Jak wyczyścić dywan bez użycia środków chemicznych? Domowe sposoby na usuwanie plam

Czyszczenie dywanów domowymi sposobami, to doskonały sposób na przywrócenie im pięknego wyglądu. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na pozbycie się plam, sierści czy nieprzyjemnego zapachu z dywanu. Pomogą w odzyskaniu dawnej świetności, zwłaszcza u progu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

Pokój dziecięcy.Pokój dziecięcy. Fot. Shutterstock

Czyszczenie dywanu domowymi sposobami - prawdy i mity

Internauci bardzo często pytają, czy można wyczyścić dywan domowym sposobem? Co więcej, czy podczas takiego zabiegu nie zostanie uszkodzona jego delikatna powierzchnia? Największy z mitów dotyczący czyszczenia dywanów mówi, że dobry efekt przyniesie jedynie korzystanie z usług profesjonalnej firmy, specjalizującej się w praniu dywanów oraz tapicerek. Oczywiście, prawdą jest, że tego typu przedsiębiorstwa, posiadają odpowiednie środki i sprzęt, który pozwala wykonać pracę szybko i skutecznie, dbając jednocześnie o strukturę dywanu. Nie oznacza to jednak, że nie można podjąć się tego zadania i samodzielnie wyprać dywan, używając starych, sprawdzonych, sposobów.

Dywany w tym dywany nowoczesne i dywany z długim włosiem można z powodzeniem prać samodzielnie!

Czym czyścić dywan krok po kroku?

Jak wyczyścić dywan samodzielnie i zrobić to skutecznie? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod prania dywanów, które pomogą Ci usunąć najczęstsze plamy i zabrudzenia.

Od tego warto zacząć czyszczenie dywanów

Zanim przystąpisz do szorowania plamy powstałej na dywanie lub prania całej jego powierzchni, koniecznie sięgnij po odkurzacz. Nie każdy o tym pamięta, tymczasem kluczem do skutecznego czyszczenia dywanów jest... odkurzanie! Usuwanie wszelkich zabrudzeń będzie dużo prostsze, jeśli wcześniej dywan zostanie oczyszczony z kurzu, piasku i włosów. Pozostawienie ich na powierzchni dywanu, może sprawić, że podczas prania brud wniknie w głąb włosia i wywoła nieestetyczne brudne zacieki. W efekcie dywan może po praniu wyglądać gorzej niż przed. Pamiętaj! Krok pierwszy — odkurz dokładnie cały dywan. Teraz możesz pomyśleć o usuwaniu plam.

Salon z kuchnią.Salon z kuchnią. Fot. Shutterstock

Ocet w roli głównej - sprawdzony środek do prania dywanu

Czy wiesz, że jednym z najskuteczniejszych środków w walce z plamami jest roztwór wykonany z octu i wody? Aby go przygotować, wystarczy wymieszać pół szklanki octu z połową szklanki wody. Powstałą mieszankę należy nanieść na plamę za pomocą szmatki lub gąbki. Następnie odczekać kilka minut i usunąć ręcznikiem papierowym.

Ocet doskonale sprawdzi się także w połączeniu z proszkiem do prania. Powstała pasta ułatwi dokładne czyszczenie dywanu, pomoże usunąć tłuste plamy, plamy z czerwonego wina oraz inne codzienne zabrudzenia, których nie da się usunąć woda z płynem.

W jakiej proporcji przygotowuje się pastę z octu i proszku? Wystarczą dwie łyżki octu, dwie łyżki proszku oraz odrobina wody. Tak przygotowaną miksturę należy nanieść na plamy i pozostawić do wyschnięcia, a następnie dokładnie odkurzyć.

Największą wadą octu, jak nie trudno zgadnąć, jest nieprzyjemny zapach. Jeśli to Ci nie przeszkadza, możesz śmiało przeprowadzić czyszczenie dywanów z jego wykorzystaniem.

Soda oczyszczona i woda - gdy zastanawiasz się czym wyczyścić dywan

Soda oczyszczona to produkt tak wszechstronny, że trudno wymienić jego wszystkie zalety i zastosowania. Jednym z wielu jest skuteczne działanie odplamiające i czyszczące. W jaki sposób czyścić dywan sodą oczyszczoną? Przygotuj z niej roztwór: kilka kropel wody i łyżka lub dwie sody. Z połączenia składników powstanie gładki roztwór, którą należy nałożyć na plamę i po chwili wetrzeć w dywan za pomocą gąbki. Substancja powinna wniknąć w głąb włókien, usunąć zabrudzenie i odplamić nawierzchnię. Resztki białego roztworu najlepiej odkurzyć po całkowitym wyschnięciu dywanu.

Roztworem z sody oczyszczonej możesz zasypać świeże plamy, np. z czekolady, czerwonego wina, jedzenia itp. Pamiętaj cała czynność wykonywać delikatnie i dokładnie, by zabrudzenia nie roznieść po większej powierzchni. Intensywne pocieranie może ponadto uszkodzić włosie dywanu i sprawić, że będzie wyglądało mało estetycznie. Jeśli więc chcesz wyprać dywan, wybierając sodę oczyszczoną, bądź naprawdę ostrożny.

Woda z amoniakiem - sprawdzony sposób czyszczenia dywanu

Podobnie jak soda tak i amoniak jest doskonałym środkiem odplamiającym i sposobem oczyszczenia dywanów na mokro. Do dwóch litrów wody należy wlać kubek amoniaku. Roztwór nakładamy na plamy i delikatnie wcieramy. Jeśli plamy są wyjątkowo trudne, czynność można powtórzyć. Oczywiście po wyschnięciu odkurzamy dywan i sprawdzamy, czy jest czysty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.