Generator pary - nowy wymiar prasowania. Sprawdziliśmy zalety urządzenia

Karolina Kielak
22.12.2021 13:39
Prasowanie spędza Ci sen z powiek? Marzysz, by pranie było idealnie wyprasowane, a sama czynność przebiegła łatwo i przyjemnie? Wybierz żelazko ze stacją parową. Generator pary zagwarantuje ci nowy wymiar prasowania. Od teraz polubisz prasowanie. Jakie zalety ma to urządzenie, jak wybrać generator pary i jak odkamienić żelazko? Podpowiadamy!

Jak działa stacja parowa?

Generator pary, stacja parowa, żelazko ze stacją parową - urządzenie działa jak zwykłe żelazko, z tą różnicą, że sekret prostego i przyjemnego prasowania tkwi w wyrzucaniu przez urządzenie pary. Jeśli nie lubisz prasowania, to zajęcie cię irytuje i nudzi to generator pary będzie strzałem w dziesiątkę.

Urządzenie używa dużego ciśnienia do wyrzucenia pary, co sprawia, że prasowana tkanina zostaje ogrzewana i nawilżona, dzięki czemu stopą żelazka łatwiej można usunąć zagniecenia. Para wodna wytwarzana jest w specjalnym mini bojlerze. Do zbiornika umieszczonego w stacji parowej przed rozpoczęciem prasowania należy wlać odpowiednią ilość wody. Urządzenie za pomocą parowej rurki przepuszcza gotową parę do prasowania, której ciśnienie wynosi co najmniej 3,5 Ba.

Do niedawna największą popularnością cieszyły się żelazka parowe. Są lekkie i poręczne, jednak ich działanie jest zdecydowanie słabsze niż działania żelazka z generatorem pary. Żelazko ze stacją parową jest większe, cięższe, droższe, a także wymaga specjalnej dużej deski do prasowania z odpornego materiału. Urządzenie jednak zdecydowanie skraca czas prasowania i umila tę czynność. Ile kosztuje generator pary? Ceny wahają się między 500 a 1800 złotych, wszystko zależy od producenta.

Generator paryGenerator pary Fot. shutterstock

Żelazka z generatorem pary - zalety

* skuteczne i szybsze prasowanie

* możliwość prasowania ubrań w pionie

* łatwość obsługi

* mniejsze ryzyko zniszczenia delikatnych tkanin

* para skutecznie odświeży ubrania

* tkaniny podczas prasowania stają się miękkie i przyjemne dla skóry.

Żelazko z generatorem pary - na co zwrócić uwagę?

Najlepsze generatory pary królują w rankingach sprzętów. Wśród polecanych modeli znajdziemy generator pary Tefal lub Philips Perfect Care. Wybierając urządzenie warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim najważniejsze jest ciśnienie pary - im jest ono wyższe, tym prasowanie bardziej wydajne i szybkie. Kluczową rolę odgrywa także moc - najlepiej sprawdzą się urządzenia z mocą co najmniej 2000 W. Warto zwrócić uwagę także na pojemność zbiornika na wodę. Sprawdzą się modele 2 litrowe, nie będą zbyt ciężkie, a pozwolą na długie prasowanie.

Niektóre wytwornice pary mają dodatkowe funkcje. Na uwagę zasługuje ekologiczny tryb pracy, automatyczne wyłączenie się po upływie kilku minut bez aktywności. Atutem jest samoistne dostosowywanie temperatury do rodzaju prasowanej tkaniny.

Generator paryGenerator pary Fot. shutterstock

Jak odkamienić żelazko?

Każde żelazko wymaga czyszczenia. Zacieki powstające na ubraniach podczas prasowania mogą skutecznie popsuć humor, szczególnie, gdy spieszymy się rano do wyjścia z domu. W bojlerze urządzenia gromadzi się kamień. Jak odkamienić żelazko szybko i skutecznie?

W sklepach znajdziemy specjalne produkty odkamieniające przeznaczone do żelazek. Produkty szybko pozwalają rozpuścić naloty kamienia i usunąć nagromadzony osad. Istnieją także domowe sposoby na czyszczenie żelazek. Sprawdzi się ocet - to naturalny produkt usuwający osad. Wystawczy wymieszać pół na pół ciepłą wodę z octem i wlać do żelazka, następnie uruchomić funkcję parowania, by roztwór mógł odparować. Kiedy cała mieszanina usunie się z żelazka powtórz czynność samą czystą wodą.

Dobrym sposobem jest także odkamienianie kwaskiem cytrynowym - wystarczą 2 łyżeczki kwasku i szklanka wody.

Generator paryGenerator pary Fot. shutterstock

Więcej o: