Nawigacja samochodowa - wiemy na co warto zwrócić uwagę przy zakupie

Karolina Kielak
01.02.2022 12:41
Papierowe mapy już lata temu odeszły do lamusa. Wybierając się w podróż samochodem najczęściej korzystamy ze smartfonów i tabletów, na których dostępne są aktualne mapy, które wskażą nam odpowiednią drogę. Wydawać by się mogło, że nawigacja samochodowa to przeżytek. Nic bardziej mylnego! Sprawdziliśmy jej zalety. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Nawigacja samochodowa - jak działa?

Nawigacja samochodowa to urządzenie, które przydaje się podczas bliższych i dalszych podróży. Sprzęt wyposażony jest w odbiornik GPS, czyli Global Positioning System. Odbiornik wykorzystuje sygnał radiowy, który wysyłany jest przez satelity krążące wokół Ziemi, umożliwia to określenie dokładnej lokalizacji urządzenia. Dokładność zależy od typu urządzenia.

Mapy w nawigacji samochodowej są nieustannie aktualizowane, dzięki czemu za każdym razem, gdy wpiszemy punkt docelowy, zadaniem nawigacji jest doprowadzenie nas do podanego miejsca najbardziej optymalną trasą.

Nawigacja samochodowaNawigacja samochodowa Fot. shutterstock

Jakie cechy powinna mieć nawigacja samochodowa?

Wybierając nawigację samochodową z całą pewnością zależy nam na solidnie wykonanym, dokładnym urządzeniu. Wbrew pozorom nie tylko doprowadzenie nas do wyznaczonego celu powinno odgrywać kluczową rolę w wyborze sprzętu. Na rynku dostępnych jest mnóstwo nawigacji samochodowych, które mają wiele dodatkowych funkcji.

Praktycznym wyborem będzie nawigacja samochodowa wyposażona w duży i czytelny ekran, zdecydowanie ułatwi to kontrolowanie trasy i nie będzie wymuszało od kierowcy wytężania wzroku. Kolejną kwestią jest funkcjonalność map dostępnych na urządzeniu - kierowcy docenią, jeśli sprzęt poinformuje o lokalnych utrudnieniach w ruchu, fotoradarach czy kontrolach drogowych. Warto wybrać urządzenie, które będzie miało możliwość łączności ze smartfonem. Istotny jest także solidny i stabilny uchwyt, który utrzyma nawigacje w odpowiednim miejscu na szybie i nie spadnie podczas hamowania. Dobrze jest zwrócić uwagę czy nawigacja posiada funkcję wideorejstratora, to praktyczne podczas stłuczek i kolizji drogowych.

Nawigacja samochodowaNawigacja samochodowa Fot. shutterstock

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nawigacji samochodowej?

Szeroki wybór nawigacji samochodowych dostępnych w sklepach stacjonarnych oraz internetowych nie ułatwia wyboru, a tym bardziej zakupu sprzętu. Warto więc przed rozpoczęciem poszukiwań sprawdzić na jakie parametry najlepiej zwrócić uwagę, by wybrać urządzenie, które będzie praktyczne, funkcjonalne i nas nie zawiedzie.

Wśród istotnych parametrów wyróżniamy wielkość ekranu, system operacyjny, sterowanie, pamięć, procesor oraz uchwyt. Wybierając urządzenie należy zwrócić uwagę na dużą rozdzielczość ekranu - najlepiej sprawdzą się sprzęty 5, 6 lub 7 calowe, które nie będą zbyt duże, a jednocześnie dobrze widoczne dla kierowcy i ułatwią obserwowanie trasy podczas podróży. Powłoki i jasność ekranu nie są bez znaczenia - warto sprawdzić czy promienie słoneczne nie rozmywają obrazu na ekranie. Dobrym wyborem są nawigacje samochodowe z powłoką antyrefleksyjną, z matowym i jasnym ekranem. Sprawdzi się ekran dotykowy z płynnym dotykiem lub możliwość sterowania głosem, która będzie najbardziej bezpieczna.

Najbardziej uniwersalne są nawigacje samochodowe z systemem operacyjnym Android, które pozwalają na instalowanie dodatkowych aplikacji na urządzeniu. Warto przed zakupem sprawdzić funkcjonalność nawigacji - pod kątem planowania trasy, zaznaczania punktów, jakie chcemy odwiedzić po drodze, a także czy urządzenie wbudowanego ma asystenta pasa ruchu, parkowania, informacje ostrzegające. Praktyczne okaże się ostrzeżenie o przekroczeniu prędkości, dzięki czemu unikniesz mandatów. Nawigacje z transmiterem FM umożliwiają słuchanie muzyki z nawigacji przez głośniki samochodowe.

Warto zwrócić uwagę na pamięć w nawigacji do samochodu oraz procesor. Te parametry odpowiadają za płynność działania map i aplikacji, by nawigacja nie zawieszała się w najmniej spodziewanym momencie.

Popularnością cieszą się nawigacje samochodowe z łącznością Bluetooth, które umożliwiają wykorzystanie sprzętu jako zestawu głośnomówiącego. Funkcja wideorejestratora z powodzeniem zastąpi kamerę i pozwoli udokumentować drogę, okaże się to bardzo przydatne podczas wypadków i kolizji, pomoże ustalić sprawcę.

Nawigacja samochodowaNawigacja samochodowa Fot. shutterstock

Komentarze (38)
Zaloguj się
 • Stop Idiotom

  Oceniono 48 razy 42

  Ten dział powinien mieć tytuł" złote rady" bo taką ma wartość.

 • rozmowa_trollowana

  Oceniono 39 razy 31

  "Można ją sterować głosem ..."
  Analfabeci wszystkich krajów, łączcie się!

 • siguurd

  Oceniono 34 razy 28

  Darmowe mapy - od Google przez Here, Waze, po Yanosika, więc niech się Garmin tak nie reklamuje. Nie warto płacić, gdy telefony Androida i Apple współpracują z systemami samochodowymi, a mapy można uruchamiać offline lub korzystać z darmowego roamingu w Europie.

 • andy54

  Oceniono 35 razy 27

  Czy kretyn który pisał ten artykuł dostał kasę za promowanie Garmina? 80% wskazanych nawigacji to Garmin.

 • dlugi48

  Oceniono 30 razy 18

  Karolinka Kielak odkryła Amerykę. Tylko po kiego grzyba ta nawigacja ma być sterowana głosem? Żeby jej powiedzieć "głupku dokąd mnie prowadzisz"?

 • allegropajew

  Oceniono 18 razy 16

  Kupiłem NaviExpert na tydzień za całe 9,99 zł. Pokazywane ograniczenia prędkości w mojej okolicy NIEAKTUALNE OD MINIMUM 12 LAT (tyle tu mieszkam).
  Napisałem im komentarz, odpisali, że zawsze mogę zgłosić. No żesz k.. a. Rozumiem roboty drogowe od wczoraj...m

 • reden01

  Oceniono 17 razy 15

  Artykuł z cyklu: Dobre rady Cioci Kloci.

 • zwyczajnyszaryobywatel

  Oceniono 18 razy 10

  Przy zakupie należy zwrócić uwagę żeby na pewno nie był to Garmin.

 • topjar

  Oceniono 12 razy 10

  rozumiem że sport i inspiracje już się połączyły?
  czekamy na ekipę moto i cena dobra. :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX