Ekspres na kapsułki - hit czy kit?

Na pewno znajdzie się wśród was wiele osób, które nie wyobrażają sobie początku dnia bez kawy. Ten aromatyczny i pobudzający napój ma naprawdę wielu fanów. Niektórzy piją kawę sypaną, rozpuszczalną, a inni z ekspresu. Sprawdziliśmy, jak działają ekspresy na kapsułki, jak wybrać dobre urządzenie, a także jak je odkamienić.

Ekspres na kapsułki - hit czy kit?

Ekspres do kawy na kapsułki wzbudza mnóstwo emocji. Profesjonalni bariści uważają, że kawa z takiego urządzenia nie może być dobra, a także, iż tylko ekspresy ciśnieniowe są bezkonkurencyjne. Ekspres warto dostosować do swoich oczekiwań. Amatorom porannej kawy model kapsułkowy z całą pewnością przypadnie do gustu, jednak najwięksi kawosze zgodnie stwierdzą, że smak napoju zdecydowanie się różni od tego przygotowanego z kawy w ziarnach parzonej w ekspresie ciśnieniowym. Dlaczego? W kapsułkach szczelnie zamknięta jest już zmielona kawa, przez co ma ona słabszy smak i aromat, niż ziarnista, którą wsypujemy do zbiornika w ekspresie ciśnieniowym.

Do zakupu ekspresu na kapsułki zachęca jego niska cena, szybkość przygotowania pobudzającego napoju oraz brak konieczności czyszczenia urządzenia i mielenia kawy.

Ekspres na kapsułki
Ekspres na kapsułki Fot. shutterstock

Jak działa ekspres na kapsułki?

Prezentowane modele urządzeń to małe ekspresy do kawy na kapsułki. Sprzęt działa automatycznie. Chcąc przygotować napój, należy zaopatrzyć się w specjalne kapsułki ze szczelnie zamkniętą odmierzoną porcją kawy gotową do zaparzenia. Pierwszym krokiem jest umieszczenie kapsułki w odpowiednim miejscu w urządzeniu. Następnie należy tylko wcisnąć guzik i kawa już jest w trakcie parzenia. Ogromną zaletą ekspresów na kapsułki jest ich wielkość - są małe, zgrabne, zajmują naprawdę mało miejsca na kuchennym blacie i łatwo utrzymać je w czystości. Uwagę przykuwa atrakcyjna cena. Modele znanych marek kupić można nawet od 200 złotych. Nic dziwnego, że mają wielu zwolenników.

Ekspres na kapsułki przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie wygodę i łatwość użytkowania. Będzie doskonałym wyborem do małych kuchni, często pojawia się także w salach konferencyjnych czy salonach urody.

Jakie wady ma ekspres do kawy na kapsułki? Wiele modeli nie ma wbudowanego spieniacza do mleka - jeśli jesteś miłośnikiem latte czy cappucino będziesz zawiedziony. Miłośnikom mlecznych kaw przyda się ekspres na kapsułki ze spieniaczem mleka.

Warto także pamiętać, że kupując konkretny model ekspresu na kapsułki do wyboru będziesz miał jedynie kapsułki z oferty producenta urządzenia.

Ekspres na kapsułki
Ekspres na kapsułki Fot. shutterstock

Jaki ekspres do kawy na kapsułki wybrać?

Wybór ekspresów kapsułkowych na rynku jest dość spory. Urządzenia różnią się od siebie ceną, ofertą kaw: dostępne są różne rodzaje, smaki, a także czekolady w kapsułkach, a nawet herbata.

Wśród polecanych modeli urządzeń znajdziemy ekspres na kapsułki Nespresso, ekspres na kapsułki Delonghi, Bosch, Jacobs, Lavazza, Krups, ekspres na kapsułki Nescafe i ekspresy na kapsułki Dolce Gusto. Urządzenia kupić można w okazyjnych cenach we wszystkich sklepach AGD, a także za pośrednictwem sklepów internetowych oraz aukcji. Warto wspomnieć, że ekspres do kawy na kapsułki kupicie także w sieci sklepów Biedronka.

Kupując ekspres na kapsułki zwróć uwagę na pojemność zbiornika - dostępne są urządzenia ze zbiornikiem od 0,5 l do 1,3 l. Przed zakupem ekspresu warto przetestować kapsułki różnych producentów, by wybrać model, w którym możliwe będzie przygotowanie kawy, która naprawdę nam smakuje. Istotnym parametrem jest ciśnienie, pod jakim pracuje urządzenie. Im większe, tym lepiej, wybierajmy zatem modele z ciśnieniem 15-19 barów.

Jak odkamienić ekspres na kapsułki?

Choć ekspres na kapsułki pozwala błyskawicznie przygotować kawę i nie wymaga dużego czyszczenia, warto poddawać go regularnej konserwacji i usuwać kamień. Jak odkamienić ekspres na kapsułki? Procedurę najłatwiej przeprowadzić, podążając za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie urządzenia. Zazwyczaj wystarczy uruchomić przycisk z ikoną odkamieniania. Częstotliwość tego zabiegu uzależniona jest od twardości wody, jakiej używamy oraz od tego, jak często sprzęt jest używany przez domowników. Optymalnie trzeba to robić przynajmniej raz na 3 miesiące. Warto wykonywać odkamienianie częściej, jeśli tylko zauważymy że woda z urządzenia wypływa wolniej.

Przed rozpoczęciem odkamieniania ekspresu na kapsułki warto sprawdzić zalecenia producenta przygotowane do konkretnego modelu. Obowiązkowo należy pamiętać o opróżnieniu pojemnika na zużyte kapsułki, pustym podajniku kapsułkowym, a także opróżnieniu tacki ociekowej.

Ekspres na kapsułki
Ekspres na kapsułki Fot. shutterstock