Donice betonowe na taras - najmodniejsze modele ostatnich sezonów

Karolina Kielak
20.08.2021 16:36
Wyobrażasz sobie ogród bez roślin, taras bez kwiatów? Z pewnością nie. Każda z roślin powinna mieć jak najlepszą opiekę i odpowiednią oprawę. W nowoczesnych ogrodach hitem są betonowe donice na taras. Dlaczego cieszą się taką popularnością, ile kosztują i jakie rośliny będą się w nich dobrze czuły? Podpowiadamy!

Donice na taras

Urządzając ogród, ważne jest tak rozplanować przestrzeń stylowo i kolorystycznie, by cała aranżacja była spójna i maksymalnie wypełniona. Zielona strefa to najlepsze miejsce na śniadanie na łonie natury, do relaksu przy popołudniowej kawie, obiadu w rodzinnym gronie czy grillowania ze znajomymi. Pięknie będą prezentowały się szpalery drzewek owocowych, krzewów ozdobnych, a także kwiatowe rabaty. Dróżkę od bramy do drzwi wejściowych do domu oraz taras czy werandę warto dodatkowo udekorować roślinami w donicach. Dlaczego warto sadzić kwiaty w donicach? Pojemniki to najlepsze miejsce na rośliny, którymi chcemy się pochwalić i wyeksponować na tle reszty ogrodu. Donica doskonale podkreśli urodę kwiatów. W donicy najważniejszą rolę gra właśnie posadzona w niej roślina - z całą pewnością nie zginie na tle innych, tak jak mogłoby to mieć miejsce na klombie czy rabacie. Wybierając donice na taras, warto zachować umiar, jeśli chodzi o ich wygląd. Jeśli chcemy wyeksponować piękno rośliny, forma donicy nie powinna przytłaczać urody okazu. Najlepiej sprawdzają się na tarasie donice klasyczne, które zawsze pasują do bryły budynku i aranżacji ogrodu. Hitem w nowoczesnych aranżacjach są donice na taras betonowe.

Kształty donic cementowych są klasyczne - najczęściej to kwadraty, prostopadłościany lub sześciany. Dużą popularnością cieszą się modele w kształcie ściętego stożka lub kuli.

Donice betonowe na tarasDonice betonowe na taras Fot. shutterstock

Donice kamienne na taras - zalety

W nowoczesnych aranżacjach królują cementowe donice ogrodowe. Nic dziwnego. Ich klasyczny wygląd ma w sobie "to coś". Choć na pierwszy rzut oka donice betonowe mogą wydawać się banalne, zbyt proste, a czasami wręcz brzydkie i zimne, w towarzystwie ładnych roślin zyskują na atrakcyjności.

Warto dodać, że donice kamienne mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim na uwagę zasługuje ich faktura. Każda donica jest inna i wyjątkowa, a większość modeli formowana jest ręcznie. Śmiało można powiedzieć, że cementowe donice są ponadczasowe i minimalistyczne, dlatego tak chętnie wybierane są przez architektów zieleni do nowoczesnych przydomowych aranżacji. W sklepach znajdziemy całe mnóstwo donic z betonu, niektóre zachwycają kolorowymi dodatkami, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej unikalne.

Donice kamienne na taras charakteryzują się dużą wytrzymałością. Nie straszne im trudne warunki atmosferyczne, są również odporne na uszkodzenia mechaniczne, odpryski i wyszczerbienia. Warto również dodać, że betonowa donica nie zmienia swojego kształtu ani koloru pod wpływem promieni słonecznych. Samo czyszczenie donic tarasowych betonowych jest bezproblemowe. Do ich pielęgnacji wystarczy płyn do mycia oraz szczotka.

Cementowe donice na taras cenione są ze względu na minimalistyczny design, małe wymagania pielęgnacyjne oraz naturalne piękno. Delikatny szary kolor betonu pozwala wyeksponować kolor liści i kwiatów roślin, które w nich sadzimy.

Cementowe donice ogrodowe - jakie rośliny w nich posadzić?

Nie wszystkie rośliny dobrze prezentują się w surowych, betonowych donicach ogrodowych. Na szczęście w sklepach ogrodniczych jest ich szeroki wybór, dzięki czemu bez trudu dopasujemy do nich odpowiednie krzewy lub kwiaty. Warto zwrócić uwagę, czy roślina ma zwarty system korzeniowy, ponieważ wiele donic cementowych jest dość wąskich.

W cementowych donicach ogrodowych doskonale czują się krzewy ozdobne, na przykład berberysy, forsycje, kosodrzewina, hortensje, cyprysy, bukszpany, jałowiec chiński, irgy, a także trawy ozdobne. W betonowych donicach na taras dobrze prezentują się także cyprysy kule na pniu, które są bardzo dekoracyjne.

Jak sadzić rośliny w donicach kamiennych?

Decydując się na zakup donic tarasowych betonowych, warto zadbać o odpowiednie sadzenie roślin. Nie wystarczy wsypać do pojemnika ziemię i włożyć roślinę. Istotny jest drenaż, podłoże oraz izolacja donicy. Do drenażu, który ma za zadanie zapewnić odpływ nadmiaru wody, najlepiej wykorzystać keramzyt, żwir lub potłuczone elementy ceramiki. Drenaż pozwoli zapobiec gniciu korzeni roślin. Grubość drenażu dostosowujemy do wielkości cementowej donicy ogrodowej, najczęściej jest to od 3 do 10 cm. Warto pamiętać, by na warstwie drenażu ułożyć agrowłókninę.

Umieszczając rośliny w donicach kamiennych, warto zadbać o odpowiednie podłoże. Najlepiej sprawdzi się żyzna, przepuszczalna gleba, która zagwarantuje roślinom zdrowy i prawidłowy wzrost. Nie bez znaczenia jest izolacja donicy. Najlepiej sprawdzi się styropian, umieszczony w boku donicy, który zapewni korzeniom rośliny optymalną do ich zdrowego wzrostu temperaturę.

Więcej o: