Ceramika to ogólne określenie, którego używamy do określenia wyrobów takich jak naczynia, wazony czy dekoracje wykonane z naturalnych surowców, które powstają w wyniku jego wypalenia.
Nazwa ceramiki wywodzi się z greki, od słowa które oznaczało glinę i ziemię - keramikos.
Wyroby ceramiczne wykonuje się z gliny, kwarcu, oraz tlenków i siarczków wielu różnych pierwiastków. Zależnie od materiałów w składzie, możemy otrzymać różne rodzaje ceramiki.
Kamionka jest mieszanką gliny, szamotu i piasku kwarcowego. Odpowiednio szkliwiona kamionka jest całkowicie nieprzesiąkliwa i w pełni odporna na działanie kwasów.
Materiał ten jest wykorzystywany również na płytki posadzkowe, ze względu na swoją dużą wytrzymałość. Najbardziej znana kamionka w Polsce pochodzi z Bolesławca, i produkowana jest tam już od XVII wieku!
Porcelana to ceramika o najlepszej jakości, która jest mieszanką gliny kaolinowej, skaleniu i kwarcu. Porcelana jest materiałem podwójnie wypalanym, pierwsze wypalenie odbywa się w temperaturze do 990 stopni, czego efektem jest biskwit, następnie naczynia są dekorowane, szkliwione i wypalane powtórnie w temperaturze od 1300-1460 stopni.
Porcelana jest w pełni odporna na działanie kwasów, przez co jest bezpieczna do serwowania jedzenia, gdyż nie wchodzi w żadne reakcje. Jest niezwykle odporna na wysokie oraz niskie temperatury. Porcelana jest zdecydowanie ponadczasowym materiałem, który nigdy nie wychodzi z mody i dobrze odnajdzie się w każdym wnętrzu.
Tradycje ceramiczne są bardzo dobrze zakorzenione w Polsce, ale w ostatnich latach tryumfy świecą również techniki zapożyczone z innych kręgów kulturowych. Na szczególną uwagę zasługuje tu Kintsugi.
Kintsugi to japońska technika, a nawet sztuka naprawy potłuczonych naczyń i wyrobów ceramicznych. Sztuka ta polega na łączeniu potłuczonych elementów porcelany laką z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych, może to być złoto, srebro lub platyna. W rzadkich przypadkach stosowane były również mieszanki z miedzią lub brązem.
Celem kintsugi jest odtworzenie zniszczonego przedmiotu i ozdobienie go pięknymi łączeniami ze szlachetnymi metalami, by ukazać duszę przedmiotu i podkreślić jego urodę, która nie została stracona, nawet w przypadku zniszczenia, potłuczenia naczynia.
Ta japońska technika jest niezwykle pracochłonna, ale efekty zdecydowanie rekompensują włożony wysiłek. Przedmioty te charakteryzują się wysoką wartością artystyczną i stają się cudowną ozdobą we wnętrzach,
Pierwsze naczynia naprawiane metodą kintsugi pojawiły się już w XVI wieku.
Naczynia i wazony z ceramiki to piękne i wartościowe ozdoby w naszych wnętrzach, a na rynku możemy wybierać wśród tysięcy oryginalnych i nietuzinkowych propozycji.
Komentarze (0)
Kolorowa ceramika, naczynia z kamionki, dodatki z porcelany. Te obiekty mają duszę!
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!