Puzzle magnetyczne - alternatywa dla puzzli tradycyjnych

Karolina Kielak
21.12.2021 11:40
Puzzle od lat niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Stanowią doskonałą formę rozrywki zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Alternatywą dla tradycyjnych puzzli są puzzl magnetyczne. Jakie mają zalety? Czym różnią się od puzzli tradycyjnych? Jakie są dostępne? Podpowiadamy!

Puzzle tradycyjne a puzzle magnetyczne

Tradycyjne puzzle towarzyszą nam od lat. Znajdziemy ich miłośników, ale i osoby, które układają je raz na jakiś czas. Nie ma jednak nikogo kto by nie wiedział czym są puzzle. Każdy produkt ewoluuje, producenci tworzą coraz doskonalsze i nowe wersje przedmiotów. Tak samo jest z puzzlami, dlatego powstały puzzle magnetyczne. Warto podkreślić, że nie wyparły one z rynku tradycyjnych modeli, ale są ich świetną alternatywą i urozmaiceniem rozrywki.

Puzzle magnetyczne mają wbudowany magnes, co ułatwia dopasowywanie poszczególnych elementów i tworzenie spójnego obrazka. Od modeli tradycyjnych różni je przestrzenność - nie musimy układać ich jedynie na powierzchni płaskiej, takiej jak stół czy podłoga. Obrazki można układać na lodówce, na kaloryferze o równej powierzchni. Magnetyczna układanka doskonale sprawdzi się także w podróży, zajmie dzieci podczas długiej jazdy samochodem, a magnes ułatwi łączenie elementów.

Puzzle magnetycznePuzzle magnetyczne Fot. empikfoto

Puzzle magnetyczne - zalety

Puzzle magnetyczne to doskonała rozrywka dla całej rodziny. Jakie mają zalety? Przede wszystkim zabawa zmusza do analitycznego myślenia. Łączenie w jedną całość poszczególnych elementów wymaga wyobraźni. Magnetyczne układanki uczą dzieci zasad logicznego myślenia - elementy puzzli tradycyjnych pasują do siebie lub nie, jednak dzieci mogą próbować łączyć je na siłę. Puzzle magnetyczne z kolei mają atut - jeśli dane elementy do siebie nie pasują będą się odpychały, z kolei idealnie dopasowane nie odczepiają się od siebie zbyt łatwo. Ogromnym atutem przy układaniu puzzli magnetycznych jest porządek - elementy układanki nie będą się gubiły. Ułożone puzzle trzymają się dość mocno, by oddzielić od siebie fragmenty trzeba użyć sporo siły.

W sklepach znajdziemy małe oraz duże puzzle magnetyczne. Niezależnie od wielkości ilości elementów puzzle magnetyczne wspomagają myślenie i sprawność manualną u dzieci. U maluchów budzą ciekawość, by dowiedzieć się dlaczego niektóre elementy mocno się trzymają, a inne odpychają. Układanie puzzli magnetycznych przez dziecko to chwila wytchnienia dla rodziców, zabawa z pewnością pochłonie malucha na długi czas.

Puzzle mają niesamowicie korzystny wpływ na rozwój mózgu. Układanie puzzli magnetycznych pozwoli na trenowanie spostrzegawczości, koncentracji oraz pamięci. Puzzle stanowią także rozwój percepcji i motoryki. To szczególnie ważne dla małych dzieci, które dopiero poznają świat, a układanka umożliwi przekręcanie, łączenie, dociskanie elementów, a także rozwijanie wyobraźni oraz kształtowanie wyobraźni przestrzennej. Dodatkowo puzzle uczą zaangażowania i cierpliwości. Każdy kolejny ułożony fragment puzzli przybliża do ujrzenia całego obrazka.

Puzzle magnetyczne - jakie są dostępne?

Dostępne są także puzzle magnetyczne 3D, które pozwalają na tworzenie brył. Trójwymiarowe układanki pozwalają rozwijać dziecięce zdolności intelektualno-manualne.

Wybierając puzzle magnetyczne dla dziecka warto wziąć pod uwagę, by były one dostosowane do jego wieku, ale pasowały także do zainteresowań. Pamiętaj, że jeśli układanka będzie zbyt trudna, dziecko się zniechęci i szybko zrezygnuje z zabawy. Dzieciom przypadną do gustu puzzle magnetyczne zwierzęta, puzzle magnetyczne samochody, puzzle magnetyczne ubranka, puzzle magnetyczne Psi Patrol, Farma. Dla starszych i dorosłych warto wybrać puzzle magnetyczne mapa świata. Na prezent doskonale sprawdzą się puzzle magnetyczne drewniane, które ładnie wyglądają.

Puzzle magnetycznePuzzle magnetyczne Fot. empikfoto

Więcej o: