Jak wyczyścić dywan bez użycia środków chemicznych? Domowe sposoby na usuwanie plam

Redakcja
07.12.2021 14:00
Czyszczenie dywanów domowymi sposobami, to doskonały sposób na przywrócenie im pięknego wyglądu. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na pozbycie się plam, sierści czy nieprzyjemnego zapachu z dywanu. Pomogą w odzyskaniu dawnej świetności, zwłaszcza u progu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Pokój dziecięcy.Pokój dziecięcy. Fot. Shutterstock

Czyszczenie dywanu domowymi sposobami - prawdy i mity

Internauci bardzo często pytają, czy można wyczyścić dywan domowym sposobem? Co więcej, czy podczas takiego zabiegu nie zostanie uszkodzona jego delikatna powierzchnia? Największy z mitów dotyczący czyszczenia dywanów mówi, że dobry efekt przyniesie jedynie korzystanie z usług profesjonalnej firmy, specjalizującej się w praniu dywanów oraz tapicerek. Oczywiście, prawdą jest, że tego typu przedsiębiorstwa, posiadają odpowiednie środki i sprzęt, który pozwala wykonać pracę szybko i skutecznie, dbając jednocześnie o strukturę dywanu. Nie oznacza to jednak, że nie można podjąć się tego zadania i samodzielnie wyprać dywan, używając starych, sprawdzonych, sposobów.

Dywany w tym dywany nowoczesne i dywany z długim włosiem można z powodzeniem prać samodzielnie!

Czym czyścić dywan krok po kroku?

Jak wyczyścić dywan samodzielnie i zrobić to skutecznie? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod prania dywanów, które pomogą Ci usunąć najczęstsze plamy i zabrudzenia.

Od tego warto zacząć czyszczenie dywanów

Zanim przystąpisz do szorowania plamy powstałej na dywanie lub prania całej jego powierzchni, koniecznie sięgnij po odkurzacz. Nie każdy o tym pamięta, tymczasem kluczem do skutecznego czyszczenia dywanów jest... odkurzanie! Usuwanie wszelkich zabrudzeń będzie dużo prostsze, jeśli wcześniej dywan zostanie oczyszczony z kurzu, piasku i włosów. Pozostawienie ich na powierzchni dywanu, może sprawić, że podczas prania brud wniknie w głąb włosia i wywoła nieestetyczne brudne zacieki. W efekcie dywan może po praniu wyglądać gorzej niż przed. Pamiętaj! Krok pierwszy — odkurz dokładnie cały dywan. Teraz możesz pomyśleć o usuwaniu plam.

Salon z kuchnią.Salon z kuchnią. Fot. Shutterstock

Ocet w roli głównej - sprawdzony środek do prania dywanu

Czy wiesz, że jednym z najskuteczniejszych środków w walce z plamami jest roztwór wykonany z octu i wody? Aby go przygotować, wystarczy wymieszać pół szklanki octu z połową szklanki wody. Powstałą mieszankę należy nanieść na plamę za pomocą szmatki lub gąbki. Następnie odczekać kilka minut i usunąć ręcznikiem papierowym.

Ocet doskonale sprawdzi się także w połączeniu z proszkiem do prania. Powstała pasta ułatwi dokładne czyszczenie dywanu, pomoże usunąć tłuste plamy, plamy z czerwonego wina oraz inne codzienne zabrudzenia, których nie da się usunąć woda z płynem.

W jakiej proporcji przygotowuje się pastę z octu i proszku? Wystarczą dwie łyżki octu, dwie łyżki proszku oraz odrobina wody. Tak przygotowaną miksturę należy nanieść na plamy i pozostawić do wyschnięcia, a następnie dokładnie odkurzyć.

Największą wadą octu, jak nie trudno zgadnąć, jest nieprzyjemny zapach. Jeśli to Ci nie przeszkadza, możesz śmiało przeprowadzić czyszczenie dywanów z jego wykorzystaniem.

Soda oczyszczona i woda - gdy zastanawiasz się czym wyczyścić dywan

Soda oczyszczona to produkt tak wszechstronny, że trudno wymienić jego wszystkie zalety i zastosowania. Jednym z wielu jest skuteczne działanie odplamiające i czyszczące. W jaki sposób czyścić dywan sodą oczyszczoną? Przygotuj z niej roztwór: kilka kropel wody i łyżka lub dwie sody. Z połączenia składników powstanie gładki roztwór, którą należy nałożyć na plamę i po chwili wetrzeć w dywan za pomocą gąbki. Substancja powinna wniknąć w głąb włókien, usunąć zabrudzenie i odplamić nawierzchnię. Resztki białego roztworu najlepiej odkurzyć po całkowitym wyschnięciu dywanu.

Roztworem z sody oczyszczonej możesz zasypać świeże plamy, np. z czekolady, czerwonego wina, jedzenia itp. Pamiętaj cała czynność wykonywać delikatnie i dokładnie, by zabrudzenia nie roznieść po większej powierzchni. Intensywne pocieranie może ponadto uszkodzić włosie dywanu i sprawić, że będzie wyglądało mało estetycznie. Jeśli więc chcesz wyprać dywan, wybierając sodę oczyszczoną, bądź naprawdę ostrożny.

Woda z amoniakiem - sprawdzony sposób czyszczenia dywanu

Podobnie jak soda tak i amoniak jest doskonałym środkiem odplamiającym i sposobem oczyszczenia dywanów na mokro. Do dwóch litrów wody należy wlać kubek amoniaku. Roztwór nakładamy na plamy i delikatnie wcieramy. Jeśli plamy są wyjątkowo trudne, czynność można powtórzyć. Oczywiście po wyschnięciu odkurzamy dywan i sprawdzamy, czy jest czysty.

Więcej o: