, dzięki czemu kawa nie tylko dobrze smakuje, ale też pięknie wygląda.

Jaką filiżankę wybrać do latte? Ten rodzaj kawy najlepiej prezentuje się w wysokim kubku bez ucha, o pojemności 280-340 ml. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku modele z podwójnym dnem.

Najważniejsze, by wybierając zestaw filiżanek, wziąć pod uwagę także objętość kaw serwowanych przez domowy ekspres do kawy. Urządzenia różnych marek oferują różne objętości. Zestaw filiżanek warto kupić dopiero wtedy, gdy poznamy parametry naszego ekspresu. Pamiętajmy, by zawsze dopasować zestaw filiżanek do parametrów ekspresu, a nie odwrotnie.

Zestaw filiżanek do kawy - sprawdzi się porcelana

Nie bez znaczenia jest materiał, z którego wykonany jest zestaw filiżanek do kawy. Największym zainteresowaniem cieszy się zestaw filiżanek do kawy porcelanowy. Porcelana ma mnóstwo zalet - przede wszystkim gwarantuje niezmieniony smak i aromat kawy - nie wchodzi w reakcje z gorącymi napojami. Warto również dodać, że porcelanowe zestawy filiżanek zapewniają odpowiednią temperaturę podawanych napojów, doskonale zatrzymując ciepło przez dłuższy czas.

Mimo cienkich ścianek, filiżanki z porcelany charakteryzują się wytrzymałością i odpornością. Nowoczesne porcelanowe naczynia przystosowane są do mycia w zmywarce. Poza tym porcelana prezentuje się elegancko i z klasą. W sklepach oraz na stronach internetowych dostępne są modele jednolite lub w we wzory.

Gdzie kupić zestaw filiżanek? Częstym wyborem są zestawy filiżanek do kawy marki Ikea, Ambition, Duka. Spośród renomowanych producentów popularnością cieszą się zestawy filiżanek do kawy Lubiana.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.